Pamięć krótkotrwała - kilka trików, by ją polepszyć
Czy wiesz, jakie znaczenie odgrywa pamięć krótkotrwała w Twoim codziennym życiu?
Jak często zdarza Ci się zapomnieć, co chciałeś powiedzieć? Nie pamiętasz, po co poszedłeś do kuchni i co miałeś kupić na mieście? Czy zapominasz o datach, ważnych wydarzeniach i rocznicach? Jeżeli Twoje odpowiedzi są twierdzące, może to oznaczać, że Twój mózg jest przeciążony nadmiarem informacji i zaczyna szwankować pamięć krótkotrwała.
Dobre wieści są jednak takie, że możesz o nią zadbać pielęgnując pewne nawyki i wykonując ćwiczenia. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci nieco więcej o tym zagadnieniu.
Pamięć krótkotrwała – wskazówki, jak ją polepszyć
Istnieją dwa rodzaje pamięci – krótkotrwała i długotrwała. Pamięć krótkotrwała służy nam do natychmiastowego zapamiętywania informacji, na przykład imienia osoby, z którą właśnie rozmawiamy. Jej zdolność przechowywania informacji jest ograniczona.
Pamięć długotrwała z kolei służy nam do wykonywania zadań wymagających większego stopnia koncentracji, takich jak na przykład egzamin czy nasze codzienne obowiązki.
Jeżeli chcesz, by Twoja pamięć krótkotrwała pracowała lepiej, ponieważ zauważyłeś, że ostatnimi czasy nieco szwankuje, być może konieczne będzie wprowadzenie w życiu pewnych zmian.
Koniecznie przeczytaj też artykuł: Neurogeneza – 5 nawyków na regenerację neuronów
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o pamięć:
1. Zatrzymuj uwagę i pracuj nad jej skupieniem
Najważniejsze to skupić się w danym momencie tylko na jednej rzeczy. W ostatnich latach wielką popularność zyskał nurt znany jako “multitasking” (dosłownie: “wielozadaniowość“). Jego zwolennicy twierdzą, że jesteśmy w stanie zajmować się całym mnóstwem zadań w tej samej chwili.
Okazuje się jednak, że to nieprawda. Owszem, możemy przyśpieszyć wykonywanie jednego zadania, w czasie gdy drugie na przykład toczy się swoim rytmem. Jedno zadanie może też posłużyć do wykonania drugiego. Niemożliwe jest natomiast skupienie się na obu czynnościach jednocześnie zwracając na nie taką samą dozę uwagi.
Dlaczego? Otóż zawsze jedna z czynności “kradnie” nasze skupienie, podczas gdy druga na tym traci. W konsekwencji może być tak, że żadnego z zadań nie wykonamy pomyślnie. Nasz mózg pracuje o wiele lepiej i wydajniej, jeśli zwracamy uwagę tylko na jedną czynność – na tę, którą aktualnie się zajmujemy.
2. Graj w gry umysłowe i logiczne
Pamięć krótkotrwała może być pobudzana na tysiące sposobów. Mózg może reagować na stymulację umysłową dokładnie tak, jak nasze mięśnie reagują na ćwiczenia fizyczne.
Gdy uczysz się czegoś nowego, Twój mózg tworzy nowe połączenia nerwowe. Wytwarza nowe ścieżki połączeń między neuronami i pomnaża ilość połączeń. Wygląda to trochę jak skomplikowana, stale rozrastające się sieć metra w Twoim mózgu.
Dlatego właśnie Twój mózg potrzebuje materiału, by tworzyć nowe ścieżki, rozwijać się i nadbudowywać to, co już ma. W jaki sposób możesz mu to umożliwić? Poprzez gry pamięciowe, puzzle, zagadki i inne tego typu zajęcia.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Magnez – dowiedz się dlaczego jest niezbędny dla Twojego mózgu
3. Używaj wszystkich swoich zmysłów
Może Cię to zaskoczy, ale wspomnienia powstają nie tylko za pośrednictwem tego, co widzą nasze oczy. Z całą pewnością masz w pamięci jakiś zapach z dzieciństwa, na przykład świeżo upieczony chleb Twojej babci bądź dźwięk – na przykład piosenkę, którą babcia śpiewała Ci, kiedy się bałeś.
Jako osoba dorosła również możesz w pełni korzystać ze swoich zmysłów!
Jeżeli masz na przykład problem z zapamiętaniem imienia jakiejś osoby, powtórz sobie je kilka razy na głos. Pozwól, by zmysł słuchu uczestniczył w tworzeniu wspomnienia. Jeżeli chcesz zapamiętać przepis na jakąś potrawę, w pełni świadomie skosztuj jej, angażując w to wszystkie swoje zmysły.
4. Używaj mnemotechniki
Mnemotechnika to ogólna nazwa sposobów na zapamiętywanie. Dzięki pewnym słowom, obrazom lub zwrotom jesteśmy w stanie wspomóc to, w jaki sposób pracuje nasza pamięć krótkotrwała.
Niezwykle przydatne są również rymy. Tworzenie krótkich rymowanek pomoże Ci zapamiętać trudne dane bądź ciągi danych, które są Ci potrzebne.
Możesz tworzyć swoje własne zakątki pamięci, bazując na informacjach znanych tylko Tobie, na przykład na inicjałach bliskich bądź ważnych dla Ciebie osób i dat. Używaj formuł, które są łatwe dla Ciebie. To ma być spersonalizowana technika.
5. Planuj i zapisuj
Gdy musisz coś zapamiętać, na przykład numer telefonu składający się z 10 cyfr, bardzo łatwo jest się pogubić, jeśli traktujemy je jako jedną całość. Jeżeli jednak podzielimy je na bloki po dwie lub trzy cyfry, zapamiętanie stanie się znacznie prostsze. Powtarzaj sekwencję wiele razy, aż w końcu poczujesz, że zapisze się ona w Twoim umyśle na stałe.
Inna technika, którą na pewno polubi Twoja pamięć krótkotrwała, to podział na części ważniejsze i mniej ważne. Z całą pewnością w latach szkolnych doceniałeś technikę podkreślania w książce lub zeszycie najważniejszych myśli.
Dlaczego więc nie zrobić tego samego z informacjami, które musisz zapamiętać obecnie? Pomoże Ci to wyróżnić informacje zasługujące na większą uwagę od innych.
Konkretne daty w połączeniu z ilustracjami (używaj kolorów!) to wspaniali sprzymierzeńcy umysłu!
6. Zadbaj o swój sposób odżywiania się
Między Twoją codzienną dietą a tym, jak pracuje Twój mózg istnieje nierozłączny związek. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości.
Dieta bogata w kwasy tłuszczowe Omega 3 (znajdziesz je w łososiu, orzechach, awokado i innych tłustych potrawach) oraz białko roślinne pomaga uniknąć przedwczesnego starzenia się i chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera.
7. Dobrze się wysypiaj
Czy zauważyłeś, że znacznie trudniej jest przypomnieć sobie jakąś informację, kiedy jesteśmy już u schyłku dnia? Albo kiedy przespałeś zaledwie 3 lub 4 godziny? Jest tak ponieważ mózg potrzebuje odpoczynku, aby odpowiednio pracować. Tak jak wszystkie inne części naszego organizmu.
Aby pamięć krótkotrwała funkcjonowała bez zarzutu, postaraj się wysypiać dostatecznie: spij 7 do 8 godzin na dobę. Kładź się i wstawaj o tej samej porze i – jeśli tego potrzebujesz – ucinaj sobie również popołudniową drzemkę.
Aby uniknąć bezsenności konieczne jest też unikanie niekorzystnych nawyków, takich jak oglądanie telewizji w łóżku oraz jedzenie ciężkich kolacji.
8. Dbaj o regularną aktywność fizyczną
Aby nasza pamięć krótkotrwała funkcjonowała poprawnie, konieczne jest zadbanie o odpowiednią rutynę ćwiczeń fizycznych. Kiedy utrzymujemy aktywność fizyczną, nasze ciało się dotlenia i to “świeże powietrze” dociera również do mózgu.
Dzięki temu jest on w stanie pracować lepiej i lepiej przypominać sobie ważne informacje, które docierają do niego w ciągu dnia.
Dobrym pomysłem są ćwiczenia kardio takie jak jazda na rowerze, skakanie na skakance, bieganie i inne ćwiczenia. Doskonale wpłynie to na naszą pamięć krótkotrwałą oraz ogólną pracę mózgu.
Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Engelhardt, H.; Buber, I.; Skirbekk, V., and Prskawetz, A. (2010). “Social involvement, behavioral risk and cognitive functioningg among older people”, Ageing & Society, 30 (5): 779-809.
- Mendoza, V. M. (2018). “Envejecimiento activo, mejor vida en la tercera edad”, en Salud y Medicina. Zaragoza (México): UNAM.
- Salthouse, T. A. (2010). Major issues in cognitive aging. London: Oxford UP.