Owady w domu? Dowiedz się, jak się ich pozbyć!

Aby uniemożliwić owadom dostęp do naszego domu, możemy wykorzystać fizyczne przeszkody, takie jak na przykład moskitiera bądź używać pestycydów i naturalnych repelentów, które pomogą nam się pozbyć tych niechcianych gości.
Owady w domu? Dowiedz się, jak się ich pozbyć!

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Owady w domu nie należą do najbardziej pożądanych gości. Nie ma bowiem nic gorszego, niż irytujące bzyczenie komara, które budzi nas w środku nocy, zbliżając się wprost do Twojego ucha.

Dźwięk ten aktywuje u nas stan wzmożonej czujności, co może na długo uniemożliwić nam ponowne zaśnięcie. Czuwanie, próby zabicia komara i ciągłe przebudzanie się sprawia, że kolejnego dnia bardzo ciężko jest nam stawić czoła codziennym zadaniom.

Jeżeli coś takiego zdarzyło Ci się choć raz, dobrze wiesz, jak to jest chcieć pozbyć się owadów ze swojego domu. Istnieje wiele sposobów na to, by opuściły one Twoje domostwo. Nie wszystkie jednak są skuteczne i działają tak, jak byśmy tego chcieli.

Z drugiej strony, owady w domu pojawiają się nagle, gdy pora roku zmienia się na chłodniejszą. Wtedy właśnie mrówki, karaluchy i pająki zaczynają szukać schronienia.

Nawet jeśli nas one nie gryzą i nie kąsają, ich obecność może stwarzać poważne problemy natury higienicznej oraz estetycznej. A przecież to właśnie w naszym domu powinniśmy czuć się bezpiecznie i wygodnie.

Owady w domu – latające i biegające

Jak już zapewne zauważyłeś, podstawowa różnica między jednymi i drugimi leży w ich sposobie poruszania się. Owady latające, aby się przemieszczać używają powietrza, biegające natomiast chodzą lub pełzają po podłożu.

mrówki

To bardzo ważne, by skupić się na sposobie przemieszczania się tych nieproszonych gości, ponieważ aby je odstraszyć i skutecznie się ich pozbyć, musimy działać w miejscach, gdzie się pojawiają.

Pamiętaj, że owady wypełniają ważną funkcję w środowisku naturalnym. Naszym głównym celem będzie więc odstraszenie ich i pozbycie się ich z naszego domu, a nie zabicie ich. Chyba, że zdążyły się już namnożyć na tyle, że sytuacja wymyka się spod kontroli.

Owady w domu – triki, aby uniknąć ich obecności

1. Moskitiery

Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie. Wystarczy tylko, że umieścisz moskitierę o cienkich oczkach w oknach i innych miejscach, przez które dostają się owady. Celem takiego działania jest to, by powietrze mogło swobodnie dostawać się do Twojego domu, ale aby owady pozostawały po drugiej stronie siatki.

Owszem, nie jest to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia estetyki. Ale wielkim plusem moskitier jest to, że nie są one toksyczne i nie przedstawiają żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Odpada więc ryzyko podrażnień, zatruć czy alergii.

2. Elektryczne insektycydy

Podobnie jak poprzednia wspomniana przez nas metoda, elektryczne insektycydy są skierowane przeciw owadom latającym. Można się w nie zaopatrzyć w supermarketach oraz drogeriach.

Zazwyczaj mają one formę pojemniczka wkładanego do gniazdka elektrycznego. Są wypełnione substancją, której zapach odstrasza owady. Szkodniki odbierają to jako zagrożenie i postanawiają opuścić dom.

Gdy ich używamy, zaleca się pozostawianie otwartych drzwi, zwłaszcza, jeśli Twoja sypialnia jest mała. My ludzie nie wyczuwamy bowiem zapachu płynu odstraszającego owady, ale nie oznacza to, że go nie wdychamy. Może się to okazać szkodliwe dla naszego zdrowia.

Pamiętaj więc o zachowaniu środków bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli masz w domu małe dzieci.

3. Aromatyczne rośliny, które pomogą nam zwalczyć owady w domu

Metoda ta jest prosta, nietoksyczna i bardzo skuteczna. Do najlepszych roślin należą:

  • Bazylia
  • Mięta
  • Tymianek
aromatyczne zioła

Jak jest to w przypadku metody opisywanej powyżej, kluczem skuteczności tej metody jest wydzielany przez nią zapach.

Gdy owady go poczują, nie chcą zbliżyć się do domu. Co więcej, rośliny te posłużą Ci też do gotowania pysznych potraw.

4. Odpowiednie przechowywanie pożywienia

Jest to ważne i pomocne, by unikać zarówno owadów latających, jak i tych biegających. Resztki jedzenia stanowią bowiem przysmak zarówno dla jednych, jak i dla drugich.

Najlepiej jest przechowywać jedzenie w lodówce bądź w hermetycznie zamkniętych pojemnikach. Sprawi to, że owady nie będą w stanie wyczuć jego zapachu ani się do niego dostać.

5. Zatkanie pęknięć i otworów silikonem

Insekty, które poruszają się chodząc lub pełzając, doskonale odnajdują otwory w ścianach i podłogach – na przykład łazienkowych. Stanowią one doskonały sposób, by dostać się do domu.

silikon na owady w domu

Dlatego, jeżeli chcesz pozbyć się tych nieproszonych gości, najlepiej byłoby dokładnie zatkać wszystkie otwory.

6. Umieszczenie repelentu w strategicznych miejscach

Sposób ten przypomina nieco metodę z elektryczną wtyczką. W tym przypadku jednak umieścimy nieco produktu bezpośrednio pod drzwiami, w okolicach okien, balkonu itp.

Pamiętaj, że repelenty z założenia są trujące, więc przez cały czas dbaj o dobrą wentylację. 

Stosując podane przez nas proste rady, szybko i skutecznie pozbędziesz się owadów ze swojego domu, niekoniecznie musząc mieć z nimi kontakt i je zabijać.

Osiągniesz dzięki temu wyższy stopień komfortu w swoim własnym domu bez konieczności zanieczyszczania środowiska. Wypróbuj je już dziś, a zobaczysz, jak szybko owady opuszczają Twój dom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Estados Unidos. Departamento de Salud, Educacion y Bienestar. (1971). Insectos en hogares y bodegas de alimentos, de importancia para la salud publica. Agencia Internacional de Desarrollo.
  • Luckmann, W. H., Metcalf, R. L., & Price, P. W. (1990). Introducción al manejo de plagas de insectos. Limusa
  • Schon, I. (2008). Los hogares de los insectos (Insect Homes)/Insectos comunes (Everyday Insects). Science and Children45(7), 55.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.