Opuchnięte kostki - 5 problemów zdrowotnych

Choć istnieją rozmaite domowe sposoby, które mogą pomóc nam zmniejszyć stan zapalny w opuchniętych kostkach, jeżeli nie znika on, musimy skontaktować się z lekarzem, aby postawił on prawidłową diagnozę.
Opuchnięte kostki - 5 problemów zdrowotnych

Ostatnia aktualizacja: 19 października, 2017

Czy nieustannie pojawiają się u Ciebie opuchnięte kostki i nie jesteś w stanie określić przyczyny tego zjawiska. Okazuje się, że kwestia może być nieco bardziej poważna, niż by się nam mogło wydawać. Opuchnięte kostki bowiem mogą ujawniać pewne problemy zdrowotne, które w innym przypadku byłyby dla nas niezauważalne.

Istnieje wiele trików, aby poczuć ulgę w opuchliźnie. Możemy na przykład unieść nogi, zanurzyć je w letniej wodzie z solą bądź pić przeciwzapalne napary jak na przykład herbata z mniszka lekarskiego.

Jeżeli jednak problem nie ustępuje i utrzymuje się przez dłuższy czas, może się okazać, że konieczna będzie wizyta u specjalisty, który precyzyjnie ustali przyczynę tego nieprzyjemnego zjawiska.

Dzięki temu będziemy w stanie usunąć problem u jego źródeł. Co więcej, dowiemy się, czy jest to dolegliwość sama w sobie, czy może stanowi jedynie wierzchołek góry lodowej ujawniający jakiś poważniejszy problem kryjący się w naszym organizmie.

1. Opuchnięte kostki a osłabione naczynia krwionośne

Najczęstszym powodem, dla którego pojawia się opuchlizna kostek jest złe krążenie krwi. W przypadku osób starszych wiekiem przyczyną może być osłabianie się naczyń krwionośnych lub nawet poważniejszy problem.

Naczynie krwionośne - animacja

Jeżeli natomiast chodzi o młode osoby, może tu chodzić o wrodzone skłonności bądź o inne przyczyny takie jak chociażby:

  • Niewłaściwa pozycja ciała podczas siedzenia.
  • Wiele godzin spędzonych na stojąco.
  • Spanie w złej pozycji.

Jeżeli jest tak w Twoim przypadku, postaraj się po prostu zmienić te nawyki. Może się okazać, że już tylko to wystarczy, żeby poczuć się lepiej. Mimo wszystko warto jednak skonsultować się z lekarzem specjalistą, ponieważ opuchnięte kostki mogą być równie dobrze objawem jakiegoś poważniejszego schorzenia układu krążenia.

Do takich ukrytych schorzeń należą między innymi choroby układu krwionośnego. Można je podzielić na choroby żył i tętnic:

  • Choroby tętnic mogą być wynikiem jakiegoś miejscowego uszkodzenia tętnicy albo nawet tętniaka. Mogą one również stanowić efekt chorób miażdżycowych.
  • Choroby żył obejmują żylaki i zakrzepicę.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Żylaki nóg – jak je skutecznie zwalczyć?

2. Zakrzepy krwi

Jeżeli opuchnięta kostka pojawia się tylko po jednej stronie, może to być objaw zakrzepu krwi, który zatyka naczynia krwionośne.

Opuchliźnie może towarzyszyć:

  • Ból
  • Stan podgorączkowy
  • Zmiany koloru, na przykład przyciemnienie skóry bądź jej bladość

Tak czy inaczej, jak tylko zauważysz u siebie takie objawy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednią diagnozę.

3. Nieodpowiedni sposób wykonywania ćwiczeń

Jeżeli ćwiczysz na własną rękę, być może robisz to w niewłaściwy sposób. Aby się co do tego upewnić, przyjrzyj się swoim kostkom. Jeżeli pojawiła się ich opuchlizna, musisz zwrócić na to uwagę.

Otyła kobieta ćwiczy na macie

Jeżeli tak jest w naszym przypadku, musisz uważać, żeby nie pomylić tego z zakwasami.

  • Te ostatnie pojawiają się w połączeniu z silnym bólem, czuć je znacznie głębiej a nie na powierzchni ciała.
  • Stany zapalne pojawiają się tylko w jednej kończynie. Jeżeli jednak pojawiają się w obydwu nogach, musisz przeanalizować, w jaki sposób wykonujesz ćwiczenia. W grę może wchodzić również nieodpowiednie obuwie.

4. Brak należytego wypoczynku

Niedostateczne wysypianie się prowadzi do retencji płynów w organizmie. To z kolei bardzo często staje się przyczyną opuchlizny w kostkach.

W tym przypadku może to być objaw niewysypiania się bądź utrzymywania niewłaściwej diety.

  • Aby ulżyć sobie w tym problemie, zmniejsz spożycie sodu, cukru i mąki.
  • Ucinaj sobie 15-minutową drzemkę w ciągu dnia. Nie musisz nawet zasypiać, wystarczy, że uniesiesz nogi do góry.
  • Postaraj się też spać od sześciu do ośmiu godzin na dobę.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Jak dobrze spać, gdy noc jest szczególnie upalna

5. Reakcja na lekarstwa

Być może przyjmujesz lekarstwa, które wywołują w Tobie tego typu reakcję. Okazuje się, że skutkiem ubocznym niektórych lekarstw jest właśnie opuchlizna kostek.

Lekarstwa
  • W takiej sytuacji najlepiej byłoby skonsultować się z lekarzem. Bywa, że po prostu przyjdzie Ci to znosić. W innych przypadkach może to jednak być czynnikiem wskazującym na fakt, że dawkę lekarstw trzeba lepiej dobrać lub nawet zamienić na inne.

Opuchnięte kostki – naturalne remedia aby poczuć ulgę

Na szczęście, niezależnie od przyczyny, istnieją naturalne rozwiązania, które przyniosą Ci ulgę, gdy pojawi się opuchlizna kostek. Są w stanie zmniejszyć dokuczliwe objawy lub nawet całkowicie je wyeliminować.

Aby uzyskać jak najlepsze efekty, możesz użyć olejku z rumianku bądź przygotować napar, wykonując przy tym delikatny masaż wokół opuchniętej kostki.

Składniki:

  • 2 łyżki kwiatów rumianku (20 g)
  • 2 szklanki wody (500 ml)

Sposób przygotowania:

  • Podgrzej wodę i gdy zacznie już wrzeć, dodaj do niej rumianek.
  • Gotuj na wolnym ogniu przez około 10 minut.
  • Usuń naczynie ze źródła  ciepła i pozostaw do ostudzenia.
  • Odcedź i powoli polewaj nogi naparem.
  • Wykonuj masaż okrężnymi ruchami przez kilka minut. Rób to w kierunku od stóp do kolan.

Pamiętaj, że jeśli pojawiła się u Ciebie opuchlizna kostek i nie znika ona po zastosowaniu proponowanych przez nas remediów, może to być objaw świadczący o poważniejszych problemach zdrowotnych.

Najlepiej w takiej sytuacji byłoby udać się do lekarza specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.