Opryszczka – domowe sposoby leczenia
Opryszczka to nieprzewidywalna i denerwująca dolegliwość. Mimo, że nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, to jej obecność nad wargami powoduje uczucie dyskomfortu.
Poza tym, szczególnie na początku wystąpienia opryszczka powoduje pieczenie skóry i ból, który utrudnia jedzenie czy swobodne mówienie.
Niestety, prawdą jest, że jest to wirus, który zostanie z nami na całe życie.
Nie znaczy to jednak, że nieprzerwanie będziesz cierpiał na opryszczkę. Możesz bowiem być nosicielem wirusa bez żadnych objawów.
Jednak, kiedy już się pojawi, z pewnością przypomni o sobie wiele razy podczas naszego życia. Opryszczka może być spowodowana wystąpieniem:
W takich przypadkach większość osób stosuje punktowe maści chemiczne. Można jednak skorzystać z pewnych domowych sposobów, pomocnych w leczeniu opryszczki.
Najlepsze domowe sposoby na leczenie opryszczki
1. Opryszczka a czosnek
Czosnek posiada właściwości antybiotykowe i przeciwwirusowe. Tak więc, wmasowanie startego czosnku w miejscu wystąpienia zimna będzie niezwykle skuteczne.
Nie przejmuj się, jeśli na początku poczujesz pieczenie – nie potrwa ono długo, a dzięki zabiegowi pozbędziesz się uporczywej opryszczki.
Zobacz też: Imbir, czosnek i miód na wysoki cholesterol
2. Opryszczka a mleko
Opryszczka jest wywoływana przez wirusa opryszczki zwykłej. Jednym z czynników jej pojawienia się może być niezrównoważona dieta.
Pamiętaj że wraz ze spożywaną żywnością przyswajasz dwa niezbędne aminokwasy: lizynę i argininę. Lizyna zapobiega powstaniu opryszczki, podczas gdy arginina karmi wirusa i powoduje jego reaktywację.
Mleko, będąc bogate w lizynę, jest więc bardzo skuteczne w łagodzeniu opryszczki i jej zapobieganiu.
Co należy zrobić?
- Regularnie stosuj w miejscu wystąpienia opryszczki zanurzony w mleku wacik, aż jej objawy ustąpią.
- To remedium może być wyjątkowo atrakcyjne, jako że jego aplikacji nie towarzyszy żaden intensywny ani przykry zapach.
3. Opryszczka a aloes
Żel z aloesu może pomóc osuszyć i wyleczyć opryszczkę. Żeby się za to zabrać, możesz pozyskać aloes na dwa sposoby.
Kupiony aloes, możesz nałożyć na wacik i przyłożyć do rany.
Jeśli jednak hodujesz w domu własny aloes, wystarczy że otworzysz liście i zastosujesz znajdujący się w nich żel w miejscu występowania opryszczki.
Dzięki tej metodzie szybko pozbędziesz się opryszczki, unikając nieprzyjemnych zapachów i pieczenia.
Sprawdź także: Zdrowotne właściwości aloesu i jego wpływ na organizm
4. Sól kuchenna i woda
Ta metoda wymaga nieco wysiłku, ale jest bardzo skuteczna. Na jej korzyść przemawia fakt, że sól kuchenna jest wykorzystywana w lecznictwie.
Co należy zrobić?
- Umieść szczyptę soli na opuszku zwilżonego palca.
- Przyłóż palec w miejscu wystąpienia opryszczki na dwie minuty.
- Zwilż wacik w ciepłej, solonej wodzie i trzymaj go przy ustach przez kilka minut.
- Powtarzaj tę procedurę do momentu zniknięcia opryszczki.
5. Zwiększ spożycie witamin C i E
Połączenie dobrego odżywiania z opisanymi powyżej metodami to najlepszy sposób na zwalczenie opryszczki.
Aby przyspieszyć regenerację i wzmocnić układ odpornościowy musisz zwiększyć spożycie:
- Brokułów
- Kiwi
- Pomarańczy
- Awokado
W specjalistycznych sklepach można też kupić czystą witaminę E, której zastosowanie bezpośrednio na opryszczkę będzie bardzo pomocne.
Stosowanie diety bogatej w wyżej wymienione witaminy, pomoże Ci zapobiec powstawaniu opryszczki, zwłaszcza podczas zmian pór roku.
Wystarczy, sięgnąć po jeden z domowych produktów, by leczenie opryszczki stało się dla Ciebie znacznie mniej bolesnym procesem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Weber, N. D., Andersen, D. O., North, J. A., Murray, B. K., Lawson, L. D., & Hughes, B. G. (1992). In vitro virucidal effects of Allium sativum (garlic) extract and compounds. Planta Medica. https://doi.org/10.1055/s-2006-961504
- Snoussi, M., Trabelsi, N., Dehmeni, A., Benzekri, R., Bouslama, L., Hajlaoui, B., … Papetti, A. (2016). Phytochemical analysis, antimicrobial and antioxidant activities of Allium roseum var. odoratissimum (Desf.) Coss extracts. Industrial Crops and Products. https://doi.org/10.1016/j.indcrop.2016.05.048
- Das, S. (2011). Exploitation of antiviral activity of traditionally used medicinal plants. Journal of Antivirals and Antiretrovirals.