Stosujesz omeprazol? Poznaj 6 naturalnych odpowiedników
Omeprazol jest lekiem, którego używa się w leczeniu schorzeń związanych z nadprodukcją kwasów w żołądku, takich jak nieżyt żołądka oraz wrzody żołądka.
Komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka wydzielają kwas poprzez strukturę zwaną pompą protonową. Omeprazol obniża aktywność tych komórek, w celu zmniejszenia produkcji kwasów.
Preparaty zobojętniające kwas i omeprazol
Preparaty zobojętniające kwas hamują wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym i działają bezpośrednio na dolegliwości związane z nadkwaśnością. Z drugiej jednak strony skutki działania omeprazolu widoczne są po 4 dniach zażywania, w związku z tym uznaje się go za lek średniej lub długiej terapii.
Musisz wiedzieć, że oprócz omeprazolu istnieją preparaty zobojętniające kwas żołądkowy, które można nabyć bez recepty. Jednakże omeprazol przepisywany jest przez specjalistę i wymaga konsultacji z lekarzem.
Omeprazol – skutki uboczne jego stosowania
Ostatnie badania wykazały iż długotrwałe stosowanie tzw. inhibitorów pompy protonowej, do których należy omeprazol może skutkować efektami ubocznymi takimi jak:
- choroby nerek
- wzrost ryzyka osteoporozy
- zagrożenie demencją
- wzrost częstotliwości chorób kardiologicznych
Omeprazol – naturalne odpowiedniki
Spożywanie poniższych naturalnych produktów wraz ze zdrową dietą może sprawić, że na zawsze pożegnamy się z dolegliwościami związanym z nadkwaśnością żołądka. Jak również z omeprazolem.
Soda oczyszczona, nie omeprazol
Soda oczyszczona jest środkiem zobojętniającym kwas w żołądku i może być dobrym zamiennikiem dla omeprazolu. Jednakże jej użycie nie jest wskazane dla osób z nadciśnieniem tętniczym.
Składniki
- 1 łyżka sody oczyszczonej (10g)
- 1 szklanka wody (200ml)
Sposób przygotowania
- Dodaj łyżkę sody oczyszczonej do szklanki z wodą.
- Wypij natychmiast gdy zacznie buzować.
- Pij raz dziennie po jedzeniu.
Ocet jabłkowy
Unikaj konserwantów i zastąp je organicznym octem jabłkowym. Ocet jabłkowy to twój sojusznik w walce z nadkwaśnością i dolegliwościami z nią związanymi.
Składniki
- 1 łyżka octu jabłkowego (10ml)
- 1 szklanka wody (200ml)
Sposób przygotowania
- Dodaj łyżkę octu jabłkowego do szklanki wody.
- Pij raz dziennie przed głównym posiłkiem.
Koniecznie zobacz też artykuł: Ocet jabłkowy na utratę wagi – czy to naprawdę działa?
Sok aloesowy, nie omeprazol
W sklepach można kupić sok aloesowy w butelce, jednak napój ten może zawierać cukier i wpływać niekorzystnie na kwasotę żołądka. Z tego powodu warto przygotować swój własny sok aloesowy.
Składniki
- 2 łodygi aloesu
- 1/2 szklanki wody mineralnej (100ml)
Sposób przygotowania
- Przekrój łodygę aloesu na pół wzdłuż i łyżeczką wydrąż miąższ.
- Zmiksuj blenderem miąższ aloesu z wodą.
- Miksuj do czasu uzyskania płynnej konsystencji.
Sposób spożycia
- Pij jedną łyżkę soku codziennie rano.
- Kontynuuj kurację przez miesiąc.
Mikstura z jogurtu greckiego i kolendry
Jogurt grecki jako produkt mleczny zawiera kwas glutaminowy. Ten związek chemiczny pomaga, w sposób naturalny, zmniejszyć kwasotę żołądka.
Składniki
- 5 liści świeżej kolendry
- 1 łyżka jogurtu greckiego bez tłuszczu (20g)
- 3/4 szklanki wody mineralnej (150ml)
Sposób przygotowania
- Wymieszaj wszystkie składniki do ich połączenia.
Sposób spożycia
- Spożywaj mieszankę raz dziennie po jedzeniu.
Koniecznie zobacz też artykuł: Jedzenie jest koniecznością, ale zdrowe odżywianie to sztuka
Amla
Amla inaczej zwana agrestem indyjskim dzięki swoim właściwościom leczniczym stosowana jest w systemie medycyny indyjskiej sięgającym starożytności – Ajurwedzie.
Sposób spożycia
- Zjadaj jeden owoc dziennie rano.
- Ponieważ ma kwaskowaty smak zaleca się wcześniej namoczyć owoc w solonej wodzie.
- Można również spożywać w postaci proszku dostępnego w sklepach. Należy jednak zwrócić uwagę by produkt był dobrej jakości.
Sok z arbuza
Arbuz stanowi świetną alternatywę dla omeprazolu. Można go spożywać w postaci soków i jako dodatek do deserów. Picie soku z arbuza to doskonały sposób na skoncentrowanie wszystkich leczniczych właściwości tego owocu.
Sposób spożycia
- Pij szklankę (200ml) 3 razy dziennie.
- Kontynuuj kurację przez miesiąc.
Zdrowy styl życia
Przy dowolnej z powyższych kuracji niezbędne jest jednoczesne zadbanie o zdrowy styl życia. Nie zapominaj więc o odpowiedniej diecie, ograniczeniu spożycia tłuszczów i jedzeniu dużej ilości owoców.
- Unikaj produktów przetworzonych zawierających duże ilości cukru, które zaburzają naturalną florę bakteryjną układu pokarmowego i mogą prowadzić do nadkwaśności żołądka.
- Przeżuwaj powoli jedzenie by ułatwić trawienie i zapobiegać zgadze.
- Zamiast 3 posiłków, zjadaj 5 mniejszych porcji jedzenia dziennie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Al-Badr, A. A. (2010). Omeprazole. In Profiles of Drug Substances, Excipients and Related Methodology. https://doi.org/10.1016/S1871-5125(10)35004-7
- Jewell, R. (2011). Esomeprazole. In xPharm: The Comprehensive Pharmacology Reference. https://doi.org/10.1016/B978-008055232-3.61708-8
- Alecci, U., Bonina, F., Bonina, A., Rizza, L., Inferrera, S., Mannucci, C., & Calapai, G. (2016). Efficacy and Safety of a Natural Remedy for the Treatment of Gastroesophageal Reflux: A Double-Blinded Randomized-Controlled Study. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2016/2581461