Olej kokosowy - 9 nietypowych zastosowań

Dzięki swojej konsystencji i wyjątkowemu połączeniu nasyconych kwasów tłuszczowych, olej kokosowy może być wspaniałym uzupełnieniem zabiegów pielęgnacyjnych.
Olej kokosowy - 9 nietypowych zastosowań
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Olej kokosowy to tłuszcz roślinny pozyskiwany w procesie wyciskania miąższu z kokosa.

Składa się w 90% z nasyconych kwasów tłuszczowych i zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, witamin oraz innych wartościowych składników odżywczych. Dzięki temu, olej kokosowy przynosi niezliczone korzyści dla zdrowia i urody.

Choć jest dosyć kaloryczny, należy on do rodziny “zdrowych tłuszczy”, których spożywanie ma pozytywny wpływ na organizm.

Co więcej, olej ten zawiera kwasy tłuszczowe o krótkich łańcuchach, które – w przeciwieństwie do innych tłuszczy – nie muszą być trawione w obecności enzymów trzustkowych ani żółci.

Najciekawsze jest to, że olej kokosowy posiada właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Może zatem pomóc rozwiązać wiele drobnych problemów zdrowotnych.

Jako że wiele osób nie wie o tym, jak liczne zastosowania może mieć olej kokosowy, postanowiliśmy przedstawić dziewięć najbardziej praktycznych metod jego wykorzystania.

Wypróbuj je na własnej skórze!

1. Nawilżanie twarzy i ciała

Nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym oraz ich niezwykłe działanie sprawiają, że olej ten jest jednym z najlepszych naturalnych produktów do stosowania na skórę.

Regularne stosowanie oleju kokosowego zamiast kremu czy balsamu pozwala pozbyć się martwego naskórka, bakterii oraz jest doskonałym sposobem na nawilżenie skóry.

Możesz stosować olej kokosowy zarówno na twarz, jak i na całe ciałoCo więcej, nie zostawia on tłustej powłoki na skórze i stymuluje produkcję kolagenu.

2. Olej kokosowy pomaga schudnąć

Mimo że olej kokosowy zawiera dużą ilość kalorii oraz skoncentrowane tłuszcze nasycone, jest on doskonałym uzupełnieniem diety odchudzającej.

Jako że składa się on z kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, spożywanie oleju kokosowego przyspiesza metabolizm i reguluje wydatkowanie energii przez organizm.

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, spożywaj codziennie dwie łyżki stołowe oleju kokosowego (30g), najlepiej na pusty żołądek.

3. Naturalna pasta do zębów

Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne oleju kokosowego mogą pomóc pozbyć się wielu problemów z zębami.

Stosując olej kokosowy jako pastę do zębów obniżasz ilość bakterii w jamie ustnej, chroniąc zęby i dziąsła przez stanami zapalnymi.

Możesz wzmocnić działanie tego naturalnego produktu dodając nieco sody oczyszczonej, która pomoże wybielić zęby i pozbyć się nieświeżego oddechu.

4. Naturalna odżywka

Możesz zastąpić odżywki do włosów dostępne w drogeriach zwykłym olejem kokosowym.

Dzięki właściwościom przeciwgrzybicznym i antybakteryjnym, olej kokosowy pomaga w walce z łupieżem oraz innymi problemami skóry głowy, które mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.

Olej ten nawilża włosy oraz zawiera przeciwutleniacze i chociaż jest to tłuszcz, nie wpływa on na naturalną produkcję tłuszczu chroniącego włosy.

Stosuj olej kokosowy zamiast odżywki dwa do trzech razy w tygodniu, a twoje włosy staną się mocne, zdrowe i lśniące.

5. Olej kokosowy na rany i oparzenia

krem do rąk

Właściwości nawilżające i regenerujące tego naturalnego składnika sprawiają, że jest on doskonałym rozwiązaniem na różnego rodzaju uszkodzenia tkanki skórnej.

Witaminy i minerały zawarte w oleju kokosowym głęboko nawilżają skórę i pomagają w jej regeneracji w przypadku oparzeń słonecznych lub powierzchownych ran.

Co więcej, jako produkt o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym, olej kokosowy zapobiega występowaniu infekcji.

6. Naturalny dezodorant

Nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym chronią skórę przed działaniem bakterii rozwijających się w pachwinach, na stopach czy w okolicy karku.

Nałóż niewielką ilość oleju kokosowego na skórę i wetrzyj go delikatnie kolistymi ruchami. W zależności od potrzeby, powtarzaj zabieg dwa do trzech razy dziennie.

7. Balsam do ust

nawilżone usta

Zamiast wydawać dużą ilość pieniędzy na balsamy do ust dostępne w drogeriach, spróbuj wykorzystać zalety oleju kokosowego.

Nawilża on delikatną skórę ust i pomaga usunąć martwy naskórek, pozostawiając usta idealnie gładkie.

8. Olej kokosowy na elektryzujące się włosy

Olej kokosowy ma właściwości nawilżające i odżywcze, dzięki czemu jest doskonałym rozwiązaniem na elektryzujące się włosy.

Nałóż niewielką ilość oleju kokosowego u nasady włosów, a następnie rozprowadź go na całej długości włosów, aż po końcówki. Zostaw olej na włosach przez ok. 20 minut. Spłucz olej dużą ilością ciepłej wody i ułóż włosy.

9. Krem na rozstępy

krem na rozstępy

Od lat olej kokosowy jest uważany za jeden z najbardziej skutecznych naturalnych produktów na rozstępy na skórze. Stosując olej na skórę rano i wieczorem, dogłębnie ją nawilżasz, co pozwala na regenerację uszkodzonych włókien.

Stosowanie oleju kokosowego zaleca się kobietom w ciąży. Jego regularne nakładanie zapewni zdrową i elastyczną skórę.

Jak widzisz, olej kokosowy ma wiele bardzo praktycznych zastosowań. Pamiętaj, żeby kupować produkt w 100% organiczny, aby mieć pewność co do jego w pełni naturalnego składu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cardoso, D. A., Moreira, A. S. B., De Oliveira, G. M. M., Luiz, R. R., & Rosa, G. (2015). A coconut extra virgin oil-rich diet increases HDL cholesterol and decreases waist circumference and body mass in coronary artery disease patients. Nutricion Hospitalaria32(5), 2144–2152. https://doi.org/10.3305/nh.2015.32.5.9642
  • Alcalde, M. T. (2008). Cosmética natural y ecológica. Ámbito Farmacéutico. Cosmética27(9), 96–104.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.