Puszące się włosy - naturalne sposoby

Żeby Twoje włosy były doskonale odżywione, przed ich umyciem możesz nałożyć maseczkę do włosów z czystego miodu pszczelego połączonego z olejkiem zapachowym. Pozostaw maseczkę na włosach na około dziesięć minut, a następnie spłucz zimną wodą.
Puszące się włosy - naturalne sposoby

Ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia, 2019

Elektryzowanie się jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania problemu, jakim są puszące się włosy.

W celu szybkiego pozbycia się tego problemu możesz skorzystać z wielu gotowych produktów, dostępnych na sklepowych półkach. My jednak zalecamy stosowanie naturalnych metod, które pomogą Ci opanować puszące się włosy.

Mogą one puszyć się także z wielu innych powodów. Wśród najczęściej występujących należy wymienić takie jak brak dostatecznego nawilżania, używanie szkodliwych farb do włosów, a także mechaniczne oddziaływanie na włosy, chociażby używanie prostownicy czy suszarki do włosów.

Domowe sposoby na puszące się włosy

1. Banan z cytryną

 • Rozgnieć dojrzałego banana, dodaj łyżkę soku z cytryny, a następnie jedną łyżkę oleju słonecznikowego. Wymieszaj dokładnie składniki i tak przygotowaną maseczkę nałóż na włosy.
 • Zostaw na pół godziny, a następnie umyj głowę tak, jak to robisz zazwyczaj. Pamiętaj, by nie używać suszarki do włosów. Niech wyschną samoistnie.

2. Jajko i oliwa z oliwek

 • Surowe jajko połącz z jedną czwartą szklanki oliwy z oliwek. Nałóż na włosy wilgotne, najlepiej tuż po ich umyciu. Pozostaw na około trzydzieści minut i ponownie umyj głowę. Oliwa z oliwek jest doskonałym emolientem, który znacznie przyczynia się do lepszego nawilżania pasemek włosów.
 • Jajko natomiast zawiera lecytynę – aminokwas, który wzmacnia tkanki i przyczynia się do powstawania nowych komórek w organizmie.
 • Jednolite połączenie łyżki oliwy z oliwek i jednej łyżki Twojej ulubionej odżywki do włosów to kolejny niezawodny trik. Myjąc głowę, stosuj go, a przełoży się to na lepsze odżywienie i wygląd Twoich włosów.
Puszące się włosy

3. Awokado z bananem lub majonezem

 • Połącz rozgniecionego banana z miąższem z jednego awokado i nanieś na lekko wilgotne włosy. Pozostaw na około dwadzieścia minut, a następnie umyj głowę.

Banan zawiera antyoksydanty i minerały, które przyczyniają się do reperacji włosów.

Awokado natomiast zawiera kwasy tłuszczowe i posiada doskonałe właściwości odżywcze.

 • Możesz także dokładnie wymieszać pół szklanki majonezu z miąższem z połowy awokado. Nałóż na puszące się włosy i pozostaw na około pół godziny, przykrywając głowę plastikowym czepkiem, a następnie owijając wilgotnym, gorącym ręcznikiem. Po zabiegu umyj głowę tak jak zawsze.

4. Jajko na puszące się włosy

Na puszące się włosy nałóż jedno surowe jajko. W ten sposób skutecznie zapobiegniesz niepożądanemu puszeniu się włosów. Wcieraj dokładnie, zwłaszcza w skórę głowy – miejsce, w którym włosy ulegają elektryzowaniu. Pozostaw na piętnaści minut, a następnie umyj głowę i zastosuj odżywkę do włosów.

Skręcone kosmyki włosów

5. Ocet lub olejki

 • 120 ml octu jabłkowego rozpuść w litrze wody. Przed zwyczajnym myciem głowy, umyj włosy przygotowanym roztworem z octu. Jest to kolejna alternatywa, która nie dość, że jest użyteczna dla osób mających puszące się włosy, to jeszcze doskonale wpływa na ich połysk.
 • Nałóż na włosy jakikolwiek naturalny olejek, może to być na przykład olejek migdałowy lub kokosowy. Olejki te służą naturalnie odżywiają włosy, a jednocześnie nadają im piękny aromat.
 • Umyj włosy jak to masz w zwyczaju, a kiedy już lekko podeschną, rozprowadź wcześniej przygotowany olejek. Oliwa z oliwek jest najłatwiej dostępna, ale nie posiada aromatu.

6. Miód pszczeli

 • Wetrzyj dokładnie we włosy łyżkę czystego miodu pszczelego. Miód działa jak doskonała naturalna odżywka do włosów i posiada wspaniały słodki aromat. Przygotuj miód mieszając go pół na pół z olejkiem zapachowym.
 • Następnie wcieraj mieszaninę masując przy tym włosy i pozostaw na dziesięć minut, aby się dobrze wchłonęła. Następnie spłucz zimną wodą i umyj głowę szamponem.

7. Woda gazowana albo jogurt na puszące się włosy

 • Użyj wody gazowanej lub wody sodowej. To proste, po umyciu włosów, jako ostatni krok polej je szklanką gazowanej wody o temperaturze pokojowej.
Kręcone-włosy
 • Wymieszaj szklankę jogurtu naturalnego (bez smaku) z miąższem z jednego średniego lub dużego ogórka. Rozprowadź mieszaninę na włosy i pozostaw na około pół godziny. Następnie spłucz letnią wodą rozplątując przy tym włosy palcami.

8. Kokos

 • Dokładnie połącz ze sobą szklankę mleczka kokosowego, dwie łyżki miodu pszczelego, dwie łyżki oliwy z oliwek i miąższ z jednego awokado. Mieszanka ta posiada doskonałe dla Twoich włosów właściwości odżywcze.
 • Wystarczy rozprowadzić ją na włosach i pozostawić na trzydzieści minut. Następnie spłucz głowę dużą ilością wody i umyj szamponem.
 • Wymieszaj puszkę śmietanki kokosowej z czterema łyżkami soku z cytryny. Nałóż następnie na umyte, suche włosy i przykryj plastikowym czepkiem, aby poszczególne składniki mogły lepiej zadziałać. Pozostaw co najmniej na godzinę.
 • Następnie umyj głowę z zastosowaniem odżywki do włosów, a cały proces powtarzaj dwa razy w tygodniu.
Włosy proste rozczesane

Puszące się włosy – kilka praktycznych rad

 • Wybieraj produkty do włosów tylko i wyłącznie dobrej jakości i w tym aspekcie staraj się nie oszczędzać. Jeśli chodzi o puszące się włosy, na sklepowych półkach dostępne są również produkty specjalistyczne. Jakikolwiek z nich wybierzesz, zwróć uwagę na to, by nie zawierał on alkoholu.
 • Zawsze podczas mycia głowy stosując letnią lub zimną wodę. Gorąca woda może tylko pogłębić problem, ponieważ powoduje zbytnie przesuszanie włosów.
 • Po tym jak umyjesz głowę, osusz włosy suchym ręcznikiem. Na lekko wilgotne włosy nałóż odżywkę nawilżającą i pozostaw, aż do całkowitego wyschnięcia.
 • Staraj się nie używać gumek do włosów. Gumki, a także klamry przyczyniają się do niszczenia struktury włosa. Ponadto nie wybieraj uczesania, w którym włosy pozostają mocno ściśnięte, a do snu najlepiej pozostaw włosy rozpuszczone.
 • Wybieraj grzebienie wykonane z drewna. Te plastikowe lub metalowe powodują elektryzowanie się włosów.
 • Staraj się nie używać prostownicy i suszarki do włosów. Jeśli masz puszące się włosy i musisz użyć suszarki, pamiętaj o tym, żeby nie zbliżać jej do włosów na odległość mniejszą, niż 30 centymetrów.
 • Nie myj głowy codziennie. Takie działanie sprawia, że łuski zbytnio się otwierają co prowadzi do puszenia się włosów. Nabierz zdrowego nawyku i myj włosy co drugi dzień.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.