Ogródek na balkonie - kilka pomysłów
Możliwe, że Twoje mieszkanie nie należy do największych i nie jest Ci łatwo znaleźć miejsce, gdzie mogłabyś rozwijać własną kreatywność. A może by tak stworzyć ogródek na balkonie?
To bardzo ważne, żeby mieć własny kąt w domu. Balkon jest pełen światła i świeżego powietrza, co fantastycznie wpływa na nasze samopoczucie. W dzisiejszym artykule podzielimy się z Wami kilkoma pomysłami na ogródek na balkonie. Zacznij go tworzyć już dzisiaj!
Czas, kreatywność i odpowiednia ziemia
To trzy klucze do sukcesu. I nie ma znaczenia, że Twój balkon nie należy do największych, albo że aktualnie nie wygląda najlepiej. Wystarczy poświęcić mu trochę czasu i chęci. Odpowiednimi nasionami i ziemią bogatą w nutrienty możemy czynić cuda!
Przeczytaj również: Poznaj rośliny, które przyciągają pozytywną energię!
Potrzebne materiały
Nie chodzi o to, żeby wydać ogromne ilości pieniędzy. Żeby przy okazji zadbać o nasze środowisko, skorzystamy z materiałów pochodzących z recyklingu i z przedmiotów, których już nie potrzebujemy:
- Opakowania po jogurtach do sadzonek: to najlepszy sposób, żeby nasze nasiona odpowiednio kiełkowały. Jak już trochę podrosną, przesadzamy rośliny do doniczek.
- Puszki i plastikowe butelki: możesz stworzyć fantastyczny ogródek na swoim balkonie korzystając ze starych puszek lub dużych butli po wodzie.
- Jeżeli nie masz do dyspozycji zbyt wiele miejsca, zastanów się nad powieszeniem doniczek. Możesz wykorzystać w tym celu wiszące doniczki balkonowe lub samodzielnie wywiercić kilka otworów.
- Jedną z najważniejszych rzeczy jest ziemia do kwiatów. Powinna zawierać możliwie dużą ilość składników odżywczych. Akurat na tym nie powinnaś oszczędzać, ponieważ to właśnie od ziemi zależy sukces Twojego ogródka.
Jakie rośliny wybrać?
Wszystko zależy od warunków klimatycznych. Zależnie od sezonu, możesz posadzić różne gatunki roślin. Jeżeli zamierzasz uprawiać własne warzywa, polecamy dostosować się do poniższych zaleceń:
Aromatyczne
Rośliny aromatyczne mogą nam służyć jako przyprawy do potraw, jako naturalne metody leczenia lub – po prostu – jako źródło przyjemnego zapachu.
- Mięta: uprawa mięty jest wyjątkowo łatwa i przyjemna. Wystarczy zasadzić ją pod koniec lata lub jesienią. Będzie Ci potrzebna dość szeroka doniczka z ujściem wody.
- Pietruszka: to podstawowy dodatek do wielu potraw. Wiadomo też, że napar z pietruszki jest świetnym sposobem na zdrowe nerki. Powinnaś zasadzić ją mniej więcej w połowie lata. Zwróć na nią szczególną uwagę zimą, ponieważ jest dość delikatna. Kiełkuje po 2 – 3 miesiącach.
- Szałwia: posiada ogromne właściwości lecznicze. Pamiętaj, żeby do ziemi dodać odrobinę piasku i w ten sposób ułatwić odpływ nadmiaru wody. Sadzi się ją wiosną. Szałwia potrzebuje dużej ilości światła.
- Rumianek: jeżeli lubisz wypić sobie popołudniową herbatkę, rumianek jest doskonałym wyborem. Zasadź ją latem, mieszając ziemię i piasek w proporcjach 1:1. Powinnaś zapewnić roślinie dużo ciepła, ale unikać bezpośredniego wpływu promieni słonecznych.
Przeczytaj również: Pomidory – jak wyhodować je w domu?
Ogródek warzywny na balkonie
- Pomidorki cherry: idealne, prawda? Pamiętaj, że sadzonki urosną tylko w naprawdę wysokiej jakości ziemi. Kiedy już osiągną kilka centymetrów, należy wsadzić do doniczek podpórki. Podczas wiatru owiń pomidorki plastikową folią.
- Czosnek: będziesz potrzebowała dość szerokiej doniczki. Możesz wykorzystać 5-litrową butlę plastikową, przeciętą na pół. Wystarczy wrzucić do ziemi (dość głęboko) kilka ząbków czosnku. Zadbaj o to, żeby czosnek miał dostęp do promieni słonecznych. Podlewaj tylko raz w tygodniu (nie przepada za wilgocią).
- Cebula: należy zasadzić ją w dużej doniczce, na głębokości 3 cm. Podlewaj codziennie, bez wyjątków. Cebula potrzebuje dużej ilości światła. Doniczkę postaw obok roślin aromatycznych, ponieważ ma tendencję do ulegania plagom. Zarówno cebula, jak i czosnek, wymagają sporo cierpliwości.
Jak widzisz, możesz samodzielnie przygotować własny ogródek na balkonie. To niezwykle kreatywne i satysfakcjonujące zajęcie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zulia, U. (2018). Cómo Plantar un Árbol en Forma Adecuada. GOBIERNO DEL PRINCIPPADO DE ASTURIAS.
- Viviant, V. (2006). Frutas y verduras. Revista Diabetes Voice.
- Agroexpo., A. (2015). Frutas y verduras Salud, desarrollo productivo, competitividad,innovación,paz. Min. Salud.