Odetkaj zatkany nos w mniej niż minutę
Zatkany nos to uciążliwa dolegliwość związana ze stanem zapalnym w błonie śluzowej nosa, wywołanym przez alergię lub zarazki. Każdy z nas cierpi nieraz z powodu zatkanego nosa, jednak w skrajnych przypadkach może on uniemożliwiać nam normalne funkcjonowanie.
Bardzo często zatkany nos jest pierwszym objawem przeziębienia, grypy lub innej infekcji dróg oddechowych. Może być także wywoływany przez alergie, nagłe zmiany pogody czy zanieczyszczenie powietrza.
Główne przyczyny niedrożności nosa
Jak już wspomnieliśmy zatkany nos ma zwykle związek z przeziębieniem, grypą lub alergią. Bardzo ważne jest, aby poznać przyczyny niedrożności nosa. Pozwoli to szybko i skutecznie uporać się z tą dolegliwością.
- Przeziębienie: jest to jedna z najczęstszych przyczyn niedrożności nosa. Gdy dopada Cię przeziębienie, Twój nos jest podrażniony i zaczynasz kichać.
- Alergie: zatkany nos bywa związany z alergią, na przykład na kurz, pyłki, sól czy sierść zwierząt. Reakcja obronna Twoich płuc powoduje niedrożność nosa, dzięki czemu zmniejszy się wchłanianie alergenów.
- Zwróć uwagę czy oprócz zatkanego nosa męczy Cię także kichanie – to może pozwolić Ci określić, czy jest to alergia czy przeziębienie.
- Zmiana pogody: nagła zmiana warunków atmosferycznych może obniżyć odporność Twojego organizmu lub uaktywnić reakcję alergiczną. Ekspozycja na silny wiatr może również skutkować zatkanym nosem.
Gdy już wiesz, jakie są najbardziej prawdopodobne przyczyny męczącej Cię niedrożności nosa, możesz zacząć szukać najskuteczniejszego sposobu na zwalczenie tej dolegliwości.
Pamiętaj, że samo zaleczenie objawów nie wystarczy – należy przede wszystkim wyeliminować przyczynę.
Już za chwilę podzielimy się z Tobą niesamowicie prostym i szybkim sposobem na zatkany nos, który nie zajmie Ci więcej niż minutę.
Dzięki tej metodzie nie będziesz potrzebować już żadnych lekarstw czy środków medycznych i zapomnisz czym jest niedrożność nosa.
Jak odetkać zatkany nos?
Uporanie się z niedrożnością nosa i bólem zatok w zaledwie minutę może wydawać się nieprawdopodobne. Jest to jednak możliwe dzięki zastosowaniu tradycyjnej chińskiej metody akupresury.
Jest to metoda walki z bólem w różnych częściach ciała, którą można wykorzystać również do udrożnienia nosa.
Przeczytaj także: Zapalenie zatok – skąd się bierze i jak się objawia
Akupresura to metoda polegająca na uciskaniu palcami poszczególnych części ciała. Aby zabieg ten był skuteczny na zatkany nos należy stosować go co najmniej 3 razy dziennie.
- Pierwszy punkt ucisku: małżowina uszna. Delikatnie masuj małżowinę i uciśnij 10 razy.
- Drugi punkt ucisku: miejsce za chrząstką ucha. Uciskaj i rozluźniaj 10 razy, nie uciskając bezpośrednio chrząstki.
- Trzeci punkt ucisku: miejsce nad grzbietem nosa, pomiędzy brwiami. Uciskaj to miejsce przez około minutę. Jest to szczególnie ważne, aby upewnić się czy w zatokach nie występuje stan zapalny lub nie jest w nich zbyt sucho.
- Czwarty punkt ucisku: miejsce poniżej policzków, dokładnie w linii źrenic. Naciskaj i rozluźniaj tę część twarzy. Pomoże Ci to otworzyć i udrożnić zatoki.
- Piąty punkt ucisku: dolna część nozdrzy. Umieść koniuszki palców na pod nozdrzami i masuj kolistym ruchem. Powtórz 10 razy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Baraniuk JN. Subjective nasal fullness and objective congestion. Proc Am Thorac Soc. 2011 Mar;8(1):62-9.
- Kjaergaard T, Cvancarova M, Steinsvåg SK. Nasal congestion index: A measure for nasal obstruction. Laryngoscope. 2009 Aug;119(8):1628-32.
- Inoue A, Chiba S, Matsuura K, Osafune H et al. Nasal function and CPAP compliance. Auris Nasus Larynx. 2019 Aug;46(4):548-558.
- İriz A, Düzlü M, Köktürk O, Kemaloğlu YK et al. Does nasal congestion have a role in decreased resistance to regular CPAP usage? Eur Arch Otorhinolaryngol. 2017 Nov;274(11):4031-4034.
- Ren L, Zhang L, Duan S, Zhang W, Zhang Y. Nasal airflow resistance measured by rhinomanometry in a healthy population of China. Int Forum Allergy Rhinol. 2018 Nov;8(11):1308-1314.
- Marple BF. Targeting congestion in allergic rhinitis: the importance of intranasal corticosteroids. Allergy Asthma Proc. 2008 May-Jun;29(3):232-40.