Wyleczyć zapalenie zatok w 5 dni - oto sposób

Jeśli cierpisz na zapalenie zatok, wskazane jest unikanie skrajnych temperatur, jak również jej nagłych wahań. Zaleca się rzucenie palenia, a także unikanie zadymionych miejsc.
Wyleczyć zapalenie zatok w 5 dni - oto sposób

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czym jest i jak można wyleczyć zapalenie zatok? Zapalenie zatok to stan zapalny zatok przynosowych, który jest rezultatem zakażenia wirusowego, bakteryjnego i grzybiczego. Zatoki przynosowe to puste przestrzenie, przez które przepływa powietrze. Znajdują się one za kością nosową, policzkami, czołem i oczami.

Zapalenie zatok rzadko występuje w zdrowych zatokach. Pojawia się w przypadku, gdy fragmenty zatok zostają zablokowane lub gromadzi się w nich za dużo śluzu, bakterii i różnych innych mikroorganizmów. Znajdują one tam odpowiednie warunki dla mnożenia się, tym samym wywołując ból i stan zapalny.

Co wywołuje zapalenie zatok?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, stan zapalny jest spowodowany blokadą zatok, dając tym samym schronienie bakteriom, wirusom i grzybom.

Zapalenie zatok może pojawić się również na skutek ograniczonych możliwości pracy małych włosków w zatokach, które nie są w stanie usunąć nagromadzonego śluzu. Ma to szereg nieprzyjemnych konsekwencji.

Zatoki przynosowe - jak wyleczyć zapalenie zatok?

Otwarte zatoki mogą zostać zablokowane przez nadmierną produkcję śluzu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku przeziębienia lub alergii.

Skrzywienie przegrody nosowej, przerost migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego także może stać się przyczyną blokady zatok.

Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zapalenia zatok:

 • alergie i katar sienny
 • choroby, które uniemożliwiają prawidłową pracę rzęsek
 • nagłe zmiany wysokości, na przykład w czasie lotu samolotem lub nurkowania na dużych głębokościach
 • mukowiscydoza
 • osłabiony układ odpornościowy, jako wynik powikłań zaistniałych na skutek choroby HIV lub przebytej chemioterapii
 • nieprawidłowości kości twarzy
 • cukrzyca

Jakie są objawy zapalenia zatok?

Jeśli cierpisz na ostre zapalenie zatok, objawy mogą utrzymywać się maksymalnie do czterech tygodni. Początkowo, może pojawić się u Ciebie katar, który nie będzie ustępował. Nie będzie się jednak pogarszał przez kolejnych 5 do 7 dni. Niezwykle ważne jest, by zasięgnąć pomocy lekarza, gdyż objawy przewlekłego zapalenia zatok mogą utrzymywać się nawet do trzech miesięcy. Niektóre z najczęściej występujących objawów, to:

Naturalne środki lecznicze, które pomogą wyleczyć zapalenie zatok w 5 dni

Jednymi z najczęściej występujących i nawracających objawów zapalenia zatok są silne bóle głowy oraz uczucie napięcia powyżej nosa i brwi. Istnieje wiele środków przeciwbólowych, które łagodzą uczucie dyskomfortu, jednak nie zawsze są one skuteczne.

Naturalne produkty na zapalenie zatok

Dlatego też chcielibyśmy podzielić się z tobą całkowicie naturalnym środkiem leczniczym, który potrafi złagodzić objawy zapalenia zatok, szczególnie bólu głowy.

Jak można przygotować ten całkowicie naturalny środek leczniczy i wyleczyć zapalenie zatok?

Aby go przygotować, potrzebny ci będzie chrzan oraz duża ilość octu jabłkowego. Umieść chrzan w słoiku i zalej go octem. Zakręć słoik i odstaw na 10 dni. Trzymaj mieszankę w temperaturze pokojowej, co jakiś czas nią potrząśnij.

Kiedy minie już określona ilość czasu, otwórz słoik i głęboko wdychaj zapach chrzanu. Kontynuuj przez pięć minut. Wieczorem, zamocz szmatkę w miksturze i połóż na czole. Taki zabieg pomoże uśmierzyć ból głowy. Czynności powtarzaj przez kolejnych 5 dni, a zobaczysz niesamowitą poprawę jaką przyniesie ci to lekarstwo.

Innym prostym i szybkim sposobem na złagodzenie zapalenia zatok jest zagotowanie startego chrzanu z wodą. Gdy mieszanina zacznie wrzeć, przelej ją do pojemnika, pochyl się nad nią i przykryj głowę ręcznikiem. Następnie głęboko wdychaj opary przez kolejnych kilka minut. Taki zabieg przyniesie natychmiastową ulgę i pomoże wyleczyć zapalenie zatok.

Czego powinno się unikać, jeśli wystąpi u mnie zapalenie zatok?

Jeśli wystąpią u Ciebie objawy zapalenia zatok, należy unikać wszelkich podróży samolotem oraz ekstremalnych temperatur. Unikaj nagłych zmian temperatury i porzuć złe nawyki takie, jak stosowanie tabaki. Dodatkowo, każdego roku należy szczepić się przeciwko grypie. Poza tym trzeba często myć ręce i unikać stosowania nie zapisanych przez lekarza antybiotyków.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki będą dla ciebie niezwykle użyteczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Rosenfeld, RM; Piccirillo, JF; Chandrasekhar, SS; Brook, I; Ashok Kumar, K; Kramper, M; Orlandi, RR; Palmer, JN; Patel, ZM; Peters, A; Walsh, SA; Corrigan, MD (April 2015). “Clinical practice guideline (update): adult sinusitis executive summary”. Otolaryngology–Head and Neck Surgery152 (4): 598–609
 • Leung RS, Katial R (March 2008). “The diagnosis and management of acute and chronic sinusitis”. Primary Care35 (1): 11–24, v–vi
 • Anon JB (April 2010). “Upper respiratory infections”. Am. J. Med123 (4 Suppl): S16–25
 • Goos KH, et al. (2006). Efficacy and safety profile of a herbal drug containing nasturtium herb and horseradish root in acute sinusitis, acute bronchitis and acute urinary tract infection in comparison with other treatments in the daily practice/results of a prospective cohort study.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.