Jak wykorzystać ocet jabłkowy?

Aby złagodzić bóle mięśni, nie wahaj się dodać szklanki octu do wody podczas kąpieli, relaksuj się przez 20 minut.
Jak wykorzystać ocet jabłkowy?

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Ocet jabłkowy kojarzy nam się przede wszystkim z gastronomią, gdyż ze względu na swój specyficzny smak dodaje ciekawej nuty smakowej różnym potrawom. Okazuje się jednak, że ocet jabłkowy ma także kilka innych zastosowań, które warto znać i wykorzystać w codziennym życiu.

Ocet jabłkowy to nie tylko smaczny dodatek, ale również substancja o wielu właściwościach leczniczych. Pomoże Ci przywrócić blask zniszczonym włosom, poprawi wygląd skóry, złagodzi objawy różnych dolegliwości, a nawet przyda się do pracy w ogrodzie.

Już czas poznać kilka wyjątkowych zastosowań octu jabłkowego!

Ocet jabłkowy jako broń przeciwko chwastom

Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem i dbasz o to, by Twój ogród był zawsze piękny i uporządkowany, z pewnością wiesz jak wiele wysiłku to wymaga. Zwłaszcza walka z chwastami może pożerać ogromne ilości czasu i pieniędzy, czasami bez większych efektów.

W ogródku

Oprócz wymiernych kosztów rosnących wraz z chwastami, w grę wchodzą również rzeczy jeszcze ważniejsze: zdrowie Twoje, Twoich najbliższych i Twoich zwierząt. Właśnie dlatego warto wybrać tani i skuteczny sposób na chwasty, jakim jest zdecydowanie ocet jabłkowy. Z taką bronią chwasty nie mają szans!

Naturalne lekarstwo na czkawkę

Prawdopodobnie wiesz, że póki co nie wynaleziono jeszcze jednego uniwersalnego leku na czkawkę. Mamy jednak dobrą nowinę: sposobem na pozbycie się czkawki może być ocet jabłkowy. Wystarczy jeden porządny łyk tego specyfiku, by uwolnić się od uciążliwych spazmów i znów poczuć się komfortowo.

Czkawka

Uwierz, naprawdę warto wypróbować tę metodę, gdyż jest całkowicie naturalna!

Na ratunek bolącemu gardłu

Ból gardła

Ocet jabłkowy ma właściwości przeciwbólowe, dlatego też jest świetnym lekarstwem na ból gardła . Być może nie do końca jesteś przekonany do tego środka, gdyż obawiasz się intensywnego smaku, który pozostawia on w ustach, jednak musisz uwierzyć, że nie ma lepszego sposobu na infekcję i ból gardła. Płucz gardło octem jabłkowym 3 razy dziennie, a ból powinien szybko ustąpić.

Skuteczny sposób na zakwasy

Wysiłek fizyczny wyzwala w organizmie wiele różnych substancji. Mogą być to na przykład endorfiny, które wywołują doskonałe samopoczucie i zadowolenie; może być to również kwas mlekowy, który sprawia, iż odczuwamy ból mięśni.

Kobieta na siłowni

Istotne jest więc dbanie o dobrą kondycję swoich mięśni i wspomaganie ich regeneracji. Aby osiągnąć efekt zrelaksowanych mięśni i pozbyć się bólu, należy zmoczyć czystą szmatkę w occie jabłkowym i przez ok. 20-30 minut nacierać obolałe miejsca.

Sojusznik w walce z plamami

Ocet jabłkowy to również naturalny odplamiacz, w dodatku bardzo prosty w użyciu. Nalej na plamę kilka kropli octu, następnie szoruj przez chwilę zabrudzone miejsce. Pozostaw do wchłonięcia się na ok. 5 minut. Później wypłucz i wysusz ubranie, a będzie wyglądać jak nowe!

Niezawodna ochrona dla Twoich włosów

Być może zainteresuje Cię fakt, iż ocet jabłkowy posiada także właściwości korzystnie wpływające na włosy. Wystarczy nakładać ocet na wilgotne po umyciu włosy i na nowo można cieszyć się ich blaskiem, miękkością i wytrzymałością.

Piękne włosy

Jest to całkowicie naturalna i tania odżywka, którą bez problemu znajdziesz w każdym supermarkecie.

Mamy nadzieję, że ocet jabłkowy i jego wszechstronne właściwości i możliwości zastosowania jeszcze nie raz ułatwią Ci codzienne życie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fleming, N. P. (2003). A fermentor for study of sauerkraut fermentation. Biotech. and Bioengin. 31:189-197. Ica. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
  • Morus̈, M., Baran, M., Rost-Roszkowska, M., & Skotnicka-Graca, U. (2014). Plant stem cells as innovation in cosmetics. Acta Poloniae Pharmaceutica – Drug Research.
  • Chen, J., Sun, H., Tao, X., Wang, S., & Sun, A. (2014). Inhibitory mechanism and kinetics study of apple polyphenols on the activity of tyrosinase. International Journal of Food Properties. https://doi.org/10.1080/10942912.2012.675606

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.