Oczy - Poznaj 5 problemów zdrowotnych
Wzrok to jeden z pięciu zmysłów ludzkich. Nic zatem dziwnego, że oczy uważane są za organ niezwykle ważny, niezbędny wręcz do codziennego rozwoju każdego człowieka.
Oczywiście istnieją osoby niewidome, które prowadzą całkiem normalne życie bez zmysłu wzroku, ponieważ rozwijają się u nich inne zmysły. Dla ludzi widzących jednak jest to kwestia niemożliwa wręcz do zrozumienia.
Ogólnie rzecz biorąc, każdemu człowiekowi zależy na tym, żeby utrzymać swój wzrok w możliwie jak najlepszej kondycji. Okazuje się jednak, że jest to znacznie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać.
Po pierwsze, mamy nieustanny kontakt z całym mnóstwem urządzeń elektronicznych, których używamy do pracy, nauki czy rozrywki (komputer, telewizor, tablet, telefon itp.).
Mogą one wywoływać trudności z utrzymaniem wzroku w dobrej kondycji. Z czasem mogą prowadzić do jego pogorszenia i innych problemów z oczami.
Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Nasze oczy mogą ujawnić prawdę na temat zdrowia również innych organów w naszym ciele. Dlatego też warto zwracać na nie baczną uwagę.
Jeżeli będziemy tak robić, możemy w porę wykryć problemu zakamuflowane w naszym organizmie.
Koniecznie przeczytaj też artykuł: Te rogówki hydrożelowe mogą przywracać wzrok!
1. Nieregularne widzenie
Objaw ten wskazuje najprawdopodobniej na zmęczenie skumulowane z powodu nadmiernego używania elektroniki bądź ekspozycji na urządzenia podświetlane takie jak telefony komórkowe czy komputery.
Objaw ten może jednak świadczyć o innych, znacznie bardziej niepokojących problemach, na które z całą pewnością należy zwrócić uwagę.
- Jeżeli Twoje oczy pracują normalnie i od czasu do czasu wzrok znienacka staje się zamazany lub nawet częściowo go tracisz, może to wskazywać na stan zapalny oczu.
- W bardziej skrajnych przypadkach może się okazać, że pacjent całkowicie traci wzrok nawet na kilka minut. Może to wskazywać na choroby naczyniowe mózgu.
Koniecznie przeczytaj też artykuł: Jak dbać o wzrok? 5 skutecznych rad
2. Oczy o żółtym zabarwieniu
Dużo na temat naszego stanu zdrowia może nam powiedzieć również zabarwienie oczu. Nie mamy tu na myśli koloru samej tęczówki, lecz białej części oka.
Jeżeli nasze oczy przybierają żółty lub żółtawy odcień, możemy mieć do czynienia z jakimś schorzeniem wątroby lub układu żółciowego (woreczek żółciowy, drogi żółciowe).
W większości przypadków chodzi zazwyczaj jedynie o nadmiar bilirubiny w organizmie. Jest to substancja produkowana właśnie przez wątrobę.
3. Zamazane widzenie
Wiele osób opisuje, że widzą coś w rodzaju chmury lub mgły, co uniemożliwia im dokładne dostrzeganie obiektów, na które spoglądają.
Niektórzy odczuwają to jako rodzaj zabrudzenia, które dostało się do oka.
- Objaw ten może wskazywać, że u danej osoby zaczyna się rozwijać zaćma.
- Jest to objaw bardzo częsty u pacjentów w starszym wieku.
- Istnieje jednak również grupa pacjentów w młodszym wieku, którzy zostają dotknięci tą dolegliwością.
4. Opadnięte powieki
Stopniowe pojawianie się zmarszczek i utrata cennych składników odżywiających skórę, zwłaszcza w okolicy twarzy to bardzo częste zjawisko wśród osób w podeszłym wieku. Dzieje się tak wraz z upływem lat. Niemały wpływ na tą sytuację ma kumulacja zanieczyszczeń w środowisku i w organizmie człowieka, genetyka oraz inne czynniki.
Generalnie rzecz biorąc, opadnięte powieki są wynikiem utraty elastyczności skóry. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny powód. Otóż mogą one ujawniać problemy z naszymi oczami.
Schorzenie znane jako ptoza objawia się między innymi niesymetrycznym opadnięciem powiek – i to niezależnie od wieku osoby dotkniętej tą chorobą.
Istnieją również inne czynniki, które należy wziąć w tym przypadku pod uwagę. Może to być zaburzenie pracy układu odpornościowego a nawet guz mózgu.
5. “Gwiazdki” w oczach
Mogą się pojawić, gdy wykonamy gwałtowny ruch (na przykład gdy nagle wstaniemy z fotela lub z łóżka).
Oprócz pojawienia się “gwiazdek” w oczach (co może zauważyć jedynie osoba nimi dotknięta), pojawiają się również zawroty głowy i uczucie dezorientacji.
Zjawisko to towarzyszy czasami problemom ze wzrokiem, takim jak krótkowzroczność czy jaskra.
Jeżeli rzeczywiście dotknęła nas któraś z tych dolegliwości, “gwiazdki” pojawią się nagle i bez żadnej konkretnej przyczyny. Mogą wskazywać na oddzielanie się siatkówki od oka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Instituto de Microcirugía Ocular (IMO).Ptosis palpebral o párpados caídos. https://www.imo.es/es/ptosis-palpebral-prpados-cados
- VV.AA. (2018).Jaundice revisited: recent advances in the diagnosis and treatment of inherited cholestatic liver diseases. https://jbiomedsci.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12929-018-0475-8
- National Eye Institute. https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/en-espanol/el-glaucoma
- Boyd, Kierstan. (2019).¿Qué son las cataratas?. https://www.aao.org/salud-ocular/enfermedades/que-son-las-cataratas.