Obłączek może ujawnić prawdę o Twoim zdrowiu
Wierz w to lub nie, obłączek może powiedzieć o wiele więcej o Twoim zdrowiu, niż Ci się wydaje. Rejon w kształcie półksiężyca, gdzie wyrastają paznokcie może wskazywać na to, że masz jakieś problemy ze zdrowiem, nawet jeśli nie zauważasz żadnych innych symptomów.
Zwróć uwagę na to, co może oznaczać obłączek, ponieważ w ten sposób możesz dowiedzieć się o ukrytych problemach.
Jak powinien wyglądać obłączek na każdym palcu
Obłączek małego palca
Obłączek na tym palcu powinien być ledwie widoczny lub nie powinno go być wcale. Ma on związek z funkcjonowaniem Twoich nerek, jelitem cienkim i sercem.
- Jeżeli zauważyłeś, że ten obłączek jest większy niż zwykle, bądź ostrożny – może to oznaczać zbyt wysokie ciśnienie.
Obłączek palca serdecznego
Obłączek na Twoim palcu serdecznym związany jest z systemem limfatycznym i reprodukcyjnym.
- Jeśli jest on ledwie widoczny, może oznaczać problemy z metabolizmem.
Obłączek palca środkowego
Obłączek tego palca może być związany z funkcjonowaniem mózgu lub układem naczyniowo-sercowym.
- Jeżeli nie możesz zobaczyć obłączka na tym palcu, może oznaczać to, że posiadasz problemy z naczyniami krwionośnymi lub cierpisz na nadciśnienie.
Obłączek palca wskazującego
Ślad o kształcie półksiężyca na tym palcu mógłby całkowicie zniknąć w wyniku wadliwego funkcjonowania Twoich jelit, trzustki lub chorób przewlekłych związanych z górnymi drogami oddechowymi.
Obłączek kciuka
Na podstawie tego obłączka możemy sprawdzić funkcjonowanie płuc i śledziony. To największy z pięciu obłączków i może zajmować aż 25% całkowitej powierzchni paznokcia.
- Jeżeli zauważysz, że jest mniejszy, powodem może być nadużywanie tytoniu.
- Jeżeli jest większy, może być to spowodowane wysokim ciśnieniem.
Czy jest duży?
Jeżeli nie jesteś pewien rozmiarów swego obłączka, warto pamiętać, że jest on uważany za duży jeśli zajmuje 1/3 powierzchni Twojego paznokcia.
Mogłoby to wskazywać na problemy z Twoim układem naczyniowo-sercowym, zmiany w tętnie lub niskie ciśnienie. Występuje również u osób, które narażone są na intensywny wysiłek fizyczny, szczególnie w pracy, i które są często zestresowane.
Czy jest mały?
Biały półksiężyc przy paznokciach uważany jest za mały, kiedy jest ledwie widoczny lub kiedy delikatnie wychodzi poza naskórek.Może to świadczyć o niskim ciśnieniu lub problemach z krążeniem, podobnie jak o słabym układzie odpornościowym, wolnym metabolizmie lub niedoborze żelaza i witaminy B12.
Jeżeli zauważyłeś, że obłączki u Twoich paznokci są wyraźnie odseparowane linią poprzeczną od reszty paznokcia, możesz mieć problemy z poziomem cukru we krwi lub rozwijającą się cukrzycę.
Kiedy obłączki są niewidoczne
Czasami możesz nie być w stanie zobaczyć swoich obłączków, nie oznacza to jednak, że ich tam nie ma. Jeżeli całkowicie zniknęły, może to wskazywać na problemy z krążeniem. Nieobecność obłączka może też być związana z problemami z tarczycą, niedoborem witaminy B12 lub żelaza.
Zmiany w kolorze obłączka
Innym zjawiskiem, jakie możesz napotkać jest zmiana w kolorze obłączków. Jeżeli zauważyłeś, że przybrały one szarawy odcień, może oznaczać to, że potrzebujesz wypoczynku.
Taki odcień może być również związany z zaburzeniami trawienia oraz trudnością z przyswajaniem składników pokarmowych.
Białe obłączki wskazują na to, że wszystko jest w porządku i jest to ich naturalny kolor. Pamiętaj, że powinny być one o kilka tonów jaśniejsze od Twojej skóry.
Jeżeli Twoje obłączki są nieco fioletowe, może to być objawem słabego krążenia lub niedoborem tlenu w Twoich organach i tkankach. Różowy lub czerwony obłączek może wskazywać na zbyt niską aktywność fizyczną oraz problemy z płucami.
Na koniec, jeżeli zauważysz, że obłączki przybierają czarny kolor, to symptom zatrucia metalami ciężkimi. W takim wypadku powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Daniel CR 3d, Osment LS. “Nail pigmentation abnormalities. Their importance and proper examination”. Cutis 1982; 30: 348-360.
- Fawcett RS, Linford S, Stulberg DL. “Nail abnormalities: Clues to systemic disease”. Am Fam Physician 2004; 69: 1417-1424.
- Lakshmi, B. S., Ram, R., & Kumar, V. S. (2015). Nail changes in a renal patient. Indian journal of nephrology, 25(6), 383. https://doi.org/10.4103/0971-4065.152727
- Nail manifestations in systemic diseases medigraphic.com/pdfs/cosmetica/dcm-2011/dcm112h.pdf
- Sano, H., & Ogawa, R. (2014). Clinical Evidence for the Relationship between Nail Configuration and Mechanical Forces. Plastic and reconstructive surgery. Global open, 2(3), e115. https://doi.org/10.1097/GOX.0000000000000057