Tarczyca – dowiedz się o problemach z tym gruczołem

Listopad 19, 2017
Niektóre z tych objawów mogą być spowodowane chorobami, które nie są związane z tarczycą. Zawsze warto porozmawiać ze specjalistą, aby wykluczyć te problemy i uzyskać dobrą diagnozę.

Pomimo swojego dużego znaczenia, tarczyca jest często pomijana. Ten gruczoł działa aktywnie w licznych procesach organizmu. Większość z nich jest związana z metabolizmem. Nawet jeśli rozmiar tarczycy nie jest zaskakujący, jej zasięg zdecydowanie jest.

Ten niesamowity gruczoł jakim jest tarczyca działa dzięki produkcji takich hormonów jak tyroksyna i trijodotyronina. Są one transportowane do obwodowego układu krążenia poprzez krew. Po dotarciu do miejsca przeznaczenia, hormony są odpowiedzialne za aktywowanie i utrzymywanie odpowiedniego tempa pracy organizmu. Poznaj jej funkcje bliżej.

Jakie są główne funkcje hormonów tarczycy?

Te hormony:

 • Wpływają na funkcje układu mięśniowego.
 • Są niezbędne dla układu nerwowego – zarówno ośrodkowego, jak i obwodowego.
 • Regulują trawienie białek
 • Przyczyniają się do prawidłowego wzrostu ciała.
 • Wspomagają metabolizm

Tarczyca a problemy

Ze względu na jej aktywny udział w pracy organizmu i ze względu na hormony, które wytwarza, kiedy tarczyca zaczyna zawodzić, powoduje to szereg problemów.

Tarczyca

Wśród nich można wymienić:

 • Raka tarczycy
 • Wole lub powiększenie tarczycy
 • Zapalenie tarczycy
 • Niedoczynność tarczycy lub niedobór hormonalny
 • Nadczynność tarczycy lub nadmiar hormonów
 • Węzły lub grudki

Jak można wykryć problemy z tarczycą?

Mając na uwadze rolę, jaką tarczyca odgrywa w organizmie, ważne jest, aby nauczyć się wykrywać pojawianie się schorzeń związanych z tym gruczołem. W ten sposób można im w odpowiednim czasie zapobiec i uniknąć poważniejszych problemów.

Istnieje kilka różnych chorób, ale ich objawy charakteryzują się często podobnymi cechami. Przyjrzyjmy się teraz najbardziej wyraźnym sygnałom, dzięki czemu będziesz mogła je zapamiętać.

1. Utrata wagi lub przybranie na wadze bez żadnego wyraźnego powodu

Wahania wagi bez żadnej przyczyny są prawie zawsze związane z problemami z tarczycą.

Znaczenie metabolizmu jest czynnikiem decydującym. Kiedy produkuje się więcej hormonów, stan organizmu staje się niestabilny. Z tego powodu traci się (lub przybiera) na wadze bez jakiejkolwiek kontroli opartej na obecności hormonów.

Kobieta trzyma wagę w ręku a tarczyca

2. Problemy z płodnością

Produkcja hormonów jest bardzo ważną czynnością tego gruczołu.

Problemy z płodnością mogą być bardzo oczywistym sygnałem tego, że tarczyca nie spełnia swojej funkcji.

 • W przypadku kobiet może zmienić się cykl menstruacyjny.
 • W przypadku mężczyzn może zmniejszyć się pragnienie utrzymywania relacji intymnych.

3. Zaparcia

Problemy z tarczycą w głównej mierze odbijają się na procesach trawiennych. Dzieje się tak, kiedy obniża się wymagana aktywność hormonalna tego gruczołu.   Z tego powodu zmniejsza się wchłanianie substancji odżywczych znajdujących się w jedzeniu. Właśnie dlatego pojawiają się zaparcia.

Kobieta cierpiąca na zaparcia a chora tarczyca

Przez niewystarczające przetwarzanie żywności powstaje niewiele nieczystości, które należy wydalić. To powoduje trudności podczas wizyty w toalecie.

4. Zmiany nastroju

Innym czynnikiem determinującym wykrywanie problemów z tarczycą jest nastrój. Jeśli nastrój jest niestabilny, może to być spowodowane właśnie tarczycą.

Można wymienić kilka zmian nastroju, które są związane z niestabilnością fizjologiczną. Te zmiany nastroju to udręka, stres, niepokój i depresja. Nie należy pomijać tego aspektu.

5. Nagłe bóle ciała

Bóle ciała mogą wynikać z nieskończonej listy czynników. Jednak wśród nich głównym czynnikiem są zmiany tarczycy. Jeśli masz problem z tym gruczołem, najbardziej charakterystyczne bóle pojawiają się w ścięgnach lub w innych grupach mięśni.

Skonsultuj się z lekarzem, któremu ufasz

Opisane objawy mogą być bardzo pomocne w rozpoznawaniu problemów związanych z tym ważnym gruczołem. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym lekarzem.

Jeśli zauważysz co najmniej jeden z tych objawów, dobrym pomysłem jest uzyskanie profesjonalnego leczenia.

WIĘCEJ DLA CIEBIE