Obgryzanie paznokci i jego konsekwencje!

Obgryzanie paznokci, nazywane fachowo onychofagią, może być poważnym problemem wskazującym na zachwianie równowagi emocjonalnej. Sprawdź jakie są tego konsekwencje!
Obgryzanie paznokci i jego konsekwencje!

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2019

Obgryzanie paznokci to nawyk dotyczący ogromnej ilości osób na całym świecie, niezależnie od wieku. Istnieje wiele przyczyn obgryzania paznokci, jednak większość ekspertów zgodnie przyznaje, że to stres jest najczęściej spotykanym powodem.

Według statystyk obgryzanie paznokci dotyczy 30% dzieci, 45% nastolatków, 25% dorosłych i 5% osób w podeszłym wieku. Trzeba koniecznie wziąć pod uwagę konsekwencje nie tylko estetyczne, lecz także zdrowotne.

Wiele osób nie może się kontrolować, ponieważ obgryzanie paznokci jest odruchem bezwarunkowym. Warto zwrócić uwagę, że w tego typu przypadkach może dojść nawet do depresji. W niniejszym artykule opowiemy o wszystkich skutkach tego nawyku.

Obgryzanie paznokci a bakterie

obgryzanie paznokci a bakterie

Paznokcie są idealnym podłożem dla rozwoju bakterii. To ulubione miejsce Salmonelli i E.coli. Obgryzanie paznokci powoduje przeniesienie tych patogenów do ust, a co za tym idzie, powoduje ryzyko zakażenia całego organizmu.

Pamiętaj, że paznokcie – ze względu na to, że niełatwo jest je wyczyścić – mogą być nawet dwa razy bardziej brudne niż palce.

Infekcje w paznokciach

Obgryzanie paznokci zwiększa ryzyko zachorowania na zanokcicę, czyli infekcję skóry wokół płytki paznokcia. Bakterie, drożdże i inne drobnoustroje powodują podrażnienia, zaczerwienienie i ogromny ból.

Według Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej, to właśnie obgryzanie paznokci jest główną przyczyną tego typu infekcji.

Kurzajki

Kurzajki na palcach związane są z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Z łatwością rozprzestrzeniają się one po całym ciele. Spotyka się je zwłaszcza u dzieci, które regularnie obgryzają paznokcie.

Problemy stomatologiczne

problemy stomatologiczne

Obgryzanie paznokci może sprawić, że górne zęby zmienią swoją naturalną pozycję. Ten niezdrowy nawyk osłabia szkliwo i – z czasem – powoduje poważne dolegliwości stomatologiczne.

Według badań statystycznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych osoby obgryzające paznokcie wydają na dentystę nawet 4000 dolarów więcej niż te, które nie posiadają tego nawyku.

Niska jakość życia

Niedawne badania dowiodły, że obgryzanie paznokci wpływa na jakość życia. Ciągłe próby zerwania z tym nawykiem powodują napięcia nerwowe, niosące za sobą wiele negatywnych emocji.

Jak skutecznie zwalczyć ten nawyk?

Podcinanie paznokci

Weź pod uwagę, że to wcale nie jest takie proste. Istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci walczyć z tym nawykiem. Potrzeba przede wszystkim czasu i cierpliwości.

Najważniejsze, żeby mieć świadomość, że to bardzo niezdrowe przyzwyczajenie. Warto też zastosować któryś z poniższych sposobów.

  • Rozpoznaj przyczyny: Jeżeli masz problemy ze stresem, cierpisz na stany lękowe, obgryzasz paznokcie przed telewizorem lub podczas korzystania z komputera, zdaj sobie z tego sprawę.
  • Pokryj paznokcie: Może i nie jest to przyjemne, ale warto spróbować. Naklej na paznokcie taśmę izolacyjną lub owiń palce bandażem. Pamiętaj, żeby zmieniać taśmę kilka razy dziennie w celu uniknięcia wilgoci, bakterii i grzybów.
  • Regularnie obcinaj: Staraj się jak najczęściej robić sobie manicure i używać lakierów.
  • Znajdź sobie zajęcie: Poszukaj sobie takich czynności, dzięki którym będziesz miała zajęte ręce.
  • Domowy sposób: Posmaruj paznokcie czymś niesmacznym, tym czego nie lubisz: ocet, pikantne sosy, wyjątkowo gorzkie produkty itp.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.