Wrastające paznokcie – 5 naturalnych rozwiązań

Wrastające paznokcie – 5 naturalnych rozwiązań
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Aby złagodzić wrastające paznokcie i zapobiec pogorszeniu się sytuacji bardzo ważne jest zastosowanie środków, które pomogą nam dezynfekować obszar i ułatwią usunięcie paznokcia.

Z pewnością wrastające paznokcie są bolesnym problemem, który dotyka wielu ludzi na stałe. Wielu zdecydowało się na ciągłe wizyty u pediatry, aby uniknąć pogorszenia. W tym artykule podzielimy się pięcioma najlepszymi naturalnymi rozwiązaniami, aby złagodzić wrośnięte paznokcie i ból, jaki powodują.

Te domowe środki zaradcze pozwolą nam lepiej poradzić sobie z tym problemem i zapobiec jego ponownemu pojawieniu się.

Czym są wrośnięte paznokcie?

Kiedy pewna część paznokcia rośnie niepoprawnie, może się wrosnąć w skórę. W ten sposób paznokcie wrastają się i powodują zaczerwienienie, obrzęk i ból, a w niektórych przypadkach także infekcję. Najczęściej problem ten występuje u dużych palców u stóp.

Problem jest jednak taki, że wrastające paznokcie zwykle pojawiają się za każdym razem, gdy paznokieć rośnie. Może to być jednak też jednorazowy problem, gdy źle obcięliśmy paznokcie (na przykład w zbyt zaokrąglonym kształcie). Wpływ na to mają również inne czynniki, takie jak obuwie, urazy stóp czy zła higiena.

wrośnięte paznokcie

Istnieją różne zabiegi lecznicze stosowane przy wrośniętych paznokciach. Ważne jest jednak, aby wybrana metoda nie uszkodziła paznokcia lub nie spowodowała ponownego wystąpienia problemu lub wtórnych skutków dla zdrowia.

Niektóre niechirurgiczne rozwiązania dają obecnie dobre wyniki.

Naturalne środki

Z drugiej strony, mamy do dyspozycji różne naturalne rozwiązania, aby zmniejszyć ból i stan zapalny spowodowany przez wrastające paznokcie u nóg. Środki te mają tę wielką zaletę. Łatwo je zdobyć i zastosować i nie są zagrożeniem dla zdrowia. Powinno im jednak towarzyszyć odpowiednie leczenie.

Aby osiągnąć efektywne wyniki, musimy używać produktów i roślin leczniczych, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ponadto będziemy potrzebować środków zaradczych, które pomogą nam zapobiegać ewentualnym infekcjom.

namaczanie stóp

Domowe środki na wrośnięte paznokcie

Oto najlepsze domowe rozwiązania, które pomogą złagodzić wrośnięte paznokcie:

1. Miód Manuka

Chociaż każdy rodzaj miodu może być przydatny to miód Manuka wyróżnia się bardzo silnym działaniem leczniczym.

Jak go stosować?

  • Poprzez zastosowanie miodu na wrastający paznokieć zmniejszamy stan zapalny, zapobiegamy infekcjom i zmiękczamy skórę, aby ułatwić usunięcie paznokcia

2. Czosnek

Jednym z najczęstszych środków, które znajdziemy w domu dla tego problemu jest czosnek. Ten produkt działa jak antybiotyk i naturalny środek przeciwzapalny.

Jak go stosować?

  • Musimy tylko położyć kawałek ząbka czosnku na wrastającym paznokciu i pozwolić mu działać przez całą noc.

3. Cytryna

Cytryna jest doskonałym naturalnym środkiem dezynfekującym, który zmniejsza obrzęk spowodowany wrastającymi paznokciami.

Jak go stosować?

  • Weź pół cytryny, zrób dziurę w środku i włóż zainfekowany palec do środka.
  • Pozwól działać przez pół godziny.
cytryna

4. Sole Epsom

Te sole mineralne na bazie siarczanu magnezu działają uspokajająco i dezynfekująco na stopy.

Jak go stosować?

  • Dzięki nim możemy wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z solą, co będzie bardzo przyjemne i skuteczne.
  • Ponadto możemy również używać tych soli do relaksujących kąpieli całego ciała.

5. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest lekarstwem na prawie wszystko. Dzięki zawartości witamin, minerałów, enzymów i kwasów może być również środkiem do zmiękczania i dezynfekcji skóry wrastających paznokci u stóp.

Jak go stosować?

Możemy zrobić kąpiel stóp w occie lub zwilżyć wacik i nałożyć na bolącą część.

Poprawne dobieranie obuwia

Jeśli często cierpimy na ten wrastające paznokcie powinniśmy zwrócić uwagę na pewne nawyki, które mogą mieć na niego wpływ. Jednym z nich jest obuwie, zwłaszcza w przypadku kobiet. Zbyt wąskie obuwie lub buty na obcasach sprzyjają zniekształceniom paznokci stóp i wrastającym paznokciom.

W dzisiejszych czasach istnieją bardzo piękne i kobiece buty, które szanują naturalny kształt palców u nóg. Anatomiczne podeszwy przystosowane do krzywizny podeszwy i odpowiednia szerokość w przedniej części stopy będą bardzo korzystne dla naszych stóp.

Podsumowując, zawsze powinniśmy iść do pediatry, gdy mamy problem z wrastającymi paznokciami. Szczególnie, jeśli zdarza się to nam często i zwykle się infekują.

Zalecamy jednak stosowanie środków domowych w celu naturalnego złagodzenia wrastających paznokci. Nie powinniśmy też zapominać o używaniu odpowiedniego obuwia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nazari S. A simple and practical method in treatment of ingrown nails: splinting by flexible tube. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2006 Nov;20(10):1302-6. doi: 10.1111/j.1468-3083.2006.01793.x. PMID: 17062049.
  • Schäfer G, Kaschula CH. The immunomodulation and anti-inflammatory effects of garlic organosulfur compounds in cancer chemoprevention. Anticancer Agents Med Chem. 2014 Feb;14(2):233-40. doi: 10.2174/18715206113136660370. PMID: 24237225; PMCID: PMC3915757.
  • Pullar JM, Carr AC, Vissers MCM. The Roles of Vitamin C in Skin Health. Nutrients. 2017 Aug 12;9(8):866. doi: 10.3390/nu9080866. PMID: 28805671; PMCID: PMC5579659.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.