Piękne stopy - oto 7 cennych porad

Podobnie jak złuszczasz lub masujesz inne części ciała, to samo powinnaś robić dla swoich stóp. W ten sposób możesz zadbać o nie w odpowiedni sposób.
Piękne stopy - oto 7 cennych porad

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Posiadanie tak cennej ozdoby na lato, jaką są piękne stopy może być łatwiejsze niż Ci się wydaje. Po prostu otocz je odpowiednią procedurą pielęgnacji i postępuj zgodnie z serią wskazówek, dzięki którym Twoje stopy, będą wyglądały doskonale w każdym momencie i w każdej sytuacji.

Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu, dzięki czemu zdołasz dowiedzieć się znacznie więcej, jak mieć piękne stopy.

1. Pamiętaj o tym, aby Twoje stopy były zawsze suche

Aby osiągnąć ten cel, pamiętaj o następujących prostych krokach:

kobieta na krześle stopa na ręczniku
 • O ile to możliwe, noś buty wykonane z naturalnych, oddychających materiałów.
 • Staraj się nie nosić tej samej pary butów przez wiele dni z rzędu. Zmieniaj je co kilka dni.
 • Zawsze umyj nogi po wzięciu prysznica, aby zapobiec potencjalnemu rozwojowi grzybicy.

2. Piękne stopy i dobrze obcięte paznokcie

Sposób, w jaki obcinasz swoje paznokcie, jest bardzo ważny, aby zapobiec niepożądanemu zjawisku w postaci ich wrastania. Oczywiście efektem tego są niezbyt estetycznie wyglądające stopy. Aby powstrzymać paznokcie przed wrastaniem, postępuj zgodnie z następującymi zaleceniami:

Obcinanie paznokci u stóp
 • Przycinaj paznokcie w linii prostej, nie zaokrąglaj ich.
 • Nie obcinaj ich zbyt krótko. W przeciwnym razie może to spowodować infekcję lub wrastanie paznokci.
 • Nie usuwaj skórek. Jeśli jest to absolutnie konieczne, spróbuj wcisnąć je z powrotem do podstawy paznokcia wykorzystując do tego celu specjalną szpatułkę do paznokci.

3. Piękne stopy wymagają troski

Czasami mimo naprawdę usilnych starań, może nie udać Ci się uniknąć problemów takich jak wrośnięte paznokcie. Powinnaś jednak zawsze mieć na uwadze to, by utrzymywać swoje stopy w należycie dobrej kondycji przestrzegając następujących wskazówek:

 • Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić po powrocie każdego dnia do domu, to włożyć stopy do miski z ciepłą wodą i odczekać tak około 15 do 20 minut. Do kąpieli łyżkę soli na każdy litr wody. W ten sposób skutecznie zdezynfekujesz swoje stopy.
 • Użyj nici dentystycznej jako swego rodzaju dźwigni, za pomocą której możesz lekko unieść każdy z paznokci. W ten sposób możesz wyczyścić problematyczny obszar antyseptyczną chusteczką i nałożyć krem tak, aby przyspieszyć proces gojenia.
 • Powtarzaj ten proces, aż Twój paznokieć znów będzie zdrowy. Jeśli jednak zauważysz, że wokół paznokcia zrobiła się czerwona lub zaogniona rana, nie działaj na własną rękę. Po prostu niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.

4. Kąpiele do stóp z użyciem sody oczyszczonej

Nie ma nic lepszego niż kąpiel dla stóp w roztworze sody oczyszczonej (choćby zwykłego proszku do pieczenia), co pozwoli Ci uzyskać zdrowo wyglądające stopy z super gładkimi piętami i miękką skórą.

Kąpiel dla stóp

Ale aby zabieg ten okazał się być skuteczny, musisz powtarzać go co najmniej raz w tygodniu przez 15-20 minut. Możesz użyć przy tym również wielu dodatkowych składników, takich jak sól, olejki eteryczne i napary ziołowe.

Po kąpieli w wannie lub misce użyj pumeksu albo złuszcz, aby usunąć pozostałości martwego naskórka ze swoich stóp.

5. Kremy nawilżające na piękne stopy

Chociaż możesz w to nie wierzyć, nawilżający krem do stóp jest tak samo ważny jak krem nawilżający do rąk i twarzy. Istotne jest, aby nie zapomnieć o tym, by go stosować regularnie na swoje stopy!

Wybierając krem do stóp, zwracaj szczególną uwagę na produkty zawierające składniki, które wygładzają i zmiękczają skórę, takie jak dimetykon (dimetylosiloksan), lanolina i wazelina oraz inne substancje nawilżające, takie jak gliceryna i lecytyna.

Unikaj jednak stosowania tego rodzaju kremu na skórę pomiędzy palcami, ponieważ może on spowodować rozwój grzybicy stóp w tych miejscach z uwagi na niewystarczający dostęp powietrza i kryjącą się w tych zakamarkach wilgoć.

6. Regularnie masuj swoje stopy

Masaż stóp jest korzystny z kilku różnych powodów: od aktywacji krążenia począwszy, na łagodzeniu zmęczenia i utrzymaniu zdrowych stóp skończywszy.

Wystarczy w tym celu poświęcić raptem 5 minut dziennie. Możesz również skorzystać z masażera opracowanego specjalnie na potrzeby zabiegów pielęgnujących stopy.

Masaż na siękne stopy

Możesz także masować swoje stopy za pomocą piłeczek tenisowych leżących na podłodze, i przesuwanych stopami, lub innych okrągłych i twardych przedmiotów. Taka czynność ułatwi aktywację krążenia krwi w Twoich i zarazem poprawi ich kondycję.

7. Regularnie przeprowadzaj peeling stóp

Tak samo, jak przeprowadzasz peeling twarzy, powinnaś zrobić to samo dla swoich stóp. W obu przypadkach będzie to naprawdę łatwe zadanie.

 • W szklanym naczyniu wymieszaj oliwkę do ciała z kilkoma łyżkami stołowymi cukru.
 • Nałóż tak uzyskany środek na swoje pięty lub inne miejsca stopy, które chcesz poddać procesowi peelingu.
 • Teraz delikatnie wmasuj go opuszkami palców w skórę stopy, wykonując okrężne ruchy.

W ten sposób nawilżysz skórę na swoich piętach i pomożesz usunąć martwe komórki. A wszystko to dzięki delikatnemu efektowi ścierania. To rozwiązanie jest naprawdę proste i bardzo tanie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.