Obgryzanie paznokci - 7 domowych sposobów
Obgryzanie paznokci określa się medycznym terminem ,,onychofagia”. Oznacza to nałogowe i uporczywe podgryzanie skórek i paznokci. Może to być wynikiem znudzenia, stanów lękowych, nadmiaru stresu czy innych czynników.
Obgryzanie paznokci to nie tylko mało estetyczny i przykry nawyk, ale też zwiększone ryzyko infekcji. Jeśli ten argument ostatecznie przekonał Cię, że czas zerwać z tym nałogiem, koniecznie czytaj dalej. Poznaj dzięki temu domowe sposoby, które Ci w tym pomogą.
Jak zwalczyć obgryzanie paznokci?
Onychofagia, czyli uporczywe obgryzanie paznokci, to problem dotykający w znacznej mierze mężczyzn i chłopców, którzy też powszechnie mniej dbają o estetyczny wygląd swoich dłoni. Nawyk ten może mieć źródło w traumatycznych i stresujących sytuacjach.
W niektórych przypadkach przyczyną jest utrata pracy, stresujący egzamin, utrata bliskiej osoby, czy lęk przed lataniem samolotem. W wielu przypadkach obgryzanie nie dotyczy tylko i wyłącznie paznokci, ale także skórek i opuszek palców. Może to wywoływać liczne konsekwencje – nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne:
- Krwawienie i trudności w gojeniu się ran.
- Infekcje bakteryjne i grzybicze.
- Deformacja paznokci.
- Problemy z uzębieniem – ubytki, pękanie szkliwa.
- Uszkodzenia jamy ustnej – owrzodzenie, afty, urazy dziąseł.
- Problemy żołądkowe.
- Problemy z oddychaniem.
Onychofagia nie tylko wywołuje liczne komplikacje zdrowotne, ale także obniża znacznie samoocenę. Dłonie stają się bowiem brzydkie i nieestetyczne, za wszelką cenę staramy się je ukryć, jednocześnie nie potrafiąc uporać się z tym nawykiem.
Domowe sposoby na obgryzanie paznokci
Nawyk ten jest stosunkowo ciężki do wyplenienia i często potrzebne są dodatkowe środki, które pomogą Ci przestać obgryzać paznokcie. Najważniejsza jest oczywiście determinacja, świadomość i siła woli, ale dodatkowe domowe sposoby walki z tym przykrym nałogiem na pewno Ci nie zaszkodzą. Oto kilka z nich:
Herbatki kojące i uspokajające
Niektóre zioła i rośliny lecznicze, dostępne w sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową ekologiczną żywnością, posiadają zdolność niwelowania poziomu lęku i stresu, dzięki czemu można wyeliminować najpowszechniejszą przyczynę obgryzania paznokci.
To właśnie stres, lęk i traumy są najczęściej źródłem onychofagii, dlatego też takie napoje jak napar z waleriany czy męczennicy przyniosą Ci ulgę.
Potrzebne składniki
- 2 łyżki stołowe wybranego suszonego zioła (20 g)
- 1 szklanka wody
Co należy zrobić?
- Doprowadź wodę do wrzenia i wlej ją do ulubionego kubka.
- Dodaj zioła i pozostaw do zaparzenia na około 5 minut.
- Po tym czasie odcedź.
- Wypij napar zanim ostygnie.
Guma do żucia lub jej naturalny substytut
Wybór odpowiedniej gumy do żucia albo jej naturalnego zamiennika może okazać się jedną z najlepszych strategii w walce z uporczywym obgryzanie paznokci. Żucie gumy lub odpowiedniego korzenia – na przykład imbiru czy lukrecji – pozwala bowiem ograniczyć poziom stresu i powstrzymać Cię przed skubaniem skórek czy paznokci.
Jeśli zdecydujesz się na gumę, wybieraj taką bez cukru, aby nie zaszkodzić zdrowiu swojej jamy ustnej i zębów. Szybko zauważysz, że chęć obgryzania paznokci będzie o wiele łatwiejsza do zwalczenia.
Przeczytaj również: Guma do żucia – jak ją usunąć?
Gadżety antystresowe
Gadżety antystresowe, takie jak piłeczki do ściskania, dostaniesz w każdym sklepie z zabawkami czy akcesoriami dla dzieci. Są to dokładnie takie same przedmioty jak te wykorzystywane czasami do rehabilitacji.
Miękkie piłeczki, które należy ściskać pozwalają odpowiednio ukierunkować stres i pozbyć się go, bez obgryzania skórek czy paznokci. Miej taki gadżet zawsze przy sobie, a uda Ci się ograniczyć ten nawyk.
Gorzkie olejki
Wiele olejków o naturalnie gorzkim smaku może pomóc Ci w walce z takimi przykrymi nawykami jak obgryzanie paznokci. Najlepsze w tym przypadku będą takie olejki jak olejek z drzewa herbacianego czy olejek neem (z melii indyjskiej).
Każdy z nich pozostawi w Twoich ustach przykry gorzki smak. A to skutecznie i szybko przekona Cię do zaprzestania skubania skórek i paznokci.
Wykorzystanie właściwości olejków jest bardzo proste – zaaplikuj kilka kropli na wacik lub wetrzyj bezpośrednio w skórki i paznokcie. Powtarzaj kilka razy dziennie, za każdym razie, gdy olejek się wytrze.
Czosnek i cytryna
Jeśli nie masz pod ręką olejków opisywanych w poprzednim punkcie, możesz skorzystać także z właściwości powszechnie dostępnych produktów. Są to między innymi cytryna czy czosnek, a nawet czarny pieprz. Wszystkie one skutecznie zwalczają obgryzanie paznokci.
Pamiętaj jednak, aby używać ich z umiarem i rozsądkiem, aby nie wywołać podrażnienia skóry na dłoniach czy w jamie ustnej.
Zobacz także: Niesamowita dieta cytrynowa i jej korzyści dla zdrowia
Noś rękawiczki
Jeśli nie potrafisz powstrzymać się przed obgryzaniem paznokci i skórek, być może rozwiązaniem będzie dla Ciebie noszenie rękawiczek.
Będzie to szczególnie skuteczne, jeśli nawyk obgryzania ,,uaktywnia się” u Ciebie zwłaszcza, gdy siedzisz w domu przed telewizorem, czytasz książkę czy na coś czekasz. Rękawiczki pomogą Ci uporać się z tym nawykiem raz na zawsze.
Zadbaj o dietę bogatą w niezbędne tłuszcze
Jeśli obgryzanie paznokci to w Twoim przypadku problem związany ze stresem lub pojawiający się, gdy jesteś… głodna, być może rozwiązaniem będzie zwiększenie dziennego spożycia produktów bogatych w witaminę B oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Substancje te zapewnią Ci długotrwałe uczucie sytości. Aby je sobie dostarczyć, sięgaj po takie produkty jak:
- mleko
- orzechy
- łosoś
- produkty owsiane
Obrazek główny dzięki uprzejmości wikiHow.com.