Nowotwór - 5 rzadko spotykanych rodzajów
Nowotwór piersi, jelita grubego czy jajników to schorzenia dosyć powszechne. Z pewnością słyszałaś nie tylko o ich istnieniu, ale może nawet o częstotliwości ich występowania.
Jednak nowotwór może zaatakować bardzo wiele różnych narządów, dlatego nie powinno się ignorować potencjalnych jego objawów.
O pewnych typach nowotworów być może nie słyszy się zbyt często, gdyż ich występowanie jest dość rzadkie, a prawdopodobieństwo zachorowania na nie jest minimalne. Większość osób słyszała o zaledwie 11 z 71 znanych medycynie nowotworów.
Dlatego właśnie warto jest poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, aby być świadomym możliwych zagrożeń.
Nowotwór stopy
Chociaż stopy rzadko kojarzą się ze słowem “nowotwór”, to niestety może je on zaatakować. Guzy pojawiające się w stopach często są niezauważalne, przez co stają się jeszcze groźniejsze dla zdrowia.
Jest bardzo ważne, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz któryś z tych niepokojących objawów:
- dziwne uczucie w stopach,
- guzki,
- nieporadne chodzenie.
Lekarz podolog jest w stanie wykryć ten rodzaj raka i postawić diagnozę, określając czy jest to nowotwór:
- kości,
- układu nerwowego,
- skóry,
- układu naczyniowego.
Najbardziej powszechnym typem nowotworu, jaki dotyka stopy jest nowotwór skóry. Jeśli nosisz na co dzień sandały i Twoje stopy są wystawione na działanie promieni słonecznych, pamiętaj, aby zawsze nakładać na skórę krem z filtrem.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Skóra poparzona słońcem? 5 domowych sposobów
Nowotwór pochwy
Drugi z listy rzadko występujących nowotworów to rak pochwy , który dotyka około 1% kobiet.
Kobiety, które przeszły menopauzę są bardziej podatne na zachorowanie na nowotwór pochwy. Szczególną ostrożność powinny zachować te z nich, które mają za sobą przebyte choroby przenoszone drogą płciową, jak na przykład wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV.
Dobre wieści są takie, że guzy te są bardzo małe i da się je bez problemu usunąć. Możesz z łatwością uniknąć tego typu nowotworu, jeśli będziesz raz w roku przechodzić wizyty kontrolne u ginekologa.
Nowotwór ślinianek
Enzymy produkowane przez ślinianki są niezbędne w procesie trawienia i zapobieganiu infekcjom. Ten typ nowotworu ma wpływ na całe ciało, choć na chorobę tę zapada zaledwie jedna na 100 tysięcy osób.
Niektóre z objawów nowotworu ślinianek to guzki:
- w uchu,
- na policzkach,
- w okolicach ust.
Ten rodzaj nowotworu wymaga radioterapii i operacji chirurgicznej mającej na celu usunięcie guza, ale jeśli zostanie on w porę wykryty, masz 90% szans na pełne wyleczenie.
W przeciwieństwie do innych typów raka, nowotwór ślinianek nie jest bezpośrednio związany ze spożywaniem alkoholu, bądź paleniem tytoniu.
Struniak
Kolejny rodzaj nowotworu, o jakim chcemy powiedzieć to struniak. Występuje on w kościach, głównie w kręgosłupie. Choruje na niego jedna osoba na milion. Lekarze odkryli, że struniak tworzy się z niewielkich pozostałości tkanki chrzęstnej, która nie rozwinęła się prawidłowo, kiedy płód był w łonie matki.
Jako że jest to jeden z najrzadszych rodzajów raka, bardzo trudno jest go zbadać i zrozumieć jego naturę. Niewiele wiadomo na temat tego, czy jest on wywołany czynnikami genetycznymi czy nie.
Wiadomo natomiast, że struniak rozwija się bardzo wolno, ale przybiera złośliwą i bolesną postać ze względu na jego umieszczenie.
Objawy towarzyszące struniakowi to:
- Bóle głowy
- Ból karku
- Podwójne widzenie
- Nieprawidłowe funkcjonowanie układu moczowego lub wydalniczego
- Mrowienie w rękach i nogach
Przeczytaj również ten artykuł: Immunoterapia raka – obiecująca strategia leczenia nowotworów
Chrzęstniakomięsak mezenchymalny
Ostatni z tych rzadkich typów nowotworów to chrzęstniakomięsak mezenchymalny, występujący w tkance chrzęstnej. Jest tak rzadki, że od 1959 r. zanotowano jedynie 1000 jego przypadków.
Tak rzadkie występowanie to dobry znak, ponieważ rak ten przybiera niezwykle złośliwą postać i często występują przerzuty na inne organy. Na podstawie wszystkich zanotowanych przypadków stwierdzono, że:
- dwie trzecie tego typu nowotworów wykształca się w kościach kręgosłupa, żeber i szczęki;
- jedna trzecia powstaje w tkance tłuszczowej i mięśniach.
Ponieważ chrzęstniakomięsak mezenchymalny może wystąpić w dowolnym miejscu w ciele, jest go trudno wykryć i monitorować jego objawy. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne dbanie o zdrowie i zgłaszanie się na wizyty kontrolne u lekarza rodzinnego.
Jeśli ten rodzaj nowotworu wykształci się w okolicy kręgosłupa, możesz stracić czucie, a nawet zostać sparaliżowana. Najlepszym sposobem leczenia jest operacja chirurgiczna i zastosowanie chemioterapii.
Dlaczego warto wiedzieć o istnieniu tych nowotworów
Niewiele osób wie o istnieniu tych rodzajów raka, ponieważ ich występowanie jest bardzo rzadkie. Ważne jest jednak, aby mieć oko na wszelkie potencjalne objawy, które mogą wystąpić. Pamiętaj, że w większości przypadków choroby są niebezpieczne tylko, jeśli zostaną wykryte zbyt późno.
Jeśli tylko zauważysz jakieś niepokojące oznaki związane ze swoim zdrowiem, skontaktuj się z lekarzem. Nie warto oczywiście martwić się na zapas, ale nie można ignorować żadnych sygnałów ostrzegawczych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Martínez Tello, F. J., Manjón Luengo, P., & Montes Moreno, S. (2006). Condrosarcoma. Variantes de condrosarcoma. Revista Española de Patología. https://doi.org/10.1016/s1699-8855(06)70016-2
- Angulo Hervías, E., Lample Lacasa, C., Crespo Rodríguez, A. M., & Yagüe Romeo, D. (2007). Condrosarcoma mesenquimal primario en el mediastino. Radiologia. https://doi.org/10.1016/S0033-8338(07)73794-3
- Conforti, R., Sardaro, A., Tecame, M., Rossi, C., Vargas, O., Raucci, A., & Sica, A. (2013). Cordoma: Considerazioni diagnostiche e revisione della letteratura. Recenti Progressi in Medicina.