Nowotwór - 5 rzadko spotykanych rodzajów

Te typy nowotworów mogą przybierać bardzo złośliwą postać. Wymagają wczesnej diagnozy, jeśli chcemy w porę podjąć działania.
Nowotwór - 5 rzadko spotykanych rodzajów

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nowotwór piersi, jelita grubego czy jajników to schorzenia dosyć powszechne. Z pewnością słyszałaś nie tylko o ich istnieniu, ale może nawet o częstotliwości ich występowania.

Jednak nowotwór może zaatakować bardzo wiele różnych narządów, dlatego nie powinno się ignorować potencjalnych jego objawów.

O pewnych typach nowotworów być może nie słyszy się zbyt często, gdyż ich występowanie jest dość rzadkie, a prawdopodobieństwo zachorowania na nie jest minimalne. Większość osób słyszała o zaledwie 11 z 71 znanych medycynie nowotworów.

Dlatego właśnie warto jest poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, aby być świadomym możliwych zagrożeń.

Nowotwór stopy

Chociaż stopy rzadko kojarzą się ze słowem “nowotwór”, to niestety może je on zaatakować. Guzy pojawiające się w stopach często są niezauważalne, przez co stają się jeszcze groźniejsze dla zdrowia.

Jest bardzo ważne, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz któryś z tych niepokojących objawów:

  • dziwne uczucie w stopach,
  • guzki,
  • nieporadne chodzenie.

Lekarz podolog jest w stanie wykryć ten rodzaj raka i postawić diagnozę, określając czy jest to nowotwór:

  • kości,
  • układu nerwowego,
  • skóry,
  • układu naczyniowego.

Najbardziej powszechnym typem nowotworu, jaki dotyka stopy jest nowotwór skóry. Jeśli nosisz na co dzień sandały i Twoje stopy są wystawione na działanie promieni słonecznych, pamiętaj, aby zawsze nakładać na skórę krem z filtrem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Skóra poparzona słońcem? 5 domowych sposobów

Nowotwór pochwy

Drugi z listy rzadko występujących nowotworów to rak pochwy , który dotyka około 1% kobiet.

Nogi i lilia

Kobiety, które przeszły menopauzę są bardziej podatne na zachorowanie na nowotwór pochwy. Szczególną ostrożność powinny zachować te z nich, które mają za sobą przebyte choroby przenoszone drogą płciową, jak na przykład wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV.

Dobre wieści są takie, że guzy te są bardzo małe i da się je bez problemu usunąć. Możesz z łatwością uniknąć tego typu nowotworu, jeśli będziesz raz w roku przechodzić wizyty kontrolne u ginekologa.

Nowotwór ślinianek

Enzymy produkowane przez ślinianki są niezbędne w procesie trawienia i zapobieganiu infekcjom. Ten typ nowotworu ma wpływ na całe ciało, choć na chorobę tę zapada zaledwie jedna na 100  tysięcy osób.

Niektóre z objawów nowotworu ślinianek to guzki:

  • w uchu,
  • na policzkach,
  • w okolicach ust.

Ten rodzaj nowotworu wymaga radioterapii i operacji chirurgicznej mającej na celu usunięcie guza, ale jeśli zostanie on w porę wykryty, masz 90% szans na pełne wyleczenie.

W przeciwieństwie do innych typów raka, nowotwór ślinianek nie jest bezpośrednio związany ze spożywaniem alkoholu, bądź paleniem tytoniu.

Struniak

Kolejny rodzaj nowotworu, o jakim chcemy powiedzieć to struniak. Występuje on w kościach, głównie w kręgosłupie. Choruje na niego jedna osoba na milion. Lekarze odkryli, że struniak tworzy się z niewielkich pozostałości tkanki chrzęstnej, która nie rozwinęła się prawidłowo, kiedy płód był w łonie matki.

Nowotwór kręgosłupa

Jako że jest to jeden z najrzadszych rodzajów raka, bardzo trudno jest go zbadać i zrozumieć jego naturę.  Niewiele wiadomo na temat tego, czy jest on wywołany czynnikami genetycznymi czy nie.

Wiadomo natomiast, że struniak rozwija się bardzo wolno, ale przybiera złośliwą i bolesną postać ze względu na jego umieszczenie.

Objawy towarzyszące struniakowi to:

  • Bóle głowy
  • Ból karku
  • Podwójne widzenie
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie układu moczowego lub wydalniczego
  • Mrowienie w rękach i nogach
Struniaki są mało podatne na leczenie za pomocą radioterapii, chemioterapii i środków farmakologicznych. W związku z tym najczęstszym rozwiązaniem jest operacja usunięcia guza, co czasem nie jest możliwe ze względu na lokalizację lub rozmiar guza.
Kolejnym problemem jest fakt, że niezwykle trudno jest całkowicie usunąć struniaka, przez co istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby.

Chrzęstniakomięsak mezenchymalny

Ostatni z tych rzadkich typów nowotworów to chrzęstniakomięsak mezenchymalny, występujący w tkance chrzęstnej. Jest tak rzadki, że od 1959 r. zanotowano jedynie 1000 jego przypadków.

Tak rzadkie występowanie to dobry znak, ponieważ rak ten przybiera niezwykle złośliwą postać i często występują przerzuty na inne organy. Na podstawie wszystkich zanotowanych przypadków stwierdzono, że:

  • dwie trzecie tego typu nowotworów wykształca się w kościach kręgosłupa, żeber i szczęki;
  • jedna trzecia powstaje w tkance tłuszczowej i mięśniach.

Ponieważ chrzęstniakomięsak mezenchymalny może wystąpić w dowolnym miejscu w ciele, jest go trudno wykryć i monitorować jego objawy. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne dbanie o zdrowie i zgłaszanie się na wizyty kontrolne u lekarza rodzinnego.

Jeśli ten rodzaj nowotworu wykształci się w okolicy kręgosłupa, możesz stracić czucie, a nawet zostać sparaliżowana. Najlepszym sposobem leczenia jest operacja chirurgiczna i zastosowanie chemioterapii.

Dlaczego warto wiedzieć o istnieniu tych nowotworów

Niewiele osób wie o istnieniu tych rodzajów raka, ponieważ ich występowanie jest bardzo rzadkie. Ważne jest jednak, aby mieć oko na wszelkie potencjalne objawy, które mogą wystąpić. Pamiętaj, że w większości przypadków choroby są niebezpieczne tylko, jeśli zostaną wykryte zbyt późno.

Jeśli tylko zauważysz jakieś niepokojące oznaki związane ze swoim zdrowiem, skontaktuj się z lekarzem. Nie warto oczywiście martwić się na zapas, ale nie można ignorować żadnych sygnałów ostrzegawczych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martínez Tello, F. J., Manjón Luengo, P., & Montes Moreno, S. (2006). Condrosarcoma. Variantes de condrosarcoma. Revista Española de Patología. https://doi.org/10.1016/s1699-8855(06)70016-2
  • Angulo Hervías, E., Lample Lacasa, C., Crespo Rodríguez, A. M., & Yagüe Romeo, D. (2007). Condrosarcoma mesenquimal primario en el mediastino. Radiologia. https://doi.org/10.1016/S0033-8338(07)73794-3
  • Conforti, R., Sardaro, A., Tecame, M., Rossi, C., Vargas, O., Raucci, A., & Sica, A. (2013). Cordoma: Considerazioni diagnostiche e revisione della letteratura. Recenti Progressi in Medicina.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.