Nieżyt żołądka - Kilka naturalnych lekarstw

Jeśli stosujesz jakieś leki na problemy żołądkowe, przed rozszerzeniem leczenia o naturalne sposoby koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Nieżyt żołądka - Kilka naturalnych lekarstw
Lourdes Martínez

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Lourdes Martínez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nieżyt żołądka to dolegliwość związana ze stanem zapalnym jego błony śluzowej. Wynika to z nadmiernej produkcji kwasów trawiennych, które podrażniają wyściółkę tego organu, wywołując liczne dolegliwości.

Bardzo często nieżyt żołądka jest wynikiem nieprawidłowych nawyków żywieniowych, choć niewykluczony jest także wpływ innych czynników drażniących i szkodliwych, takich jak działanie mikroorganizmów chorobotwórczych, na przykład bakterii.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że z objawami nieżytu żołądka można radzić sobie na wiele sposobów. Poniżej znajdziesz 7 naturalnych lekarstw na tę dolegliwość.

Nieżyt żołądka najczęściej objawia się uczuciem pieczenia i bólem brzucha. Objawom tym towarzyszy także często stan zapalny i niestrawność. Najczęściej są to objawy krótkotrwałe, jednak nieżyt żołądka może stać się także dolegliwością przewlekłą, zwłaszcza jeżeli nie jest prawidłowo leczony.

Bardzo ważne w leczeniu zaburzeń trawienia jest odpowiednie leczenie farmakologiczne, zalecone Ci przez lekarza specjalistę. Pod jego nadzorem możesz rozszerzyć je także o naturalne sposoby łagodzenia podrażnień i poprawiania trawienia.

Koniecznie czytaj dalej i poznaj 7 takich sposobów, z których skorzystać możesz już w przypadku wystąpienia pierwszych objawów.

Naturalne lekarstwa na nieżyt żołądka

1. Sok z ziemniaka

Sok z ziemniaka to naturalny środek odkwaszający, doskonale regulujący pH żołądka. Pozwoli Ci to uśmierzyć ból i zapanować nad stanem zapalnym oraz pieczeniem we wnętrzu jamy brzusznej. Co ciekawe, sok z ziemniaka ma także zdolność zwalczania nadmiaru gazów akumulujących się w jamie brzusznej.

Sok z ziemniaka na nieżyt żołądka

Jak skorzystać z tych właściwości?

  • Wyciśnij sok z ziemniaka.
  • Jedna dawka tego naturalnego leku to 3-4 łyżki stołowe.
  • Możesz stosować nawet 2 razy dziennie, aż objawy ustąpią.

2. Woda kokosowa

Woda kokosowa jest powszechnie znana przez wzgląd na swoje właściwości odżywcze. Okazuje się jednak, że jest również doskonałym naturalnym lekarstwem na nieżyt żołądka i inne dolegliwości układu trawienia. Przede wszystkim substancje obecne w wodzie kokosowej pomagają zredukować zbyt kwaśne pH w żołądku.

Dodatkowo jest to napój doskonale nawadniający i wspomagający detoks żołądka i innych organów wewnętrznych.

Co należy zrobić?

  • Gdy tylko wystąpią pierwsze objawy nieżytu żołądka, wypij szklankę wody kokosowej (ok. 150 ml).
  • Jeśli objawy nie ustąpią, pij wodę kokosową 3 razy dziennie, aż do całkowitego wyleczenia.

3. Jogurt naturalny

Naturalne kultury bakterii obecne w jogurcie to doskonały sposób, by uporać się z takimi dolegliwościami trawiennymi jak nieżyt żołądka. Zdrowe bakterie skutecznie walczą te, które są odpowiedzialne za zaburzenia trawienia i nasze pogorszone samopoczucie.

Jogurt na nieżyt żołądka

W naturalnym jogurcie nie brakuje także probiotyków, zdolnych unormować pH w żołądku. Umacniają one także barierę ochronną, dzięki której kwasy trawienne nie będą zagrażać już błonie śluzowej żołądka.

4. Truskawki

Truskawki zawierają związki fenolu, które pomagają ograniczyć stan zapalny wyściółki żołądka. W owocach tych nie brakuje również przeciwutleniaczy, które zwalczają negatywny wpływ wolnych rodników, a także stymulują regenerację błony śluzowej żołądka.

Jak skorzystać z tych właściwości?

  • Przygotuj napar z suszonych liści truskawki.
  • Pij 2 razy dziennie.
  • Dodatkowo jedz 3-5 dojrzałych truskawek każdego dnia.

5. Mleko ryżowe

Mleko ryżowe to napój rośliny, w ostatnich latach bardzo zyskujący na popularności jako naturalny lek na biegunkę czy choroby skóry.

Zawiera nie tylko przeciwutleniacze i błonnik, ale także liczne minerały pozwalające unormować pH żołądka i zapobiec podrażnieniom, które w efekcie wywołują często nieżyt.

Mleko ryżowe na nieżyt żołądka

Regularnie sięgając po ten napój skutecznie zwalczysz stany zapalne i uczucie pieczenia w żołądku.

Co należy zrobić?

  • Dodaj kilka łyżek stołowych ryżu (ok. 20 g) do szklanki wody.
  • Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj przez kilka minut.
  • Gdy napój zgęstnieje, odcedź i wypij.
  • Powtarzaj 2 razy dziennie.

6. Organiczny miód

Miód to źródło wielu substancji o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym. Jest więc także świetnym naturalnym lekarstwem na nieżyt żołądka, jednocześnie zapobiegającym tworzeniu się wrzodów. Naturalne cukry obecne w miodzie to świetne paliwo dla ludzkiego ciała.

Miód jest także łatwo metabolizowany, dzięki czemu nie obciąża układu trawienia i nie stanowi zagrożenia dla naszej wagi czy sylwetki.

Produkt ten – zwłaszcza, gdy wybierzesz prawdziwy organiczny miód – dostarczy Ci ogromną dawkę minerałów, przeciwutleniaczy i związków przeciwzapalnych. Wobec takiego wsparcia dla układu trawienia nie można przejść obojętnie!

Jak stosować?

  • Gdy tylko wystąpią pierwsze objawy nieżytu żołądka, sięgnij po miód.
  • Możesz jeść 2 łyżki stołowe miodu dziennie (ok. 50 g) lub też rozpuszczać go w ciepłej wodzie.

7. Aloes

Ostatnim naturalnym lekarstwem na nieżyt żołądka i inne dolegliwości trawienne jest oczywiście aloes. To jeden z najskuteczniejszych naturalnych produktów, jeśli chodzi o działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Woda aloesowa

Przede wszystkim zwalczy on skutecznie bakterie odpowiedzialne za podrażnienia błony śluzowej żołądka, a dodatkowo pokryje ją odpowiednią warstwą ochronną i przyspieszy jej regenerację.

Co należy zrobić?

  • Potrzebne będzie Ci kilka łyżek stołowych żelu aloesowego (30 g).
  • Rozcieńcz żel wodą – możesz zmiksować je razem.
  • Podawaj od razu po przygotowaniu, pierwszą porcję zażyj rano.
  • Pamiętaj, by nie nadużywać tego produktu, bo może wywoływać efekt przeczyszczający.

Jak widzisz z nieżytem żołądka można radzić sobie za pomocą naturalnych środków leczniczych. Pamiętaj jednak, aby zawsze przed rozpoczęciem ich stosowania skonsultować się z lekarzem, aby nie weszły one w reakcję niepożądaną z zażywanymi lekami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kowalczewski, P., Celka, K., Białas, W., & Lewandowicz, G. (2012). Antioxidant activity of potato juice. Acta Scientiarum Polonorum, Technologia Alimentaria11(2), 175–181.
  • Yong, J. W. H., Ge, L., Ng, Y. F., & Tan, S. N. (2009). The chemical composition and biological properties of coconut (Cocos Nucifera L.) water. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules14125144
  • Lesbros-Pantoflickova, D., Corthésy-Theulaz, I., & Blum, A. L. (2007). Helicobacter pylori and probiotics. J Nutr. https://doi.org/137/3/812S [pii]
  • Gil-Izquierdo, A., Zafrilla, P., & Tomás-Barberán, F. A. (2002). An in vitro method to simulate phenolic compound release from the food matrix in the gastrointestinal tract. European Food Research and Technology. https://doi.org/10.1007/s00217-001-0428-3

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.