Nieprzyjemny zapach z rur – jak się go pozbyć
Jednym z najczęstszych problemów w domu jest brzydki zapach z rur, zarówno w kuchni, jak i w łazience. Bez względu na to, jak często używasz zlewów i umywalek, rury mogą zapleśnieć w każdej chwili, szczególnie podczas wysokich temperatur lub pory deszczowej.
Zapach z rur można wyeliminować na krótką metę, stosując odświeżacze powietrza, ale to rozwiązanie nie pomaga pozbyć się całkowicie problemu, który szybko wraca.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów środków chemicznych, które wlewa się do odpływów, aby je odblokować i zapobiec niechcianym brzydkim zapachom. Problem w tym, że produkty chemiczne mogą być żrące i szkodliwe zarówno dla Twojego zdrowia, jak i dla środowiska.
Na szczęście istnieją metody, dzięki którym osiągniesz ten sam efekt, stosując tanie i naturalne produkty. Chcemy dziś przedstawić łatwy sposób, który pozwoli Ci raz na zawsze pożegnać się z problemem nieprzyjemnych zapachów. Musisz to wypróbować!
Skąd się bierze brzydki zapach z rur?
Zanim zagłębimy się w szczegóły dotyczące przygotowania domowego środka czyszczącego, który pomoże pozbyć się brzydkiego zapachu z rur, chcemy porozmawiać o przyczynach tego problemu oraz o tym, jak unikać go w przyszłości.
Zazwyczaj brzydki zapach z rur pod zlewem jest efektem pewnych codziennych nawyków, na które być może nawet nie zwracasz uwagi.
Detergenty i mydła
Regularne stosowanie detergentów i mydeł w zlewie może poskutkować odkładaniem się warstwy tych produktów chemicznych oraz ich nagromadzeniem w rurach. Po pewnym czasie produkty te zaczynają się rozkładać i wywoływać nieprzyjemny zapach.
Choć trudno jest tego uniknąć, jeśli zdecydujesz się na wybór mydeł dobrej jakości, możesz zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu.
Przeczytaj także:
Stojąca woda
W niektórych częściach rur woda może być zablokowana, przez co staje się ona wylęgarnią bakterii i grzybów. Mimo że praktycznie nie da się tego uniknąć, można regularnie odkażać odpływy i rury, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii.
Zaochane rury
Rury przy kranach i toaletach często ulegają zniszczeniu wywołanemu przez wilgoć i pleśń. Efektem jest okropny zapach, który może się pogorszyć, jeśli bakterie będą się dalej rozwijać.
Stare rury nie tylko łatwiej ulegają zniszczeniu, ale również stanowią doskonałe środowisko do rozwoju grzybów i bakterii. Stojąca woda i rozkładające się produkty tworzą warstwę, która po jakimś czasie może całkowicie zapchać rurę.
Resztki jedzenia
Uwaga! Resztki jedzenia, które przez przypadek wpadają do odpływu to główna przyczyna zapchanych rur i wydobywającego się z nich nieprzyjemnego zapachu.
Koniecznie używaj sitka do odpływu, aby małe kawałki jedzenia nie wpadały do rur.
Przeczytaj także:
Jak usunąć brzydki zapach z rur
Skoro już wiesz, co wywołuje nieprzyjemny zapach z rur, wypróbuj naturalny sposób na pozbycie się go.
Jest to proste połączenie sody oczyszczonej i białego octu. Te dwa składniki są przyjazne środowisku, mają działanie grzybobójcze, eliminują nagromadzone tłuszcze i oczyszczają rury z wszelkich innych substancji wywołujących brzydki zapach.
Składniki
- 100 g sody oczyszczonej
- 200 ml białego octu
- 1/2 litra gorącej wody
Sposób przygotowania
- Najpierw zagotuj wodę.
- Jak tylko doprowadzisz ją do wrzenia, dodaj biały ocet i dobrze zamieszaj.
- W międzyczasie wsyp sodę do odpływu, który chcesz wyczyścić.
- Wlej do odpływu gorącą mieszankę wody i octu, aby połączyła się z sodą w rurach.
- Natychmiast zobaczysz musujący efekt, co jest normalną reakcją.
- Przykryj odpływ, aby nie dostała się do niego woda ani żadna inna substancja przez przynajmniej godzinę.
- Jeśli to możliwe, pozwól mieszance działać przez całą noc, aby uzyskać jeszcze lepsze efekty.
- Powtarzaj cały proces przynajmniej raz w tygodniu, żeby utrzymać rury w dobrym stanie i zapobiegać brzydkim zapachom.
Jak widzisz, nie wydając dużej ilości pieniędzy możesz utrzymać rury w domu w dobrym stanie, jednocześnie zapobiegając wydzielaniu się brzydkich zapachów. A co najważniejsze, możesz to osiągnąć bez stosowania żrących środków chemicznych, które są szkodliwe dla środowiska.