Niedoczynność tarczycy - jak stracić na wadze?

Przede wszystkim należy unikać sięgania po produkty, które utrudniają wchłanianie jodu oraz zwiększyć spożycie dań bogatych w błonnik, ponieważ zmniejszają one apetyt i wspomagają metabolizm.
Niedoczynność tarczycy - jak stracić na wadze?

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2019

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie zdrowotne objawiające się rozstrojem pracy gruczołu tarczycy. Jest on bowiem odpowiedzialny między innymi za metabolizm, a także za wydzielanie rozmaitych hormonów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Niedoczynność tarczycy występuje, gdy tarczyca nie wydziela odpowiedniej ilości gruczołów, co powoduje zmniejszenie się tempa naszej przemiany materii, a co za tym idzie, uniemożliwia osiągnięcie odpowiedniej, stabilnej wagi ciała.

W większości przypadków niedoczynność tarczycy to zaburzenie dotykające kobiet, zwłaszcza powyżej 50. roku życia. Okazuje się jednak, że może wystąpić u osób w każdym wieku i każdej płci. Odnotowuje się również przypadki u mężczyzn, a nawet też u dzieci.

Najczęstszą przyczyną tego zaburzenia jest stan zapalny, który zajmuje komórki gruczołu tarczycy. U jego źródła może leżeć odpowiedź immunologiczna organizmu na infekcje wirusowe, a nawet i na ciążę.

Wiele osób, u których stwierdzono niedoczynność tarczycy, dochodzi do wniosku, że nie pozostaje im nic innego, jak tylko tyć i cierpieć inne skutki uboczne tej dolegliwości. Okazuje się jednak, że zdrowe zmiany w naszych nawykach mogą skutecznie przeciwdziałać temu schorzeniu.

Unikniemy dzięki temu utraty jakości naszego życia. Dlatego też w niniejszym artykule podzielimy się z Tobą kluczowymi czynnikami, bardzo użytecznymi, gdy pojawia się niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy: nawyki żywieniowe a odchudzanie

Gdy zostanie u nas zdiagnozowana niedoczynność tarczycy, należy bezwzględnie i niezwłocznie poprawić sposób odżywiania. Jest to kluczowy czynnik, aby nie przybierać na wadze i utrzymać ją możliwie jak najstabilniejszą.

Dieta powinna być uboga w tłuszcze, natomiast należy w niej uwzględniać produkty bogate w jod – składnik, który znacząco wpływa na niedoczynność tarczycy.

Sięgaj po zdrowe tłuszcze

Nie chodzi o to, by całkowicie wyeliminować tłuszcz z diety, lecz raczej o to, by sięgać po ten rodzaj tłuszczu, który jest zdrowy i łatwy do przyswojenia.

Zdrowe produkty żywnościowe

Oto niektóre źródła zdrowego tłuszczu:

  • Chude mięso
  • Ryby morskie
  • Oliwa z oliwek
  • Olej kokosowy
  • Nasiona i pestki

Niedoczynność tarczycy: Jedz produkty z mąki pełnoziarnistej

Wszystko, co zawiera wysokoprzetworzoną, białą mąkę, już dzisiaj zamień na produkty pełnoziarniste. Są one znacznie zdrowsze, pomagają zapobiec odkładaniu się tkanki tłuszczowej i zapobiegają wysokiemu poziomowi cukru we krwi.

Pij więcej wody

Codzienne picie wody jest konieczne, by zapobiegać odwodnieniu, a także by skutecznie usuwać zanieczyszczenia i toksyny z naszego organizmu.

Kobieta pije wodę z butelki

Nie należy zastępować wody innymi napojami, łatwo dostępnymi w sklepach. Pamiętaj, że nic nie jest lepsze niż czysta, orzeźwiająca woda z kilkoma kroplami cytryny.

Przygotowuj lekkie kolacje

Ciężkie posiłki przed pójściem spać to nie jest najlepszy pomysł, gdyż nie sprzyja ani zdrowiu, ani utrzymaniu figury.

Najlepiej jest ugotować coś lekkiego, o niskiej zawartości tłuszczu i białka. Ponadto należy zjeść lekką kolację na dwie, trzy godziny przed pójściem spać.

Pij zieloną herbatę

Zielona herbata to jeden z najlepszych napojów, po jaki może sięgnąć osoba, u której zdiagnozowano niedoczynność tarczycy. Jest oba bogata w przeciwutleniacze i wspomaga spalanie komórek tłuszczowych, co może nam pomóc zdrowo schudnąć.

Jej lekko przeczyszczające właściwości przyspieszają perystaltykę jelit. Ponadto, zielona herbata może nam pomóc zwalczyć zmęczenie i zwiększyć wytrzymałość, ponieważ działa jak napój energetyzujący.

By złagodzić niedoczynność tarczycy, unikaj niektórych produktów

Istnieją pewne produkty zawierające składnik utrudniający wchłanianie jodu, co znacznie spowalnia pracę tarczycy.

zielone warzywa - brokuły, fasolka i brukselka

Należą do nich między innymi:

  • brukselki, kalafior, brokuł
  • rzodkiewki
  • seler naciowy
  • kukurydza
  • soja
  • orzeszki ziemne
  • awokado
  • pomarańcze
  • melon
  • figi
  • biała, rafinowana mąka

Spożywaj więcej błonnika

Bogate w błonnik produkty są niezbędne w codziennej diecie osób, którym doskwiera niedoczynność tarczycy. Błonnik wspomaga trawienie i pobudza perystaltykę jelit, co z kolei zapobiega zaparciom i stanom zapalnym.

Dowiedziono też, że błonnik redukuje uczucie głodu i odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych.

Częsta aktywność fizyczna łagodzi niedoczynność tarczycy

Aby uzupełnić działanie diety i jednocześnie stracić na wadze, konieczne będzie regularne ćwiczenie – najlepiej codziennie przez około 40 minut.

Kobieta na rowerze treningowym

Bywa, że niedoczynność tarczycy obniża wydolność podczas ćwiczeń, ale w żadnym wypadku nie powinno to być wymówką, by zaprzestać aktywności.

Przy omawianym zaburzeniu zdrowotnym, regularne ćwiczenie i wysiłek fizyczny mogą przynieść jedynie pozytywne rezultaty.

Oto przykłady niektórych zalecanych ćwiczeń:

  • Energiczny spacer
  • Bieganie lub jogging
  • Jazda na rowerze
  • Pływanie
  • Podnoszenie ciężarów

Unikaj bycia na czczo

Wiele osób mylnie sądzi, że bycie na czczo to łatwy sposób na uniknięcie zbyt dużego spożycia kalorii, okazuje się jednak, że jest to poważny błąd żywieniowy. Każdego poranka nasze ciało potrzebuje bowiem doładowania energii, aby wykonać wszystkie niezbędne zadania.

Pomijanie pierwszego posiłku w ciągu dnia dodatkowo spowalnia metabolizm i zwiększa uczucie głodu w późniejszych godzinach. Co więcej, sprzyja atakom wieczornego głodu.

Pamiętaj, że jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy i chcesz zachować odpowiednią wagę ciała, ogromne znaczenie będzie miała Twoja motywacja. Ten czynnik, w połączeniu z dyscypliną, pomaga utrzymać wszystkie dobre nawyki i odpowiednio zadbać o Twoją figurę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.