Niedoczynność tarczycy - 16 typowych oznak

Objawy, jakimi cechuje się niedoczynność tarczycy w wielu przypadkach są tożsame także z innymi chorobami. Jeśli widzisz więc dostrzeżesz kilka z nich u siebie, powinieneś skonsultować się z lekarzem - specjalistą, aby uzyskać dokładniejszą diagnozę.
Niedoczynność tarczycy - 16 typowych oznak
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Tarczyca to jeden z kluczowych narządów naszego organizmu, zlokalizowana jest w szyi, przed Twoją tchawicą. Jest to niewielki organ, który z wyglądu przypomina motyla jak motyl. Pełni szereg niezwykle istotnych funkcji w Twoim ciele, o których napiszemy szerzej w dalszej części. Na razie powinieneś zapamiętać to, że niedoczynność tarczycy to dosyć poważny problem zdrowotny.

Ten narząd przechowuje i uwalnia liczne hormony. Są one niezbędne dla tkanek i pozostałych narządów w organizmie, jako że regulują ich pracę. A także wpływają bezpośrednio na szereg mniej lub bardziej istotnych procesów fizjologicznych.

Oznacza to, że niedoczynność tarczycy lub inne zaburzenia jej funkcjonowania mogą mieć bardzo rozległe konsekwencje dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ten gruczoł może wykazywać się dwoma podstawowymi nieprawidłowościami w swoim funkcjonowaniu. Pierwszą z nich jest niedoczynność tarczycy, co oznacza, że wytwarza ona zbyt duże ilości hormonów. Drugim jest z kolei niedoczynność, z którą mamy do czynienia wtedy, gdy ilość produkowanych przez ten narząd hormonów nie osiąga minimalnego, wymaganego poziomu.

Nasz dzisiejszy artykuł poświęcony będzie w całości pierwszemu przypadkowi. Dowiesz się z niego, czym jest niedoczynność tarczycy i jakie są najbardziej typowe objawy tego schorzenia. Zapraszamy do lektury!

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy określana w medycynie łacińskim terminem “hypothyreosis” występuje wtedy, gdy tarczyca zmniejsza ilość wytwarzanych przez siebie hormonów. I ogólnie rzecz biorąc spowalnia swoją pracę w stosunku do normalnego stanu.

Oznacza to po prostu, że gruczoł ten przestają wytwarzać niezbędne dla Twojego organizmu hormony lub produkuje je w śladowych ilościach. Taki stan rzeczy spowalnia Twój metabolizm. Jednocześnie może negatywnie wpływać na funkcjonowanie wielu procesów fizjologicznych.

Badanie tarczycy

Jeśli pozwolisz temu schorzeniu rozwijać się bez przeszkód przez dłuższy czas, zamiast szybko skonsultować się z lekarzem – specjalistą w celu uzyskania prawidłowej diagnozy oraz ewentualnego leczenia, to możesz w efekcie odczuć problemy ze zdrowiem, osłabienie i wiele innych negatywnych dolegliwości.

Problem polega również na tym, że osoby z niedoczynnością tarczycy w wielu przypadkach nie są w stanie prawidłowo zidentyfikować tej choroby.

Wynika to z tego, że objawy, z jakimi wiąże się niedoczynność tarczycy mogą pasować do wielu różnych chorób. Przez to łatwo można złożyć swoje dolegliwości na karb jednego z typowych, niegroźnych problemów zdrowotnych i zlekceważyć przez to ich prawdziwą przyczynę.

16 oznak pozwalających stwierdzić, że dopadła Cię niedoczynność tarczycy

Z uwagi na to, że objawy, jakimi cechuje się ta choroba są tak powszechnie spotykane i mogą być kojarzone także z innymi typowo spotykanymi problemami zdrowotnymi, musisz poznać i zapamiętać wszystkie poniższe objawy. Ich znajomość pozwoli Ci wykryć wszelkie niepokojące zmiany w Twoim metabolizmie oraz w ogólnym stanie zdrowia.

Jeśli zauważysz co najmniej kilka z wymienionych poniżej objawów, zalecamy skontaktowanie się z lekarzem. Takie posunięcie pozwoli Ci zarówno prawidłową diagnozę, jak i leczenie w razie stwierdzenia przez niego, że wystąpiła u Ciebie niedoczynność tarczycy.

1. Zaparcia

Niedoczynność tarczycy przekłada się na spowolnienie metabolizmu. A to z kolei oznacza, że możesz cierpieć na regularne zaparcia i inne problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Jest to szczególnie często spotykane, jeśli stosujesz dietę zawierającą spore ilości białka i pijesz także dużo wody.

2. Zmiany koloru skóry to objaw wskazujący na niedoczynność tarczycy

Pacjenci cierpiący na niedoczynność tarczycy mają z reguły suchą, bladą lub lekko żółtawą skórę.

Zdrowa skóra

Innym objawem tego schorzenia może być wypadanie włosów i słabe paznokcie.

3. Wyczerpanie fizyczne i ciągłe poczucie osłabienia

Kolejnym objawem tej choroby jest ciągłe zmęczenie i uczucie wyczerpania. Jest to szczególnie ważne, jeśli obserwujesz u siebie regularnie takie objawy, a jednocześnie nie wykonywałeś ostatnio żadnych istotnych prac fizycznych.

W takim przypadku należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, aby mógł on postawić wstępną diagnozę i skierować Cię w razie potrzeby na niezbędne dalsze badania.

4. Zatrzymanie płynów w organizmie

Jeśli zauważasz u siebie obrzęk ciała po przebudzeniu się z rana, a zwłaszcza jeśli jest on umiejscowiony na Twojej twarzy, powodem tego stanu rzeczy może być zatrzymanie płynów w organizmie. Jest to nieco inne zjawisko od dosyć często spotykanego obrzęku kostek po całym dniu pracy spędzonym na nogach.

Ten konkretny przypadek, na jaki należy zwrócić baczną uwagę obejmuje charakterystyczne worki pod oczami, które samoistnie zanikają niedługo po wstaniu z łóżka. Może im także towarzyszyć uczucie wyczerpania.

Zatrzymanie płynów w organizmie może również przejawiać się w postaci stanu zapalnego w dłoniach i stopach.

5. Nietolerancja na zimno

Osoby, które zmagają się z niedoczynnością tarczycy praktycznie zawsze uskarżają się na zimno i marzną nawet w sytuacjach, w których wydaje się, że nie ma ku temu żadnego powodu.

Uczucie zimna, a niedoczynność tarczycy

Oznacza to, że mogą mieć zimne stopy i ręce nawet podczas letnich upałów.

6. Nagły przyrost masy ciała lub wręcz przeciwnie – szybka utrata wagi

Niedoczynność tarczycy może spowodować nagły wzrost masy ciała pomimo skrupulatnego przestrzegania diety.

Ale może również wystąpić zjawisko odwrotne – jeśli nie potrafisz przybrać na wadze, bez względu na to ile kalorii dziennie zjadasz, nawet jeśli Twoje posiłki obejmują spore ilości węglowodanów, błonnika i witamin, to jedną z rzeczy, jaką powinieneś zrobić, to poddanie się badaniom tarczycy.

7. Problemy z utrzymaniem koncentracji

Kiedy niedoczynność tarczycy przechodzi w bardzo zaawansowane stadium, zaczniesz odczuwać poważne problemy z koncentracją. Może im nawet towarzyszyć słaba pamięć, szczególnie krótkoterminowa.

8. Bóle głowy

Jeśli cierpisz na chroniczne bóle głowy lub migreny bez wyraźnej przyczyny, jedną z możliwych przyczyn może niedoczynność tarczycy.

Bóle głowy

9. Wole

Jedną z typowych cech, jakimi objawia się niedoczynność tarczycy są wole. Wyglądają one jak zgrubienie w kształcie piłki, które umiejscowione jest na Twojej szyi, przed tchawicą. To, co tak naprawdę widzisz, to nic innego, niż po prostu znacznie powiększona tarczyca.

10. Nieustanne uczucie pragnienia

Pomimo zachowania odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu, możesz nieustannie odczuwać przemożne pragnienie. Jednocześnie Twoja skóra będzie sucha i matowa.

11. Brak włosów w Twoich brwiach

Jest to kolejna cecha, którą charakteryzuje się niedoczynność tarczycy: brak włosów w Twoich brwiach lub znaczne ich przerzedzenie.

Ponieważ do tej pory wokół tych objawów krąży niezmiernie mało informacji, przeważająca większość osób uważa, że przerzedzone brwi są związane z czymś zupełnie innym, jak choćby uwarunkowaniami genetycznymi. Naprawdę mało kto zwraca uwagę na rzeczywistą przyczynę tego zjawiska, czyli na tarczycę.

12. Trudność w zajściu w ciążę

Jeśli Twoja tarczyca nie pracuje prawidłowo, możesz nawet mieć problemy z zajściem w ciążę. Wynika to bezpośrednio z zakłóceń w regularności cykli menstruacyjnych spowodowanych tą chorobą.

13. Apatia i obojętność

Niedoczynność tarczycy może powodować apatię, obojętność, lenistwo i senność.

Apatia spowodowana przez niedoczynność tarczycy

Ludzie, których ta choroba dopadła, czują bezgraniczną wręcz niechęć do wykonywania zwykłych, codziennych czynności. W niektórych wypadkach ten stan może także przekształcić się w stany depresyjne.

14. Arytmia i inne problemy z sercem

Ten stan może powodować zaburzenia w rytmie serca. Jeśli nie poddasz się odpowiedniemu leczeniu, to z biegiem czasu choroba ta może spowodować nawet zatrzymanie akcji serca. Arytmia lub nieregularne bicie serca mogą być również spowodowane powikłaniami związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.

15. Różne pozornie nieistotne lub niepowiązane z tarczycą problemy zdrowotne

Niedoczynność tarczycy może powodować zmiany ciśnienia krwi, powodując jego wzrost lub spadek. Może również spowodować podniesienie poziomu cholesterolu we krwi i bóle stawów.

16. Zmniejszony apetyt na seks (niskie libido)

Niedoczynność tarczycy wpływa bezpośrednio na obniżenie libido. Jeśli dostrzegasz u siebie problem, zalecamy porozmawianie o tym z lekarzem.

Obniżone libido

Będziesz w stanie dzięki temu dowiedzieć się, czy ten objaw naprawdę związany jest z tą konkretną chorobą, czy też jego przyczyna leży zupełnie gdzie indziej.

Czy można w jakiś sposób wyleczyć niedoczynność tarczycy?

Na chwilę obecną medycyna nie opracowała jeszcze żadnego skutecznego sposobu pozwalającego wyleczyć tę chorobę lub w jakiś inny sposób regulować jej przebieg.

Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić na własną rękę jest kontrolowanie poziom jodu w swojej diecie. Upewnij się, że spożywasz taką ilość tego pierwiastka, która nie wpływa negatywnie na Twoją tarczycę.

Zasięgnij porady lekarskiej, na podstawie której będziesz w stanie przerzucić się na dietę o niskiej zawartości jodu, jedz zdrowe produkty spożywcze i staraj się regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne lub jakikolwiek inny rodzaj aktywności ruchowej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.