Zaparcia - czy mogą powodować wzrost wagi?

Ważne jest, aby nie przeciążać swojego żołądka nadmiarem ciężkiego jedzenia na noc. Intensywne trawienie na koniec dnia spowalnia twoje jelita i pozostawia w nich zawartość, której bardzo ciężko będzie pozbyć się rankiem.
Zaparcia - czy mogą powodować wzrost wagi?

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Z pewnością nie raz zdarzyło ci się spojrzeć w lustro i zobaczyć, że twój brzuch jest bardziej nabrzmiały niż zwykle. Cierpisz na zaparcia i czujesz się wzdęta? Ważysz się i zdajesz sobie sprawę, że przybrałaś parę kilogramów… Co robić?

Jak to możliwe? Czy zaparcia mogą prowadzić do wzrostu wagi?

Dziś omówimy ten interesujący temat. Jesteśmy przekonani, że możemy pomóc ci w rozwiązaniu tego powracającego problemu!

Czy zaparcia mogą powodować wzrost wagi?

Odpowiedź brzmi nie, jednak przeanalizujemy każdy aspekt tego zagadnienia i zastanowimy się skąd taka odpowiedź. Zaczniemy od przykładu. Od tygodnia masz problemy z regularnym odwiedzaniem toalety.

Kobieta trzyma się za brzuch - zaparcia

Innymi słowy, masz problemy z zaparciami. Zauważyłaś, że twoje ubrania znacznie ciaśniej leżą w okolicach brzucha? Co powoduje taki efekt?

 • Wzrost wagi nie wynika z nagromadzonego tłuszczu, ale raczej ze składników odżywczych nagromadzonych w twoich jelitach, których powinnaś była pozbyć się pod postacią kału. Przetrawione, lecz nie wydalone jedzenie jest źródłem tego uczucia wzdęcia. Toksyny dodatkowo zwiększają możliwości zatrzymywania wody.
 • Wzrost wagi wywołany przez zaparcia łatwo odczuwamy, jednak nie jest on realny. Kiedy twój dolny układ trawienny ureguluje się, tych kilka dodatkowych kilogramów zniknie.
 • Chociaż twój brzuch wygląda na nadmuchany, tym co go pompuje nie są tłuszcz ani mięśnie, ale obrzęk spowodowany wstrzymaniem zbędnych produktów przemiany materii. Choć mogłoby ci się wydawać inaczej, zaparcia nie powodują wzrostu wagi.
 • Z tego samego powodu twoja figura wcale się nie zmieni na dobre i nie musisz kupować sobie nowych ciuchów. Jednakże powinnaś wiedzieć, że zaparcia nie są zdrowe dla organizmu i tych kilka dodatkowych kilogramów powodowanych przez nagromadzony kał może wywoływać poważne problemy.

Kluczem do sukcesu jest zrównoważona dieta

 • Regularne wypróżnianie i utrzymywanie przepustowości jelit jest ważnym czynnikiem w dbaniu o ogólne zdrowie organizmu. W ten sposób możesz lepiej oczyszczać swoje ciało, usuwać z niego toksyny i szkodliwe pierwiastki, które odpowiadają na przykład za zatrzymywanie wody.
 • Stosując zatem dietę odchudzającą należy pamiętać o odpowiedniej ilości błonnika, płynów, owoców i warzyw. One nie tylko przyspieszą utratę wagi, ale pomogą ci uniknąć zaparć. Zdolność utrzymania prawidłowego funkcjonowania jelit jest istotnym elementem w pracy nad dobrym zdrowiem.
 • Jeśli cierpisz na ostre zaparcia, możesz w krótkim czasie przybrać od 1 do 2 kilogramów. Jest to wzrost wagi, ale po raz kolejny podkreślamy: nie jest to wzrost trwały. Kiedy uregulujesz ten problem, dodatkowe kilogramy znikną.
 • Eksperci twierdzą, że bezpośrednim dowodem na wzrost wagi jest BMI. Obserwuj szerokość swojej talii, rąk… Czasami bywa tak, że po prostu źle się odżywiasz przez kilka dni, czy tygodni. Spożywasz za dużo cukru, z mało wody i niewystarczająco dużo błonnika.
 • Wówczas twoje ciało reaguje produkując płyny, które mają usunąć zbędne elementy i to z tego powodu będziesz wydawała się bardziej nabrzmiała. Pamiętaj jednak, że nie jest to prawdziwy tłuszcz.
 • Są to procesy, które trwają zaledwie parę dni, jeśli zastosujesz odpowiednie metody, takie jak lepsza dieta i spożywanie większej ilości płynów, dolegliwości ustąpią.

Zaparcia – Jak skutecznie ich uniknąć?

Przede wszystkim musimy powiedzieć, że to kobiety najczęściej cierpią na zaparcia i zatrzymanie płynów. W niektóre dni wyglądamy szczególnie źle. Patrzymy na siebie w lustrze i czujemy się nadmuchane jak balon… Zapewniamy cię, że stosując odpowiednie kroki, możesz uchronić się przed powrotem tych efektów.

Sok z buraka i marchwii

Musisz jedynie zmienić pewne nawyki, skup się nieco bardziej na tym, co może ci pomóc. Pomyśl o tym, jak czasami stres i codzienne obowiązki sprawiają, że wszystko robisz szybciej, a kiedy “musisz iść za potrzebą” to raczej odkładasz to na później. Jeśli stale będziesz postępować w ten sposób, twoje ciało zacznie z tego powodu cierpieć.

Zapamiętaj czynności, które powinnaś wykonywać:

1. Porządne śniadanie a zaparcia

Śniadanie jest kluczem do walki z zaparciami. Jest to rozwiązanie, które nigdy nie zawodzi i powinnaś wziąć je sobie do serca. Zjedz jakieś owoce, płatki owsiane i do tego wypij gorący napój. Co powiesz na miskę płatków owsianych z kawałkami kiwi i winogronami?

Napar z pokrzywy będzie stanowił doskonałe uzupełnienie posiłku. Pij go powoli i dodaj nieco miodu dla osłody.

2. Aloe Vera i koktajl z pomarańczy

Łącząc aloes z pomarańczą otrzymujesz niesamowite naturalne lekarstwo na zaparcia. Zanotuj sobie ten przepis:

Żel z aloesu na łyżeczce

Składniki

 • 30 gramów aloe vera (przezroczystego żelu z wnętrza rośliny)
 • 150 ml ciepłej wody
 • 1 pomarańcza

Przygotowanie

 • Podgrzej wodę w czajniku, a kiedy zacznie się gotować dodaj aloe vera. Pozwól, aby żel rozpuścił się w wodzie. W międzyczasie wyciśnij sok z pomarańczy. Na koniec zmieszaj ciepły napar aloesu z sokiem z pomarańczy i wypij całość na pusty żołądek. Pychota!

3. Zrównoważony wysiłek fizyczny

Bardzo zdrowym nawykiem jest codzienny półgodzinny spacer lub pływanie. Zachowując aktywność fizyczną, stymulujesz prawidłową pracę jelit. Pamiętaj, że w ten sposób nie tylko walczysz z zaparciami, ale również dbasz o swoje zdrowie.

4. Wczesna i lekka kolacja

Ważne jest, aby nie przeciążać swojego żołądka nadmiarem ciężkiego jedzenia na noc. Intensywne trawienie na koniec dnia spowalnia twoje jelita i pozostawia w nich zawartość, której bardzo ciężko będzie pozbyć się rankiem. Doskonałe są lekkie kolacje, na dwie godziny przed pójściem do łóżka.

5. Błonnik, warzywa i płyny – niezawodny sposób na zaparcia

Ta sama formuła co zawsze: dieta bogata w świeże warzywa (jeśli są surowe, to nawet lepiej), błonnik i dużą ilość płynów pomoże ci uregulować pracę jelit. Spróbuj również przeciery z marchwi i buraka. Są przepyszne i potrafią zdziałać cuda!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.