Brzuch wzdęty jak balon? – 5 niezdrowych nawyków

Wrzesień 17, 2015
Aby zapobiec wzdęciom brzucha,należy jeść powoli małe porcje, przeżuwać dokładnie pokarm dla lepszego trawienia i aby uniknąć połykania powietrza.

Większy niż zwykle brzuch wcale nie musi być synonimem gromadzących się w nim komórek tłuszczowych. Oczywiście nie wykluczamy takiej możliwości, jednak w większości przypadków przyczyny tego problemu nie mają nic wspólnego z wałeczkami tłuszczu.

Dowiedz się, które z naszych codziennych nawyków mogą wpływać na to, że Twój brzuch samoistnie powiększa się w ciągu dnia.

Wzdęty brzuch – co może być powodem?

Z pewnością niejednego ranka dumnie spoglądasz na swój idealnie płaski brzuch. Jednak już po kilku godzinach czar pryska… Twój brzuch zaczyna wzdymać się niczym balon do tego stopnia, że nie potrafisz dopiąć guzika w spodniach.

Zastanawiałaś się kiedyś, co może być tego przyczyną?

Być może w Twoim przewodzie pokarmowym – w wyniku niezdrowych nawyków żywieniowych – gromadzi się powietrze. Pamiętaj, że aby skutecznie zwalczyć problem wzdęć, w pierwszej kolejności należy znaleźć przyczynę tej nieprzyjemnej dolegliwości, przyjrzeć się dokładnie swoim codziennym nawykom i skorygować niektóre z nich. Pomożemy Ci w tym!

Intolerancja pokarmowa

Wszelkiego rodzaju intolerancje pokarmowe bardzo łatwo wykryć, ponieważ poza tym, że prowokują one wzdęcia, zwykle wywołują również inne problemy zdrowotne.

Jeśli uważasz, że jesteś odporna na alergie pokarmowe, lepiej zastanów się nad tym dwa razy, szczególnie jeśli należysz do kobiet, których brzuch ma tendencję do „puchnięcia” w ciągu dnia. Na przykład osoby, których przewód pokarmowy nie toleruje pszenicy, mają problem z trawieniem glutenu i stąd pojawiają się u nich problemy w postaci wzdęć i stanów zapalnych przewodu pokarmowego.

Podobne objawy występują u osób cierpiących na nietolerancję laktozy.

Jak rozwiązać problem? Wybierz się do lekarza specjalisty i poproś o skierowanie na test wrażliwości na pokarmy. Jeśli wynik okaże się pozytywny, należy koniecznie zmodyfikować dotychczasową dietę i wykluczyć z niej szkodliwe dla Ciebie produkty.

Wysoce przetworzona żywność

Produkty przetworzone

Przetworzona żywność zawiera duże ilości sodu i innych substancji, które nie dostarczają żadnych korzyści Twojemu brzuchowi. Pamiętaj, że sód jest jedną z głównych przyczyn nadmiernego zatrzymywania wody w tkankach organizmu, co z kolei przyczynia się do wzdymania się brzucha.

Ten sam problem dotyczy również szeregu produktów opatrzonych etykietą „zdrowa żywność”, „light” czy „zero”. Produkty te również zawierają spora dawkę sodu i pozostałych szkodliwych składników, ale w mniejszych ilościach niż tego typu produkty w wersji „normalnej”.

Jak rozwiązać problem? Wybieraj produkty naturalne i domowej receptury. Jedz więcej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, które wcale nie zawierają sodu lub jedynie jego śladowe ilości.

Szybkie pochłanianie posiłków

Pamiętaj, by jeść z umiarem i dokładnie przeżuwać spożywane pokarmy, gdyż jedzenie w pośpiechu może prowadzić do tego, że bezwiednie połykamy znaczne ilości powietrza, którego nadmiar w drogach pokarmowych przyczynia się do wzdęć. Niestety wiele z nas nie potrafi wygospodarować odpowiedniej ilości czasu na codzienne posiłki, co jest powodem, że nasz brzuch bywa wzdęty jak balon praktycznie przez cały czas.

Jak rozwiązać problem? Przeżuwaj dokładnie każdy kęs posiłku i – przede wszystkim – jedz powoli. Dzięki takim nawykom znacznie poprawisz funkcjonowanie swojego układu trawiennego oraz skutecznie zapobiegniesz wzdęciom.

Spożywanie gazowanych napojów powiększa brzuch

Napój gazowany

Żyjemy w przekonaniu, że napoje gazowane skutecznie nas orzeźwiają oraz gaszą pragnienie, szczególnie w gorące dni. W rzeczywistości nie są one dobrym wyborem – nie dostarczają one organizmowi żadnych wartości odżywczych, a co więcej, zawierają spore ilości substancji wywołujących wzdęcia i rozmaite dolegliwości trawienne.

To właśnie uwielbiane przez wszystkich bąbelki są głównym sprawcą praktycznie natychmiastowego nadymania się brzucha. Dodatkowo problem pogłębiają masowo zawarte w gazowanych napojach sztuczne substancje słodzące.

Jak rozwiązać problem? Wyeliminuj ze swojej diety wszelkiego rodzaju napoje gazowane, a w zamian pij więcej wody i naturalnych soków owocowych i warzywnych.

Twój brzuch nie lubi późnej kolacji

Wielkim błędem wielu z nas jest zjadanie obfitej kolacji tuż przed pójściem spać. Pamiętaj, że ostatni posiłek w ciągu dnia należy jeść co najmniej dwie lub trzy godziny przed snem. Ponadto kolacja powinna być lekka, oparta na bazie składników lekkostrawnych.

Jeśli dotychczas nie wprowadziłaś tego nawyku do swojego rozkładu dnia, powinnaś zrobić to czym prędzej. W przeciwnym razie, idąc do łóżka z pełnym żołądkiem, wzdęcia pojawią się na Twoje własne życzenie. Dodatkowo to niezdrowe przyzwyczajenie żywnościowe prowadzi również do występowania zaparć.

Jak rozwiązać problem? Jedz kolację przynajmniej na trzy godziny przed pójściem spać i pamiętaj, by składały się na nią produkty lekkostrawne. W zupełności wystarczy jogurt naturalny lub porcja owoców czy warzyw. Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie i to właśnie ono powinno być najbogatsze w składniki odżywcze, a każdy następny posiłek powinien być coraz to skromniejszy.

Pamiętaj!

Jeśli chcesz, by Twój brzuch był zawsze płaski, koniecznie przyjrzyj się swoim codziennym nawykom i skoryguj te, które nie są zdrowe dla Twojego organizmu. Pamiętaj również, że zdrowej diecie powinna towarzyszyć regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia dzienna dawka wody. Zdrowy tryb życia nie tylko pozytywnie wpłynie na kondycję Twojego brzucha, ale poprawi kondycję całej sylwetki i przede wszystkim doda Twojemu organizmowi zdrowia.

WIĘCEJ DLA CIEBIE