Masz niedociśnienie? Oto naturalne sposoby!
Niedociśnienie inaczej hipotensja jest problemem naprawdę sporej grupy osób. Mamy z nim do czynienia, gdy dochodzi do znacznego obniżenia wartości ciśnienia tętniczego. Są też ludzie, którzy cierpią na nie bez przerwy, a zwłaszcza w czasie upałów bądź też sytuacji stresowych.
Dziś w artykule przeanalizowaliśmy objawy, które mogą towarzyszyć niskiemu ciśnieniu, a także możliwe jego przyczyny oraz naturalne środki, które pomogą Ci je zwalczyć. Jakie rozwiązanie proponuje natura na niedociśnienie?
Niedociśnienie – dowiedz się o nim wszystkiego!
Najczęstsze symptomy
- zmęczenie
- apatia
- osłabienie
- zawroty głowy
- stan chorobowy
- senność
- nadmierne pocenie
- bladość
Najczęstsze przyczyny niedociśnienia
- codzienna dieta uboga w kalorie, białka, witaminę C i witaminę B
- wewnętrzne krwawienie z przewodu pokarmowego, nerek lub jelita grubego
- niski poziom cukru we krwi
- stres i nadmierny wysiłek
- efekt uboczny stosowania niektórych leków np. przeciwdepresyjnych lub moczopędnych
- zaburzenia związane z pracą serca
Według niektórych terapeutów skupiających się na zagadnieniach psychosomatycznych, którzy starają się wyjaśnić podłoże emocjonalne każdej choroby, niedociśnienie może mieć swoje korzenie w dzieciństwie.
Brak miłości, negatywne nastawienie do życia i do wszelkich czynności, a także ogólny pesymizm może mieć bardzo duży wpływ na występowanie tej dolegliwości.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi? – 8 wskazówek
Naturalne sposoby na niedociśnienie
Oprócz sięgania po naturalne produkty, które pomogą nam w przywróceniu równowagi, należy również pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Zdrowa i zrównoważona dieta to podstawa dla zachowania wewnętrznej równowagi organizmu.
- Nigdy nie powinno się przesadnie konsumować jednych i tych samych składników.
- Posiłki powinny być niewielkie, ale jedzone często (najlepiej 5 porcji w ciągu dnia).
- W diecie nie powinno zabraknąć produktów pełnoziarnistych.
- Nie powinno się nadużywać soli, ale też nie należy całkowicie eliminować jej z diety.
- Należy dostarczać odpowiedniej ilości wody pomiędzy posiłkami.
- Niezbędne okażą się regularne, codzienne ćwiczenia.
- Podczas spania głowa powinna być na lekkim uniesieniu.
- Powinno się unikać wykonywania gwałtownych ruchów.
- Należy unikać nadmiernego ciepła i przegrzania organizmu.
Teraz poznasz kilka naturalnych produktów, które charakteryzują się zdolnościami do podnoszenia wartości ciśnienia tętniczego:
Pyłek pszczeli – idealny na niedociśnienie
Ten produkt jest doskonałym sposobem na delikatne podniesienie wartości ciśnienia. Dodatkowo jest bardzo odżywczy, ponieważ znajdziemy w nim białka, witaminy, minerały i węglowodany. Jest zatem szczególnie zalecany osobom, które cierpią na niedokrwistość, mają słaby apetyt czy są po prostu wyczerpane.
Również zalecany jest kobietom w ciąży oraz podczas laktacji. Ogólnie pyłek kwiatowy ceniony jest za zdolność wzmacniania układu odpornościowego organizmu. Jeżeli na stałe wprowadzimy go do naszej diety i będziemy regularnie przyjmować, odczujemy natychmiastowy przypływ utraconej energii.
Zalecane jest codzienne spożywanie łyżeczki drobno zmielonego pyłku. W ten sposób nasz organizm łatwo go przyswoi. Można mieszać go z wodą, sokiem, jogurtem, a także dodawać do różnych przekąsek.
Osoby, które mają podejrzenie uczulenia na pyłek pszczeli, mogą zacząć od spożywania niewielkich ilości produktu. Z czasem, w miarę obserwacji reakcji organizmu, można zwiększać jego dawkę.
Lukrecja
To jeden z najstarszych korzeni stosowanych w lecznictwie. Ma wiele właściwości zdrowotnych, a szczególnie korzystnie wpływa na niedociśnienie. W rzeczywistości nie powinny jej przyjmować osoby cierpiące na zbyt wysokie ciśnienie krwi.
Oprócz tego lukrecja wspomaga procesy trawienne i chroni wątrobę. Świetnie sprawdza się przy przeziębieniach, kaszlu i bólu gardła.
Jeżeli natomiast chcesz pozbyć się problemów z niskim ciśnieniem, pamiętaj o codziennym jej spożywaniu.
Lukrecję można zakupić w tabletkach lub samemu przygotować z niej napar. Wystarczy gotować jej korzeń przez około 10 minut. Inną alternatywą są cukierki, które można żuć w ciągu dnia. Wiele osób wykorzystuje ją także podczas procesu rzucania palenia.
Rozmaryn
Roślina ta również ma właściwości, które nieznacznie podnoszą ciśnienie krwi. Co więcej, rozmaryn bardzo korzystnie wpływa też na cały układ krwionośny.
Jest bogaty w żelazo, a także znajdziemy w nim dużo antyoksydantów. Zaleca się picie naparu z rozmarynu dwa razy dziennie, rano i wieczorem przez okres około 10 dni. Dla osłody można dodać do niego odrobinę miodu.
Ze swoich właściwości słynie także alkohol wykonany na bazie rozmarynu, który stosowany miejscowo ma działanie odświeżające i orzeźwiające.
Przeczytaj również: Zalety rozmarynu i jego zastosowanie
Olejek z mięty pieprzowej
Mięta charakteryzuje się niepowtarzalnym aromatem i smakiem, który oprócz orzeźwienia pomaga także na zawroty głowy i uciążliwe migreny.
Można zastosować kropelki olejku na każdą ze skroni i delikatnie je masować. Można również połączyć je z innymi wyciągami z roślin, na przykład z aloesem.
Hydroterapia sposobem na niedociśnienie
Najbardziej ekonomiczny środek na zwalczenie tej dolegliwości znajdziemy w wodzie. Hydroterapia, czyli stosowanie wody o różnych temperaturach, aktywuje i zrelaksuje Twoje ciało.
W tym wypadku zalecane są naprzemienne kąpiele stóp i nóg. Można tutaj wykorzystać zwykłe miednice z ciepłą i zimną wodą lub to samo wykonać pod prysznicem.
Ważne jest, by zabieg rozpocząć od ciepłej wody i oblewać nią nogi przez około 10 sekund, a następnie zastosować wodę zimną przez 30 sekund. Ponadto prysznic należy zakończyć chłodnym strumieniem, a następnie dokładnie osuszyć nogi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Erkan, N., Ayranci, G., & Ayranci, E. (2008). Antioxidant activities of rosemary (Rosmarinus Officinalis L.) extract, blackseed (Nigella sativa L.) essential oil, carnosic acid, rosmarinic acid and sesamol. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2008.01.058
- Sigurjónsdóttir, H. Á., Franzson, L., Manhem, K., Ragnarsson, J., Sigurdsson, G., & Wallerstedt, S. (2001). Liquorice-induced rise in blood pressure: A linear dose-response relationship. Journal of Human Hypertension. https://doi.org/10.1038/sj.jhh.1001215
- Mucha, C. J. (2007). Hipertensión e hipotensión arterial. REDVET. Revista Electrónica de Veterinaria. https://doi.org/10.1177/0010414014565890
- MayoClinic: Presión arterial baja (hipotensión). https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/low-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20355465