Niedobór potasu - 4 podstawowe objawy
Niedobór potasu negatywnie wpływa na kondycję komórek nerwowych i ich interakcje z komórkami mięśniowymi. W efekcie traci na tym nie tylko układ nerwowy, ale i trawienny, a także nasze serce i inne organy ciała.
Aby utrzymać odpowiedni poziom potasu w organizmie, należy zadbać o zbilansowaną i zdrową dietę. Wyeliminuj z niej szkodliwe i małowartościowe produkty, jednocześnie zwiększ dzienne spożycie produktów bogatych w substancje odżywcze, minerały i witaminy.
Koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, jak objawia się niedobór potasu i w jaki sposób możesz z nim walczyć.
1. Niedobór potasu a przewlekłe zmęczenie
Pierwszym objawem niedoboru potasu jest zazwyczaj ogólne osłabienie organizmu oraz towarzyszące mu bóle mięśni i skurcze. Słabość nie dotyka jednak tylko mięśni i kończyn, ale też wywołuje problemy z oddychaniem czy kłopoty trawienne.
Niedobór potasu nie pozwala bowiem mięśniom na szybkie odzyskiwanie energii, wywołując tym samym problemy z ich spięciami.
Osłabienie, skurcze mięśni, mrowienie czy odrętwienie to tylko jedne z objawów niewystarczającego poziomu potasu w organizmie. Jeśli zaobserwujesz je u siebie, koniecznie zadbaj o zwiększenie dziennej dawki tego minerału, aby w porę zainterweniować i uniknąć dalszych problemów zdrowotnych.
2. Nieregularna praca serca
Przewlekłe niedobory minerałów takich jak potas mogą poważnie zaszkodzić kondycji naszego serca, ponieważ zaburzają jego naturalne funkcjonowanie. Pierwszym objawem jest nieregularna praca serca, bez wyraźnej przyczyny.
Pamiętaj jednak, że nie ma nic dziwnego w przyspieszonej lub spowolnionej akcji serca w chwilach intensywnego wysiłku, a następnie odpoczynku. Przewlekły niedobór potasu prowadzi także do zaburzeń strukturalnych i funkcjonalnych naszych nerek.
Dodatkowo akcja serca zostaje spowolniona, a to wywołuje takie objawy jak osłabienie, zawroty głowy czy ogólna słabość. Istnieje wiele różnych rodzajów arytmii serca – niektóre z nich wywołują nagłe przyspieszenie akcji serca, inne wręcz przeciwnie – spowalniają ją.
W skrajnym wypadku może dojść nawet do jego zatrzymania! Każdy rodzaj arytmii może wywoływać różne objawy towarzyszące – przez zawroty głowy, utratę świadomości, aż po płytki oddech, ból w klatce piersiowej czy nadmierną potliwość.
3. Nadciśnienie tętnicze
Wiele różnych czynników wpływa na rozwój nadciśnienia – są to między innymi historia rodzinna, otyłość czy nadmierne spożycie soli. Jednym z takich czynników może być jednak także niedobór potasu.
W rzeczywistości zarówno niedobory tego minerału w organizmie, jak i jego nadmiar mogą być przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia. Badania wykazały, że nadmierne spożycie soli przy jednoczesnym unikaniu owoców i warzyw znacznie zwiększa ryzyko nadciśnienia i związanych z nim chorób.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj ten artykuł: Nadciśnienie – wypróbuj pomidory
4. Skurcze mięśni
Praca naszych mięśni – zarówno ich spinanie, jak i rozluźnianie – zależy bezpośrednio od poziomu potasu w naszym organizmie. Rozluźnienie mięśni może następować świadomie lub nieświadomie, w zależności od grupy mięśniowej, nad którą w danej chwili pracujemy.
Niedobory minerałów, takich jak potas sprawiają, że mięśnie pozostają spięte, co wywołuje ich skurcze. Z pewnością znasz ten objaw i towarzyszący mu ból.
Skurcze mięśni to dolegliwość bardzo często dopadająca sportowców czy nawet osoby uprawiające sport tylko rekreacyjnie. Aby tego uniknąć, należy sięgać po odpowiednie napoje bogate w elektrolity oraz zwiększyć spożycie produktów bogatych w potas.
Co jeść, by uniknąć niedoboru potasu?
Wiemy już, jak objawia się niedobór potasu w ludzkim organizmie. Teraz czas na kolejną ważną część naszego artykułu – profilaktykę! Zawsze, gdy mówi się o niedoborze potasu, pierwszym produktem, który przychodzi nam na myśl jest banan .
Oczywiście prawdą jest, że owoc ten dostarcza dużych ilości tego minerału. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyna opcja, jaką mamy do wyboru. Oto kilka produktów, które powinny na stałe zagościć w Twoim jadłospisie:
Burak liściowy
Jest to warzywo, które stosunkowo łatwo można wyhodować samemu! Niezależnie od tego, czy kupisz ten produkt na straganie czy zerwiesz we własnym ogródku – 100 gramów dostarczy Ci aż 380 miligramów potasu. Koniecznie dodawaj go do sałatek czy smoothies.
Banany
Wszyscy wiemy, że banan to jedno z najlepszych naturalnych źródeł potasu. W 100 gramach tego owocu znajdziesz aż 370 miligramów potasu. Pamiętaj jednak, że w przypadku problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, nie należy spożywać bananów w nadmiarze.
Przeczytaj także: Cynamon – domowy środek walki z cukrzycą
Ziemniaki
Jeśli nie wyobrażasz sobie obiadu bez gotowanych ziemniaków czy puree ziemniaczanego, prawdopodobnie nie wiesz, czym są skurcze mięśni czy osłabienie wywołane niedoborem potasu. Okazuje się bowiem, że ziemniaki to potężna dawka tego minerału – 418 miligramów potasu w 100 gramowej porcji.
Aby uniknąć utraty potasu, warto jeść ziemniaki grillowane, gotowane na parze lub pieczone. Najlepiej ograniczyć za to dania ze smażonymi ziemniakami.
Kapusta
Kapusta to kolejne naturalne źródło potasu – 450 miligramów tego minerału w 100 gramowej porcji. Najlepiej będzie skorzystać z tych właściwości dodając kapustę do sałatek lub pieczonych dań.
Awokado
W 100 gramach awokado znajdziesz aż 487 miligramów potasu. Przygotuj pyszne guacamole lub dodaj plasterki awokado do sałatki czy kanapek, a na pewno nie pożałujesz!
Szpinak
Szpinak to świetne warzywo o wszechstronnych kulinarnych zastosowaniach, a dodatkowo potężna dawka potasu. 100 gramowa porcja dostarczy Ci aż 554 miligramy tego minerału.
Pamiętaj, że potas to jeden z najważniejszych minerałów i substancji odżywczych, odpowiedzialnych za różnorodne funkcje zachodzące w Twoim organizmie. Koniecznie wzbogać swój jadłospis w opisane powyżej produkty, które dostarczą Ci odpowiednią dawkę potasu i pozwolą uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji jego niedoboru.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ellison, D. H., & Terker, A. S. (2015). Why Your Mother Was Right: How Potassium Intake Reduces Blood Pressure. Transactions of the American Clinical and Climatological Association.
- He, F. J., & MacGregor, G. A. (2008). Beneficial effects of potassium on human health. In Physiologia Plantarum. https://doi.org/10.1111/j.1399-3054.2007.01033.x
- Terker, A. S., Zhang, C., McCormick, J. A., Lazelle, R. A., Zhang, C., Meermeier, N. P., … Ellison, D. H. (2015). Potassium modulates electrolyte balance and blood pressure through effects on distal cell voltage and chloride. Cell Metabolism. https://doi.org/10.1016/j.cmet.2014.12.006
- Viera, A. J., & Wouk, N. (2015). Potassium disorders: Hypokalemia and hyperkalemia. American Family Physician. https://doi.org/10.1364/JOSA.39.000343