Nie żałuj ludzi, którzy na ciebie nie zasługują!
Nie bój się utracić ludzi, którzy w trakcie rozmowy nie patrzą ci w oczy, nie słuchają cię uważnie ani nie dają ci do zrozumienia, że jesteś dla nich ważny. Przebywanie w towarzystwie ludzi, którzy wywołują w tobie emocjonalną pustkę bardzo negatywnie wpływa na twoje życie psychiczne oraz osłabia poczucie własnej wartości.
Każdy z nas powinien sobie uświadomić, że żyjemy po to, by być szczęśliwymi, spełnionymi, docenianymi i kochanymi przez innych. Niestety, chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył tego okropnego uczucia, gdy oddajemy komuś to, co w nas najlepsze, a w zamian otrzymujemy brak uwagi, a – nierzadko nawet – pogardę.
Uczucie to może występować na różnych płaszczyznach życia: w związku uczuciowym, między przyjaciółmi, a nawet w gronie najbliższej rodziny. Poczucie, że czujemy się niekochani i niedoceniani jest tym silniejsze, im związek z daną osobą jest bliższy. Wyzwala ono w nas najbardziej niszczycielskie dla nas samych emocje.
Nie ma nic tragiczniejszego niż życie w środowisku, w którym czujemy się samotni, opuszczeni, zaniedbani, niezrozumiani i nieszczęśliwi. Bardzo często takie przypadki odnotowuje się wśród dzieci i nastolatków oraz w związkach uczuciowych.
Jak obojętność otaczających nas ludzi wpływa na emocje?
Każda istota ludzka do szczęśliwego i spełnionego życia potrzebuje uwagi, czułości, szacunku i zrozumienia przez drugiego człowieka. Kiedy z zamian za nasze uczucia otrzymujemy obojętność i brak uwagi, poczucie naszej wartości maleje z każdym dniem, a nasze zdrowie psychiczne słabnie i stajemy się podatni na apatię i depresję.
Zdrowa reakcja wobec tego typu sytuacji zwykle przychodzi nam bardzo trudno. Dlaczego? Ponieważ do osoby poszkodowanej nie dociera to, że otaczają ją ludzie, którzy na nią nie zasługują. A z kolei druga strona nie jest do końca świadoma tego, że wywołuje w innych ogromną pustkę emocjonalną.
Chcielibyśmy dziś zaprosić cię do refleksji nad destrukcyjną siłą ludzi oraz nad najczęstszymi problemami występującymi we wszystkich typach relacji międzyludzkich.
Przeczytaj koniecznie: Depresja – nieświadomie cierpią na nią miliony osób
Samotność wśród ludzi
Każda jednostka ludzka ma potrzebę dzielenia swojego życia z innymi, żyjącymi w najbliższym otoczeniu ludźmi. Stąd też rodzina, przyjaciele czy znajomi z pracy stanowią filary naszego samopoczucia. Chyba nie ma osoby, która nie odczuwałaby potrzeby dzielenia swojego życia z innymi.
Uczymy się tego przez całe życie, dorastamy poszukując przyjaźni, marzymy o idealnym partnerze, który będzie nas szanował i wspierał we wszystkich momentach życia. Zwykle w dorosłym życiu mamy już ukształtowany krąg najbliższych znajomych oraz tworzymy swoją własną rodzinę.
Żaden człowiek nie czułby się dobrze na samotnej wyspie, wszyscy jesteśmy jednostkami społecznymi i do pełni szczęścia potrzebujemy interakcji z drugim człowiekiem. Naszą naturą jest dawanie miłości oraz oczekiwanie, że inni ludzie też obdarzą nas uczuciem i szacunkiem.
Często jednak zdarza się, że nie wszyscy potrafimy okazywać uczucia w ten sam sposób. Wielu z nas nie potrafi pielęgnować relacji z bliskimi, nie jest w stanie dawać tyle samo, co otrzymuje.
Pamiętajmy, że bez tej obustronnej energii nigdy nie stworzymy żadnego wartościowego związku. Jeśli poniższe zdania są ci bliskie, koniecznie zastanów się nad sensem i przyszłością swojego związku:
- Masz poczucie, że twoje słowa i opinie nie są doceniane, że bliska ci osoba nie słucha cię uważnie, a przez to nie jest w stanie obdarzyć cię uczuciem, na jakie zasługujesz.
- Zdałeś sobie sprawę z tego, że bliską ci osobę (partnera, przyjaciela, matki, córki…) wcale nie interesują twoje sprawy, twoje uczucia i to, co masz do powiedzenia, traktuje powierzchownie, a przez to w żaden sposób ci nie pomaga ani nie wzbogaca twojego życia.
Samotność z wyboru jest lepsza niż samotność wśród ludzi
Koniecznie powinniśmy nauczyć się odróżniać pojęcia samotności z wyboru a tej, za którą są odpowiedzialni otaczający nas ludzie. Pierwsze z nich oznacza, że powinniśmy bez oglądania się na innych zacząć realizować nasze życiowe pomysły i projekty – sami, na własny rachunek.
- Takie postępowanie jest przejawem odwagi, które bez wątpienia wymaga podjęcia mniejszego lub większego ryzyka. Z drugiej jednak strony decyzję tę podejmujemy my sami, więc dobrze się z tym czujemy oraz mamy poczucie sprawowania pełnej kontroli nad tym, co robimy.
- Wyobraź sobie, że żyjesz w otoczeniu ludzi, którzy cię nie wspierają, a wręcz przeciwnie – odbierają ci motywację do działania i sprawiają, że twoja samoocena leci w dół. To dobry moment do podjęcia decyzji, odizolowania się od toksycznych osób i rozpoczęcia swego własnego życia.
Drugi typ samotności, czyli poczucie osamotnienia wśród ludzi polega na tym, że otaczają nas osoby o ogromnym ubóstwie emocjonalnym. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej destruktywnych przypadków w życiu człowieka.
Jeśli w porę zdamy sobie sprawę z tego, co dzieje się w naszym otoczeniu i podejmiemy odpowiednie decyzje, będziemy w stanie uniknąć nadwątlenia poczucia własnej wartości oraz demotywacji do działania.
Pamiętajmy, że samotność z wyboru zawsze jest lepsza niż życie w otoczeniu ludzi, którzy nas nie doceniają i sprawiają, że stopniowo tracimy radość życia i chęć do rozwijania naszych pasji.
Przeczytaj koniecznie: Toksyczna rodzina i zaburzenia, jakie wywołuje
Walcz o to, na co zasługujesz!
Każdy z nas ma to, na co we własnym mniemaniu zasługuje. Jest wiele prawdy w tym stwierdzeniu i z pewnością nieraz w życiu się nad tym zastanawiałeś.
Wystarczy przytoczyć kilka znanych każdemu przykładów:
- “Tak, jest jaki jest, ze swoimi wadami i przyzwyczajeniami, ale to właśnie on mi się trafił w życiu.”
- “Mamy swoje dobre i złe dni, ale jak to mówią – lepsze wiadome zło niż niewiadome dobro.”
- “Dobrze, że jest obok mnie. Nie potrafiłbym być sam.”
Osoby, które myślą w powyższy sposób stopniowo poddają się i żyją w przekonaniu, że pozytywne zmiany są niemożliwe ani że nie mogą oczekiwać w życiu nic lepszego. Bo przecież tak się ułożyło i tak musi być!
Takie myślenie to wielki błąd! Nikt z nas nie zasługuje za brak szacunku, zainteresowania czy nawet pogardę ze strony otaczających nas ludzi. Każdy człowiek zasługuje na szczęśliwe życie i samospełnienie, które – wbrew powszechnej opinii – można z powodzeniem skonstruować w pojedynkę.
Nauczmy się żyć w przekonaniu, że to my sami, a nie inni są najważniejszymi osobami w naszym życiu!
Nie obawiaj się utraty tych, którzy na ciebie nie zasługują!
Brzmi bardzo prosto i tak też powinno być w życiu: nie bój się powiedzieć “do widzenia” osobom, które cię nie doceniają i sprawiają, że czujesz się źle w ich towarzystwie. Jeśli ktoś nie akceptuje cię takim, jakim jesteś, oznacza to, że zwyczajnie na ciebie nie zasługuje.
Tyko w otoczeniu osób radosnych, które potrafią dostrzec twoje dobre cechy i nie chcą cię na siłę zmienić, będziesz czuć się dobrze, spełniony i doceniony. Nie zadowalaj się ochłapami! Zasługujesz na dużo, dużo więcej!
Przeanalizuj swoje relacje z najbliższymi ci ludźmi i zdecyduj, czy dodają ci one skrzydeł, czy – wręcz przeciwnie – obniżają poczucie wartości i odbierają chęć do ciągłego samorozwoju. Życie jest zbyt krótkie, by spędzać je w otoczeniu ludzi, którzy na nas nie zasługują. Uwolnij się z więzów już dziś i po prostu zacznij żyć!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bisquerra Alzina, R., Álvarez Fernández, M., & Psicopedagògica, G. de R. en O. (2006). Educación emocional y bienestar. In Educación emocional. https://doi.org/DOI: 10.1515/bap-2012-0019
- Rodríguez Tejerina, J. (1994). Crónica del desamor. Medicina Balear.
- (1996). Amor y desamor: vivencias de parejas en la sociedad novohispana. Anuario Colombiano de Historia Social y de La Cultura.
- Aiquipa Tello, J. J. (2015). Dependencia emocional. Revista de Psicología.