Nie zależy ci? - podejmij decyzję i odejdź

Kiedy komuś przestaje zależeć, nie ma sensu trzymać się tej osoby. Prowadzi to tylko do niepotrzebnego bólu i cierpienia. Musimy być silni, zebrać się na odwagę i odejść.
Nie zależy ci? - podejmij decyzję i odejdź

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czasem w życiu przekonujemy się, że pewne osoby nie są dla nas odpowiednie. Często uświadamiamy to sobie w momencie, kiedy już nam na kimś nie zależy lub kiedy partnerowi przestaje zależeć na nas.

Wiemy, że tak duże poświęcenie boli i że jest to trudna decyzja, która przy odrobinie nieuwagi może wywołać rozgoryczenie. Jeśli jednak ci na kimś nie zależy, jaki jest sens próbować trzymać się czegoś, co już ci nie odpowiada?

Uświadom sobie własną wartość, odejdź i nie patrz wstecz.

Jak zacząć nowy rozdział jeśli komuś na mnie nie zależy?

Kiedy pozbywasz się potrzeby bycia ważnym dla kogoś, może ogarnąć cię panika, a stres i niepokój mogą stać się wręcz przytłaczające. W tym wszystkim chodzi jednak o to, żeby zachować spokój i spróbować spojrzeć na tę sytuację z innej perspektywy.

Mężczyzna opuszcza kobietę

Tysiące innych osób przechodzi przez podobną jak twoja sytuację. Kiedy sobie to uświadomisz, twoje problemy już nie będą się zdawały tak ogromne. Wywołuje to u nas smutek i czujemy się z tym źle z powodu uczuć i emocji, które nadal są związane z osobą, na której już nam nie zależy.

Byłoby kłamstwem twierdzić, że kiedy przestaje nam na kimś zależeć, nic się nie dzieje. Prawda jest taka, że jedna ze stron, lub obydwie, będzie zraniona.

Jednak zaakceptowanie sytuacji taką, jaka jest to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, ponieważ dużo gorzej jest zostać z kimś jeśli już ci na nim nie zależy.

Sytuacja ta często ma miejsce w romantycznych związkach, w których jedna ze stron traci zainteresowanie lub po prostu ma złamane serce. Obawa przed byciem samotnym lub po prostu byciem bez osoby, która stanowiła tak ważną część naszego życia może wywoływać znaczący niepokój.

Oznaki emocjonalnego odcięcia

Będąc w związku myślimy, że jeśli w jakimś momencie przestanie nam zależeć na tej wyjątkowej osobie, zauważymy to. Nic bardziej błędnego. Czasem odcięcie emocjonalne nie przejawia się w fizyczności.

Para

Dlatego właśnie ważne jest, aby być świadomym oznak wymienionych poniżej, żeby zauważyć sygnały mówiące nam, że partner emocjonalnie się od nas oddala.

W ten sposób przynajmniej będziesz w stanie to zauważyć i nie będzie to tak dużym zaskoczeniem:

  • Od pewnego czasu nie jesteś już dla partnera priorytetem. Może wasze zainteresowania i cele już do siebie nie pasują.
  • Zaczyna się pojawiać u ciebie uczucie samotności i porzucenia ponieważ twój partner przestał dbać o twoje potrzeby.
  • Jesteś jedyną stroną w związku, która się stara: twój partner jest zajęty ciągłym braniem.
  • Twój partner nie bierze pod uwagę twojego zdania ani pomysłów i zaczyna podejmować decyzje nie biorąc pod uwagę was dwojga ani waszego wspólnego dobra.
  • Czasem partner zaczyna upokarzać, krytykować i oddalać się bez wyraźnego powodu. Związek nagle się zmienia i staje się polem walki.

Mimo starań, przestało ci zależeć na osobie, którą kiedyś kochałeś, a w tym momencie zatruwa ci ona życie i wpędza cię w poczucie winy. Partner ani nie chce od ciebie odejść ani nie chce być porzucony. Stwarza to bardzo zagmatwaną, skomplikowaną i bolesną sytuację.

Odejdź z szacunku do siebie

Kiedy znajdziesz się w podobnej sytuacji, odejście jest bolesne, ale konieczne. Uświadom sobie własną wartość i nie poddawaj się.

Kobieta siedzi na walizce

To nie twoja wina, że przestało ci zależeć ani nie czyni cię to złym człowiekiem, jeśli masz odwagę przyznać, że nie czujesz już z tą osobą emocjonalnej więzi.

Zbierz całą swoja odwagę i odejdź. To będzie jedna z najlepszych decyzji w twoim życiu. Nie będzie to pierwszy raz w życiu kiedy będziesz musiał się pożegnać z czymś ważnym, ale musisz zrozumieć, że ludzie przychodzą i odchodzą całe życie.

Jeśli przestało ci na kimś zależeć, nie wyrządzaj sobie jeszcze większej krzywdy próbując naprawić więzi, które ktoś inny pozrywał. Nie ma sensu próbować naprawiać sytuację. Jeśli ci nie zależy, po prostu zacznij nowy rozdział.

Czas zadbać o swoją godność i rozpocząć nowy rozdział.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barrett, L. F., Lane, R. D., Sechrest, L. & Schwartz, G. E. (2000). Sex differences in emotional awareness. Personality and Social Psychology Bulletin, 26, 1027-1035. doi:10.1177/01461672002611001
  • Guzmán-González, Mónica; Carrasco, Natalia; Figueroa, Paulina; Trabucco, Caterina, & Vilca, Daniela. (2016). Estilos de Apego y Dificultades de Regulación Emocional en Estudiantes UniversitariosAttachment Styles and Emotional Regulation Difficulties Among University Students. Psykhe (Santiago), 25(1), 1-13
  • Haeussler, Isabel y Milicic, Neva. (1995). Confiar en uno mismo. Programa de desarrollo de la autoestima. Santiago: Dolmen.
  • Kerr, S. L, Melley, A. M., Travea, L. & Pole, M. (2003). The relationship of emotional expression and experience to adult attachment style. Individual Differences Research, 1, 108-123.
  • Naranjo Pereira, María Luisa (2007). Autoestima: un factor relevante en la vida de la persona y tema esencial del proceso educativo. Revista Electrónica “Actualidades Investigativas en Educación”. vol. 7, núm. 3, septiembre-diciembre, p. 0.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.