Nerki – zadbaj o ich zdrowie już dziś!

Aby cieszyć się zdrowiem nerek i na długo zachować ich podstawowe funkcje, należy wyrobić w sobie nawyk przyjmowania dużej ilości płynów każdego dnia. Dzięki temu wspomożemy usuwanie toksyn i szkodliwych substancji przemiany materii, które – jeśli nie zostaną prawidłowo wyeliminowane z organizmu – mogą stają się przyczyną wielu chorób i infekcji.
Nerki – zadbaj o ich zdrowie już dziś!

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2017

Nerki to parzysty narząd ludzkiego organizmu, który zasadniczo odpowiada za prawidłowe filtrowanie toksyn i minerałów krążących po naszym ciele wraz z krwią. Jeśli przez żyły i tętnice przepływa zbyt wiele szkodliwych substancji, zaczynamy podupadać na zdrowiu i padamy ofiarą wielu nieprzyjemnych chorób.

Stąd prawidłowe funkcjonowanie nerek okazuje się kluczowe dla zachowania zdrowia.

Jeśli nerki nie spełniają swych funkcji prawidłowo, wszystkie pozostałe układy naszego organizmu od razu dotkliwie odczuwają skutki tego problemu. Już w krótkim czasie może nastąpić całkowite rozregulowanie pracy wielu witalnych narządów.

Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem przez długie lata, powinniśmy z troską zadbać o nasze nerki. Zaznaczmy jednak, że w tym przypadku nie obejdzie się bez trwałej zmiany dotychczasowych nawyków.

Dowiedz się dziś z nami, jak można naturalnie zadbać o zdrowie nerek, tak by służyły nam bez szwanku przez wiele, wiele lat oraz w jaki sposób możemy stawić czoła uciążliwym i bolesnym kamieniom nerkowym.

Zdrowe nerki – czyli jak zapobiegać chorobom tego narządu?

Bez wątpienia najskuteczniejszą i najtańszą formą troski o zachowanie zdrowia nerek jest niegazowana woda mineralna.

Wystarczy osiem szklanek orzeźwiającej wody z dodatkiem solu z cytryny, liści mięty czy melisy – w zależności od gustu – albo po prostu bez dodatków, by dostatecznie nawodnić organizm i zapewnić prawidłową filtrację toksyn i pozostałych substancji.

Pamiętajmy, że organizm, któremu nie brakuje wody, jest niemalże „uodporniony” na wszelkiego rodzaju infekcje nerek i dróg moczowych.

Jeśli nie potrafisz sam siebie przekonać do picia wody, wybierz dużo bardziej apetyczniejszą opcję, zwłaszcza latem, czyli arbuza lub inne owoce słynące ze swych moczopędnych właściwości.

Co pomaga a co szkodzi naszym nerkom?

Świeże owoce
  • Istnieje cała grupa słodkich owoców, które nie tylko stanowią ucztę dla zmysłów, ale równie skutecznie jak woda pomagają zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych oraz poprawiają ogólną kondycję nerek.
  • Inną – dla wielu mniej kuszącą – formą zapobiegania infekcjom i chorobom nerek jest regularne spożywanie naparu z gałązek selera naciowego. Można również dodawać to warzywo do wszelkiego rodzaju sałatek, surówek i świeżych dipów.
  • Wielkim wrogiem zdrowych nerek jest alkohol. Ta śmiercionośna substancja stopniowo i powoli wyniszcza nasze nerki, przyczyniając się do powstawania nieodwracalnych zmian w ich strukturach i rozwoju kamieni nerkowych.
  • Dlatego też w trosce o zdrowie, powinniśmy maksymalnie ograniczyć spożywanie napojów wyskokowych.
  • W trosce o nerki należy również wykluczyć lub ograniczyć spożycie produktów o wysokiej zawartości szczawianów. Do tej grupy zalicza się: buraki, szpinak, botwinkę, soję, kiełki pszenicy, orzeszki ziemne, czekoladę, itp.

Jak można zwalczyć kamienie nerkowe z pomocą natury?

Ból nerek

Jedną z najczęściej występujących chorób nerek – i jednocześnie budzącą największe obawy i przerażenie – są bolesne kamienie nerkowe.

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, pijmy więc dużo wody! Jeśli jednak przez lata zaniedbałeś prewencję i stałeś się nieszczęśliwym posiadaczem kamienia w nerkach, nie wpadaj w panikę.

Istnieje bowiem wiele naturalnych środków, które skutecznie pomagają złagodzić dolegliwości bólowe oraz ułatwiają pozbycie się kamyczka.

Oliwa z oliwek i cytryna

Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na złagodzenie bólu wywołanego przez przemieszczający się przez przewody moczowe kamienia jest mikstura na bazie oliwy z oliwek i soku z cytryny.

Należy dokładnie wymieszać te dwa składniki oraz dodać odrobinę octu jabłkowego. Powstałą miksturę należy przyjmować co godzinę, po jednej łyżce stołowej. Przerwij kurację dopiero wtedy, gdy dolegliwości bólowe całkowicie ustąpią.

Sok z marakui lub napar z mniszka lekarskiego

Kolejną, nie mniej skuteczną domową metodą zwalczania kamieni nerkowych jest spożywanie soku z marakui. Popijaj kilka szklanek napoju przez cały dzień tak długo, aż odczujesz ulgę i ból ustąpi.

Silne, zdrowotne działanie ma również korzeń mniszka lekarskiego, który skutecznie oczyszcza przewody moczowe oraz w naturalny sposób pomaga rozpuścić i usunąć z organizmu kamienie nerkowe.

Jeśli postawisz na tę metodę, powinieneś wypijać przynajmniej trzy filiżanki naparu z korzenia mniszka lekarskiego dziennie. Taka dawka w zupełności wystarczy, by oczyścić nerki i przywrócić im zdrowie.

Magnez

Magnez to jeden z minerałów, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Obok miliona innych funkcji, jakie pełni w naszym ciele, bierze czynny udział w zapobieganiu formowania się kamieni nerkowych.

Wystarczy minimalna dzienne dawka w postaci 300 miligramów, by zadbać o zdrowie nerek i uniknąć silnego bólu, jaki towarzyszy przesuwaniu się kamieni nerkowych przez kanaliki układu moczowego.

Jeśli rzeczywiście chcesz zadbać o zdrowie swoich nerek, bez wątpienia dobrym rozwiązaniem okaże się zapoznanie się z listą produktów o wysokiej zawartości magnezu oraz ich trwałe włączenie do codziennej diety. Pamiętajmy, że kamienie nerkowe nie powstają z dnia na dzień, lecz proces ich formowania się jest długi.

Stąd też tak istotna jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz aktywne spędzanie wolnego czasu. Jeśli chcesz w przyszłości uniknąć kamieni nerkowych, zacznij dbać o siebie od dziś!

Na zakończenie

Nerki

Pozostaje jedynie dodać, że nerki to nie jedyny organ, o który powinniśmy dbać. Każdy z pozostałych zasługuje na równie troskliwe traktowanie. Ludzki organizm to skomplikowana maszyneria, której wszystkie trybiki wzajemnie na siebie oddziałują.

Postaraj się więc na co dzień żyć zdrowo, czerpiąc niesamowite korzyści ze świeżych owoców i warzyw, prowadząc aktywny tryb życia i pijąc dużo wody, ziołowych naparów i warzywno-owocowych koktajli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Geiger, H., & Wanner, C. (2012). Magnesium in disease. CKJ: Clinical Kidney Journal. https://doi.org/10.1093/ndtplus/sfr165
  • Coe, F. L., Evan, A., & Worcester, E. (2005). Kidney stone disease. Journal of Clinical Investigation. https://doi.org/10.1172/JCI26662
  • Touhami, M., Laroubi, A., Elhabazi, K., Loubna, F., Zrara, I., Eljahiri, Y., … Chait, A. (2007). Lemon juice has protective activity in a rat urolithiasis model. BMC Urology. https://doi.org/10.1186/1471-2490-7-18
  • Clark WF, Huang SH, Garg AX, Gallo K, House AA, Moist L, et al. The chronic kidney disease water intake trial: Protocol of a randomized controlled trial. Can J Kidney Heal Dis. 2017;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.