Nauka wartości - 17 zasad, których musisz nauczyć dzieci
Rodzice są najważniejszymi nauczycielami dla swoich dzieci. To właśnie do nich należy nauka wartości i zasad, dzięki którym ich pociechy będą umieć rozróżniać dobro i zło, a także wykształcą odpowiednią postawę moralną.
Co prawda człowiek uczy się przez całe życie, ale należy pamiętać, że to w trakcie pierwszych kilku lat życia umysł dziecka jest najbardziej chłonny i podatny na kształtowanie.
Nowo poznane wartości są nie tylko ważne dla rozwoju behawioralnego najmłodszych, ale także wpływają na ich poczucie własnej wartości i zdolność do odnalezienia się społeczeństwie. Nauka wartości, którą człowiek odbiera w dzieciństwie, pozostaje częścią jego osobowości na całe życie.
Zanim jednak zaczniesz wpajać swoim dzieciom teorię dotyczącą ogólnych zasad, pamiętaj, że dziecko najlepiej uczy się poprzez dobry przykład. Zatem zamiast udzielać mu wykładów o odpowiedzialności, dobroci czy innych pożądanych cechach – musisz sam stosować w codziennym życiu.
Nauka wartości, których nie widać w codziennym funkcjonowaniu rodziny jest bezwartościowa. Jeśli domownicy nie okazują sobie miłości, zrozumienia i wsparcia, dziecko nigdy się tego nie nauczy. Jakich wartości musisz nauczyć swoje dziecko?
1. Nauka wartości – uczciwość
Uczciwość to wartość, której dziecko powinno zacząć uczyć się już na najwcześniejszym etapie rozwoju. Prawdopodobnie, w którymś momencie maluch uzna, że powinien ukryć jakieś swoje drobne przewinienie, żeby uniknąć kary.
Pierwsza tego rodzaju sytuacja to najlepsza chwila, żeby zacząć uczyć dziecko jak ważne jest bycie uczciwym i że kłamstwo równa się z brakiem zaufania.
2. Tolerancja
W tak różnorodnym świecie jak ten, w którym żyjemy – tolerancja ma ogromną wartość. Dziecko musi rozumieć oraz akceptować cudze opinie, obce kultury, odmienne rasy i religie.
Musisz nauczyć dziecko, że ludzie są różni i że jest to całkowicie w porządku. Tylko dzięki temu w przyszłości Twoja pociecha będzie umieć nawiązywać zdrowe relacje z innymi.
3. Szacunek
Szacunek to prawdopodobnie najważniejsza wartość, której powinieneś nauczyć swoje dziecko. Ta cnota jest niezbędna ludziom, jeśli chcą żyć ze sobą w zgodzie i tworzyć zgrane społeczeństwo.
W ciągu kilku pierwszych lat życia wystarczy, jeśli nauczysz swoją pociechę, by nie podnosiła bez potrzeby głosu, słuchała starszych i respektowała Wasze domowe zasady.
Zobacz także: Szacunek i miłość to fundamenty szczęśliwej rodziny
4. Odpowiedzialność
Nauczenie dzieci odpowiedzialności sprawi, że będą wiedziały, że każda ich akcja pociąga za sobą konsekwencje za które tylko one są odpowiedzialne. Dzięki nauce odpowiedzialności Twoje dzieci będą w stanie realizować swoje plany do końca oraz sumiennie wypełniać obowiązki.
5. Uprzejmość
Uprzejmość to cecha, która umacnia związki z innymi ludźmi – zarówno obcymi, jak i rodziną. Dlatego musisz nauczyć swoje dziecko, że powinno być uprzejme dla innych, nawet jeśli ma zły humor czy słabszy dzień.
Maluch powinien zrozumieć, że jego gorszy nastrój nie może rzutować na sposób w jaki traktuje innych.
6. Determinacja
Determinacji nie można osiągnąć z dnia na dzień i wymaga ona dużo nauki. Jest to jednak jedna z wartości, których musisz uczyć swoje dzieci, aby wiedziały, jak podejmować własne decyzje, bezpiecznie, ufając sobie i swoim możliwościom, a także nauczyły się wytrwać, gdy jest to konieczne, aby osiągnąć to, czego chcą.
7. Zaangażowanie
Wiąże się to z dotrzymywaniem słów, robieniem tego, co powiedzieliśmy, byciem odpowiedzialnym i nie łamaniem tego, co obiecaliśmy. Dzieci muszą uczyć się tej wartości zarówno ze sobą, jak i ze sprawami, które ich dotyczą, a także z innymi.
Podobnie nauczenie się zaangażowania w pracę szkolną będzie miało wpływ na Twoje podejście do życia zawodowego. Nawet z uczuciem, ponieważ ta wartość pomaga wzmocnić relacje, ponieważ istnieje świetny związek między zaangażowaniem a stabilnością w parze.
8. Miłość własna
Dobra samoocena będzie miała decydujące znaczenie w wielu obszarach życia Twojego dziecka. Miłość do siebie jest kluczem do życia bez poczucia winy i ciągłego poczucia, że nigdy nie wystarczy.
Dlatego dziecko musi nauczyć się wartości akceptowania siebie i niedopuszczania do zachowań innych osób, które je naruszają. Jak wynika z badania opublikowanego w Edetania. Badania i propozycje społeczno-edukacyjne (link w języku hiszpańskim) , dobra samoocena i dobra samoocena przyczyniają się do zdrowia i równowagi psychicznej.
9. Współpraca
Nauczanie dzieci współpracy to uczenie ich pracy w zespole, gdy jest to konieczne. To, że uczą się łączyć siły, aby osiągnąć wspólne cele, pokazuje im, że w pewnym momencie będą potrzebować pomocy; oraz że zarówno umiejętność dawania, jak i umiejętność otrzymywania pomocy są wartością decydującą o życiu w społeczeństwie i pracy dla dobra powszechnego.
10. Hojność
Hojność jest wartością, która przeciwstawia się egoizmowi. Wiąże się to z dawaniem bez oczekiwania otrzymania czegoś w zamian, w sposób bezinteresowny. Czyń dobrze, nie patrząc na kogo, jak mówi przysłowie.
Nie chodzi tu tylko o dobroczynność, czy tylko o dawanie rzeczy materialnych, bo kiedy poświęcamy część swojego czasu, aby pomóc drugiemu, jesteśmy także hojni.
11. Solidarność
Solidarność wraz z hojnością i współpracą stanowią triadę wartości, dzięki której przedkładamy potrzeby innych ponad własne. W szczególny sposób solidarność wiąże się ze wspieraniem tych, którzy potrzebują naszej pomocy.
Dotyczy to nawet osób, których nie znamy . W związku z tym w badaniach (link w języku hiszpańskim) na ten temat zauważa się, że „solidarność przekracza wszelkie granice: polityczne, religijne, terytorialne, kulturowe”.
12. Empatia
Rozwijanie empatii u dzieci sprzyja ich wrażliwości. Innymi słowy: pomaga im postawić się w sytuacji drugiej osoby, próbując poczuć to, co ona czuje. Choć cnota ta może z biegiem czasu rozwijać się samoistnie, czasami należy ją wzmacniać.
Przeczytaj również: Empatia – jak sprawdzić czy Twój partner ją posiada?
13. Przebaczenie
Nauka rozpoznawania błędów, przepraszania i umiejętności przebaczania to istotne cechy w procesie uczenia się wartości u dziecka. Na początku zrozumienie tego jest dla nich trochę skomplikowane, ponieważ przechodzą przez etap egocentryzmu, w którym nie wiedzą, jak zaakceptować fakt, że się mylą.
Jednak rozmawianie z nimi z miłością i omawianie znaczenia przebaczenia stopniowo sprawi, że zrozumieją, jak ważne jest to dla ich życia. W ten sposób w przyszłości unikniesz chowania urazy i innych negatywnych uczuć.
14. Pokora
Pokora jest wartością przeciwną dumie. Chociaż miłość do siebie jest ważna, nadmierne ego może sprawić, że pogardzamy innymi. Dlatego rodzice muszą zaszczepiać swoim dzieciom szacunek do innych.
Powinni także dać im do zrozumienia, bez obrażania i poniżania, że wszyscy możemy popełniać błędy i mieć wady i należy je rozpoznać. To nie czyni nas lepszymi ani gorszymi, ale po prostu ludźmi.
15. Wdzięczność
Chociaż nie powinno być gradacji wartości w tym sensie, że niektóre nie są ważniejsze od innych, centralne miejsce zajmuje wdzięczność. W tym sensie dziękując cenimy rzeczy za to, że je mamy, i ludzi za to, że są z nami, a także ich działania.
Nauczenie ich tej wartości sprawi, że nauczą się okazywać większy szacunek, doceniać obecność innych w swoim życiu i być wdzięczni za cieszenie się każdym darem, który życie daje nam każdego dnia.
16. Radość
Radość jest bardzo ważną wartością, gdyż dzięki niej możemy podejść do każdej sytuacji z najlepszym nastawieniem, zachowując dobry nastrój pomimo okoliczności. Radość promuje pozytywne i konstruktywne postawy , generując poczucie przyjemności, nadziei i szacunku zarówno w sobie, jak i w innych.
17. Wstrzemięźliwość
Chociaż nie jest to słowo, którego używamy zbyt często, wstrzemięźliwość można uznać za podstawę dobrego samopoczucia. Jest to związane z umiarem i samokontrolą i może dotyczyć charakteru lub reakcji emocjonalnych, nawyków i stylu życia w ogóle.
Jak uczyć wartości swoje dzieci?
Należy pamiętać, że dzieci uczą się przede wszystkim przez przykład . Nie ma sensu uczyć dziecka wartości, jeśli nie widzi ono odzwierciedlenia tego samego zachowania w postawie rodziców. Nie chodzi więc tylko o nauczanie każdej wartości, ale o nadanie jej praktycznego znaczenia.
W ten sposób nie powinieneś się tak bardzo martwić poznaniem lub umożliwieniem im poznania koncepcji uczciwości, odpowiedzialności, współpracy lub wstrzemięźliwości. Po prostu bądź uczciwy, bądź odpowiedzialny, współpracuj z innymi i otoczeniem, moderuj swoje działania. W ten sposób najlepiej przekażesz im wiadomość.
Teraz, gdy już wiesz, jak je zaszczepiać i jakie są najważniejsze wartości, jakie warto wpajać swoim dzieciom, mamy nadzieję, że to zadanie będzie dla Ciebie bardziej satysfakcjonujące i łatwiejsze do wykonania. Na co czekasz, aby zabrać się do pracy?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Faula Bravo, K. M., & Liberio Guerrero, M. E. (2016). Influencia del proceso de apropiación de los valores honestidad y responsabilidad en el comportamiento social de los niños de cinco años de la escuela de educación básica fiscal Dr. Juan Tanca Marengo de la parroquia Febres Cordero, distrito 4 Portete, de la ciudad de Guayaquil (Bachelor’s thesis, Guayaquil: ULVR, 2016.). http://repositorio.ulvr.edu.ec/handle/44000/1556
- Hernández, I. (2004). Educar para la tolerancia: una labor en conjunto. Revista Mexicana de Ciencias Políticas y Sociales, 47(191), 161-174. https://www.ssoar.info/ssoar/handle/document/59388
- Uranga-Alvídrez, M. S., Rentería-Soto, D. E., & González-Ramos, G. J. (2016). La práctica del valor del respeto en un grupo de quinto grado de educación primaria. Ra Ximhai, 12(6), 187-204. https://www.redalyc.org/pdf/461/46148194012.pdf
- García, A. R. (2013). El Educación Emocional, El Autoconcepto, La Autoestima Y Su Importancia En La Infancia. Edetania. Estudios y propuestas socioeducativas, (44), 241-257. https://revistas.ucv.es/index.php/Edetania/article/view/210
- Buxarrais, M. (1998). Educar para la solidaridad. Madrid: ACSUR Las Segovias. https://www.academia.edu/download/12663909/Educar_para_Solidaridad.pdf
- Asún Dieste, S., & Rapún López, M. (2017). El aprendizaje de la responsabilidad en el trabajo en equipo a través de la evaluación formativa. Revista Infancia, Educación Y Aprendizaje, 3(2), 53–58. https://doi.org/10.22370/ieya.2017.3.2.699
- Ojeda García, A., Torres González, T., & Moreira Mayo, M. (2010). ¿Amor y Compromiso en la Pareja?: de la teoría a la práctica Revista Iberoamericana de Diagnóstico y Evaluación – e Avaliação Psicológica, 2(30), 125-142.
- Moënne, B. K. (2010). El concepto de la solidaridad. Rev. chil. radiol., 16(2), 51-51.
- Fernández, O., Lúquez, P., Ocando Medina, J., & Liendo, Z. (2008). Eje transversal. “Valores” en la educación básica: Teoría y praxis. Educere, 12(40), 63-70.