Naturalnie udrażniamy drogi oddechowe!
Kiedy powinno się udrażniać drogi oddechowe? W momencie, gdy zaczynamy odczuwać jakiekolwiek problemy z oddychaniem: stany zapalne, kaszel, wydzielina z płuc itp.
W takich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza. Wiek nie ma tutaj znaczenia; zatkane drogi oddechowe to problem, który może dotyczyć każdego. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci co możesz zrobić sama, w domu. Nasze rady na pewno Ci się przydadzą.
Naturalne sposoby na zatkane drogi oddechowe
1. Napar z eukaliptusa
Eukaliptus doskonale udrażnia. To jeden z najlepszych produktów przy grypie, przeziębieniach i problemach układu oddechowego. Żeby cieszyć się wszystkimi jego właściwościami, powinnaś zastosować się do poniższych zaleceń:
- Na początek musimy zagotować litr wody. Potem dodajemy 5 g liści eukaliptusa.
- Kiedy już zacznie wrzeć, zdejmujemy z ognia i odstawiamy.
- Możesz pijać napar przez cały dzień, w małych porcjach. Staraj się, żeby nie pijać go całkowicie zimnego.
Równie skutecznie na drogi oddechowe działają parówki z dodatkiem eukaliptusa.
- Gotujemy dwa litry wody i dodajemy 100 g liści. Narzucamy sobie ręcznik na głowę i nachylamy się nad garnkiem. Wdychamy opary z przygotowanej mikstury dwa razy dziennie. To wyjątkowo efektywny sposób.
2. Sok z marchewki z miodem
Zaskoczona? Połączenie soku z marchwi i miodu nadzwyczaj skutecznie wpływa na stany zapalne oskrzeli. Pomaga też pozbyć się wydzieliny z płuc. Łagodzi ból gardła i zatkany nos, ułatwiając oddychanie.
- Sok z marchwi zawiera ogromne ilości beta-karotenu i witaminy A.
- Dodając do niego miód, uzyskamy swego rodzaju naturalny antybiotyk, bogaty w witaminy i minerały.
- Jak go przygotować? To bardzo proste: wystarczy wrzucić do sokowirówki dwie marchewki i dodać pół szklanki wody. Potem tylko dwie łyżki stołowe miodu i gotowe!
- Staraj się, żeby pić go w temperaturze pokojowej. Najlepiej dwa razy dziennie: rano i przed kolacją. Ze względu na swój pyszny smak, przypadnie do gustu zwłaszcza dzieciom.
3. Sok z jagód z imbirem
Powinnaś wiedzieć, że to właśnie jagody najlepiej udrażniają drogi oddechowe. Wiadomo, że nie zawsze są one dostępne na rynku, a tylko w swojej naturalnej formie zachowują wszystkie właściwości.
Jeżeli okazuje się, że masz do nich dostęp, to nie wahaj się przygotować tego pysznego udrażniającego soku:
- Gotujemy około 200 g jagód przez 10 minut.
- Potem, przy pomocy blendera, łączymy je z wodą (pół szklanki).
- Teraz odcedzamy sok tak, żeby pozbyć się skórek.
- Dodajemy łyżkę stołową sproszkowanego imbiru. Dokładnie mieszamy. Sok pijamy przez cały dzień, a efekty będą widoczne już po niedługim czasie.
Zobacz także: Uprawa jagód – jak wyhodować je w domu?
4. Drzewo sandałowe na drogi oddechowe
Słyszałaś kiedyś o właściwościach olejków z drzewa sandałowego? Są one łatwo dostępne w sklepach zielarskich. Działają wyjątkowo skutecznie zwłaszcza na drogi oddechowe. Udrażniają i zmniejszają stany zapalne.
Są produktem bardzo ekonomicznym, dlatego też warto mieć je zawsze pod ręką. Jak korzystać z dobrodziejstw tych aromatów?
- Na początek musimy zagotować dwa litry wody.
- Dodajemy od 6 do 10 kropli olejku z drzewa sandałowego i doprowadzamy do wrzenia. Przygotowujemy się do parówki.
- Siadamy w wygodnym miejscu. Uwaga, żeby się nie oparzyć! Wdychamy opary przez około 10 minut.
- Olejek z drzewa sandałowego zmniejszy obrzęk w płucach i pomoże wyeliminować objawy. Pamiętaj, żeby realizować parówkę 3 razy dziennie.
Przeczytaj również: Nieprawidłowe oddychanie i jego wpływ na zdrowie
5. Napar z limonki i sosny
Jeżeli masz możliwość zdobycia liści limonki, to świetnie! Będziesz miała do dyspozycji wspaniałe remedium. W sklepach z naturalną żywnością możesz kupić gotowe herbatki. Są ogólnie dostępne ze względu na ich skuteczne działanie przy problemach oddechowych.
- Napar z sosny i liści limonki jest świetnym lekiem na zapalenie oskrzeli. Posiada ogromne właściwości przeciwzapalne. Obniża gorączkę, udrażnia i łagodzi kaszel. Przy okazji rozluźnia mięśnie klatki piersiowej.
- Napar powinnyśmy przygotowywać dwa razy dziennie. Wystarczy zagotować szklankę wody, dodać 5 liści z limonki i 5 g suszu z sosny. Doprowadź do wrzenia, odstaw i zaparzaj przez 10 minut.
- Na koniec wystarczy odcedzić i dodać odrobinę miodu. Zadziała łagodząco i doda naparowi wyśmienitego smaku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rafał Krenke. (2009). Astma oskrzelowa- aktualny stan wiedzy. Pulmonologia. Medycyna i Pasje.
- Kupczyk, M., & Kuna, P. (2014). MicroRNAs - nowe biomarkery chorób dróg oddechowych. Pneumonologia i Alergologia Polska. https://doi.org/10.5603/PiAP.2014.0024
- Gutknecht, P., Winiarski, T., Trzeciak, B. G., Nowicka-Sauer, K., Pietrzykowska, M., Reiwer-Gostomska, M., … Siebert, J. (2014). Zakażenia dróg oddechowych w praktyce lekarza rodzinnego - Zgłaszane objawy, stosowane leczenie - Obserwacja dwuletnia. Family Medicine and Primary Care Review.