Natrętne myśli – pozbądź się ich na 4 sposoby!
Regularnie powtarzające się natrętne myśli mogą prowadzić do zgorzknienia. W tego typu zaburzeniach rozmaite tematy obsesyjnie zajmują całą uwagę naszego mózgu. Czujemy się wówczas jak w samym centrum ogromnej burzy, nad którą nie jesteśmy w żaden sposób zapanować.
Rozważanie nad tym, co mogło się wydarzyć a co nie, prowadzi nasz umysł niemalże do obłędu.
Wciąż te same, natrętne myśli powracają jak bumerang i bezlitośnie dręczą nas, skłaniając do szczegółowej analizy tego, co się wydarzyło lub tego co, jeszcze nie miało miejsca. Rozważania te jednak nie mają na celu znalezienia rozwiązania. Są całkowicie bezużyteczne!
1. Natrętne myśli – ich odgonienie wymaga czasu
Psychologiczna nazwa tego zaburzenia to ruminacje, czyli zjawisko nieustannego przeżuwania jednej i tej samej myśli. Jeśli męczą Cię natrętne myśli, zastosuj jeden z wielu sprawdzonych sposobów, które przegonią obsesyjnie powracające tematy. Powinniśmy zaatakować je z taką samą siłą z jaką one zaatakowały nas!
Chociaż przechytrzenie umysłu często okazuje się ciężką i żmudną pracą, z pewnością któraś z czterech poniższych porad zadziała na twoje bolączki. Przekonaj się o tym sam i już dziś skutecznie przepędź tego wiecznie powracającego do Twojego umysłu natręta.
Otóż najskuteczniejszym sposobem na wywołanie w swoim umyśle obsesyjnych myśli jest niemożność sprawowania nad nimi kontroli. Jeśli pozwolimy, by całkowicie zawładnęły one naszą świadomością, nie będziemy w stanie myśleć o niczym innym.
Przeznacz więc trochę czasu, najlepiej wieczorem, na przywołanie dręczących myśli. Niech Twój mózg całkowicie się na nich skupi, tak by już nie chciał więcej do nich powracać.
Przeczytaj koniecznie: Pozytywne myślenie pomaga przyciągnąć szczęście
2. Stosuj technikę mindfulness
Przeżuwaj natrętną myśl tak długo, aż uda ci się ją strawić. Jeśli prawidłowo skupisz się tylko na niej, z pewnością dojdziesz do jakiegoś konstruktywnego wniosku.
Taka świadoma ekspozycja na daną myśl to świetny sposób na zapanowanie nad własnym umysłem. Oczywiście z początku nie przychodzi to łatwo i wymaga sporej praktyki, jednak rezultaty warte są wysiłku.
Dzięki tej technice będziesz w stanie odgonić natrętne myśli, zwłaszcza gdy pojawią się one w nieodpowiednim momencie.
- Mindfulness to nazwa techniki, której celem jest skupienie całkowitej uwagi na czymś, na jakiejś myśli. Okazuje się ona niezwykle przydatna w rozwiązywaniu wielu codziennych problemów na tle psychologicznym, z którymi nie potrafimy sobie sami poradzić.
- Technika mindfulness pomaga nam się skoncentrować na tym, co dzieje się tu i teraz. Kiedy skupiamy całą swoją uwagę na obecnym momencie, blokujemy natrętnym myślom dostęp do naszego umysłu.
- Z czasem i przy regularnym ćwiczeniu mindfulness zaczniemy nabywać coraz to większej świadomości tego, jak wielkie znaczenie ma teraźniejszość.
- Gdy całkowicie skupimy się na chwili obecnej, będziemy mogli się uwolnić od dręczących wspomnień z przeszłości i tkanych w naszych głowach scenariuszy przyszłości.
Ludzie, którzy potrafią nawiązać silną łączność z tym, co się dzieje tu i teraz, są szczęśliwsi. Pamiętajmy, że dzięki praktykowaniu mindfulness każdy z nas może wyćwiczyć w swoim umyśle tę bardzo wartościową umiejętność.
3. Posiadanie hobby pomaga odwrócić uwagę od natrętnych myśli
Kiedy dopadają nas dręczące myśli i nie pozwalają o sobie zapomnieć przez kilka dni lub tygodni, wywołują w naszym organizmie stan zgorzknienia oraz stają się przyczyną ogromnego pesymizmu.
W absolutnie każdym przypadku wywoływane przez natrętne myśli efekty są negatywne.
Wiecznie nawracające, nękające myśli sprawiają, że stajemy się apatyczni, nie mamy ochoty wychodzić z domu ani spotykać się ze znajomymi, brakuje nam energii do życia i nie potrafimy się z niczego cieszyć.
Stąd też bardzo ważny staje się fakt, by jak najszybciej zacząć wypierać te negatywne myśli z naszego umysłu. Można to robić na wiele różnych sposobów. Jednym z niezawodnych i najbardziej skutecznych z nich jest skupienie się na wykonywaniu swoich ulubionych czynności.
- W momencie, gdy robimy coś, co sprawia nam wiele frajdy i całkowicie zajmuje umysł, nie mamy czasu na przeżuwanie dręczących myśli.
- Pielęgnowanie swoich zainteresowań skutecznie odwraca od nich uwagę. Rób więc to, co lubisz: czytaj, spaceruj, uprawiaj sport, maluj, śpiewaj, tańcz, sadź kwiatki, szydełkuj…
4. Odpoczywaj i naucz się relaksować
To naprawdę cenna rada. Jeśli masz bardzo stresujący dzień w pracy, wyjdź na krótki spacer, poczuj pozytywną zieleń, weź głęboki oddech świeżego powietrza, pozwól swojemu umysłowi na chwilę uwolnić się od problemów.
Nic nie koi tak dobrze zszarganych nerwów jak spacer na łonie natury.
Kiedy regularnie nawiedza cię natrętna myśl, koniecznie należy wyjść z domu. Jeśli zaszyjesz się na kanapie w smutku i rozgoryczeniu, nigdy się od niej nie uwolnisz.
- Dręczące myśli nie odchodzą same, to my musimy wypchnąć je ze swojego umysłu, strawić i nie pozwolić, by znów powróciły.
- Często wystarczy to, że ruszymy się z domu. Spacer w przyjemnej scenerii koi nerwy i pozwala zapomnieć o tym, co nas dręczy.
- Pamiętajmy, że natura to najskuteczniejsze lekarstwo na otępienie, apatię i pesymizm. Jej urzekająca cisza doskonale uspokaja umysł i odgania natrętne myśli.
Przeczytaj koniecznie: Życie wymyka ci się spod kontroli – 6 sposobów, jak nad nim zapanować
Na zakończenie
Czy zmagałeś się kiedykolwiek z problemem natrętnych myśli? Pewnie tak! – Każdy z nas od czasu do czasu wpada w ich sieci. A to za sprawą trudnej sytuacji lub wydarzeń z przeszłości albo zmartwień, jakich dostarcza nam myślenie o przyszłości.
Obsesyjnie powracające myśli dręczą bardzo wielu z nas. Starajmy jednak przegonić je jak najwcześniej, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą stać się one przyczyną poważnych problemów psychologicznych. Nierzadko prowadzą wprost do depresji.
Stąd tak ważna jest umiejętność pozytywnego radzenia sobie z dręczącymi myślami.
Nie przeżuwajmy problemów w nieskończoność. Trzeba je przemyśleć, poszukać rozwiązania, a następnie o nich zapomnieć. Pamiętajmy, że wolny umysł idzie w parze ze szczęśliwą duszą.