Nagniotki - pozbądź się ich w całkowicie naturalny sposób
Nagniotki mogą pojawić się na skutek nadmiernego używania obuwia bądź gdy jest ono źle dobrane. Są nieestetyczne, ale mogą być również dokuczliwe a nawet bolesne.
Niezależnie od tego, czy w Twoim przypadku nagniotki uformowały się na skórze stóp czy może dłoni, w dzisiejszym artykule opowiemy Ci, w jaki sposób możesz się ich pozbyć w sposób naturalny.
Nagniotki – dlaczego powstają?
Najogólniej rzecz ujmując, nagniotki powstają z powodu kumulacji keratyny, gdy odkłada się warstwa martwych komórek naskórka. Powstaje wtedy gruba, utwardzona warstwa skóry. Może się tak dziać na przykład, gdy występuje długie, regularne tarcie (pocieranie, naciskanie itp).
Nagniotki pojawiają się zazwyczaj na śródstopiu bądź na piętach – dzieje się tak głównie ze względu na obuwie.
Rogowacenie naskórka jest również sposobem, w jaki nasze ciało chroni się przed zniszczeniem i uszkodzeniami – można zauważyć, że grubieją najciężej “pracujące” obszary naszej skóry. Stąd właśnie zgrubienia skóry na dłoniach u osób używających na co dzień pewnych narzędzi.
Inną przyczyną omawianego zjawiska jest uprawianie sportu w nieodpowiednim obuwiu lub niedobranych skarpetkach, jak również deformacje stóp i niewłaściwy sposób chodzenia. Ważne jest, aby umieć odróżniać nagniotki od równie często występujących odcisków.
- Te drugie charakteryzują się większym zgrubieniem skóry i wyraźnie zarysowują żółtawy pierścień dookoła obszaru. Mają też postać stożka.
- Są bardzo bolesne podczas chodzenia, a nawet przy dotyku.
Naturalne remedia aby pozbyć się nagniotków
Owszem, możemy udać się do podologa, aby ocenił czy nasze nagniotki świadczą o zbytnim nacisku na jakiś obszar ciała, a następnie usunął je za pomocą skalpela. Zanim jednak się na to zdecydujemy, warto wypróbować domowe metody.
Oto kilka najskuteczniejszych sposobów:
1. Aspiryna i cytryna
Gdy połączymy ze sobą oba te składniki, uzyskamy pastę, która doskonale zmiękcza zrogowaciały naskórek, dzięki czemu znacznie łatwiej jest go usunąć pumeksem.
Składniki
- 7 tabletek aspiryny
- Sok z 1 cytryny
Sposób przygotowania:
- Zmiażdż w moździerzu aspirynę, aż powstanie proch.
- Wyciśnij sok z cytryny i dodaj do proszku, dokładnie przy tym mieszając.
- Jeżeli uznasz to za konieczne, możesz dodać nieco wody, aby uzyskać jednolitą masę.
- Zaaplikuj sporą ilość pasty na oczyszczoną i osuszoną skórę, zwracając szczególną uwagę na nagniotki.
- Zawiń foliową torebką i pozostaw na około 20 minut.
- Zmyj gorącą wodą, a następnie delikatnie zetrzyj pumeksem.
2. Cebula
Cebula nie tylko wykazuje właściwości antyseptyczne, ale też doskonale zmiękcza skórę i pozwala na to, żeby nagniotki “rozeszły się” samoistnie po kilku dniach.
Użyjemy cebuli przekrojonej na pół.
- Wetrzyj cebulę na obszar, gdzie występuje zrogowaciały naskórek, a następnie załóż skarpetki.
- Następnego dnia dokładnie opłucz stopy.
- Powtarzaj co wieczór przez cały tydzień.
Może zainteresuje Cię również artykuł: Spanie z cebulą na stopach – 4 zalety
3. Napar z rumianku
Napar przygotowany na bazie kwiatów rumianku ma właściwości kojące i bardzo przyjemny zapach. Okazuje się jednak, że zioło to oferuje nam jeszcze jedną korzyść: pomaga nam usunąć zgrubienia i nagniotki oraz doskonale równoważy pH naszej skóry.
Gdy z powodu gorąca, wysiłku bądź samego obuwia dużo się pocimy, jesteśmy bardziej narażeni na nagniotki. D obre wieści są takie, że dzięki właściwościom rumianku możemy zmniejszyć potliwość i stwardnienia na skórze.
Wystarczy tylko przygotować napar z rumianku (w torebkach lub gałązkach – jak wolisz) i gdy już osiągnie pokojową temperaturę, wlać go do pojemnika, w którym wymoczymy stopy.
4. Pumeks
Jeżeli masz tendencję do powstawania nagniotków, polecamy Ci, żebyś miał zawsze pod ręką pumeks, który z łatwością zakupisz w rozmaitych sklepach.
Jest to rodzaj naturalnego pilnika, który doskonale zdziera zrogowaciały naskórek i może być stosowany na mokro oraz na sucho.
- Zanim użyjesz pumeksu, dokładnie umyj nogi (lub dłonie) neutralnym, bezzapachowym mydłem.
- Następnie wykonaj złuszczanie. Pamiętaj, że ruchy powinny być delikatne i okrężne, aby nie naruszyć zdrowej skóry.
- Dobrym pomysłem jest mieć pumeks w łazience i używać go podczas kąpieli lub prysznica.
5. Sok czosnkowy
To domowe remedium jest niezwykle skuteczne w zmiękczaniu zrogowaciałego naskórka oraz w usuwaniu nagniotków. Gdy zaczniesz z niego korzystać, zapomnisz, czym jest pumeks.
Składniki
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki oliwy z oliwek (32 g)
Sposób przygotowania
- Przetnij czosnek na pół, a następie zmiażdż go.
- Dodaj oliwę z oliwek i mieszaj, aż uzyskasz jednolitą pastę.
- Pokryj tak uzyskaną pastą nagniotki, a następnie owiń je folią lub plastikiem.
- Nałóż skarpetkę i pozostaw na całą noc.
- Z rana dokładnie wypłucz letnią wodą.
- Powtarzaj codziennie przez tydzień.
6. Pomidory
Roślina ta ma wiele właściwości, dzięki którym wspomaga zdrowie naszej skóry. Nic zatem dziwnego, że może nam pomóc również w obliczu problemu, jakim są kłopotliwe nagniotki.
- Wystarczy nam jeden pomidor, którego należy pokroić, a następnie zmiażdżyć, by uzyskać pastę.
- Nakładamy pomidor na zgrubiały naskórek, a następnie obwiązujemy cały obszar.
- Pozostawiamy na całą noc, a następnie zmywamy następnego rana.
- Zaleca się stosowanie przez tydzień.
Koniecznie przeczytaj też artykuł: Pomidory sposobem na żylaki
7. Ocet jabłkowy
Z racji swojego kwaśnego pH, ocet jabłkowy nie tylko zmiękcza zrogowaciałą skórę, ale też doskonale wpływa na cały obszar, na który jest nakładany.
Ocet jabłkowy działa podobnie jak rumianek, pomagając nam zachować zrównoważone pH skóry, a dodatkowo zmniejsza potliwość.
- Stosuj go przed treningiem, aby uniknąć nadmiernego pocenia się i powstawania nagniotków z przetarcia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hashmi F, Nester CJ, Wright CR, Lam S. The evaluation of three treatments for plantar callus: a three-armed randomised, comparative trial using biophysical outcome measures. Trials. 2016;17(1):251. Published 2016 May 17. doi:10.1186/s13063-016-1377-2
- Singh D, Bentley G, Trevino SG. Callosities, corns, and calluses. BMJ. 1996;312(7043):1403–1406. doi:10.1136/bmj.312.7043.1403a
- Akdemir, O., Bilkay, U., Tiftikcioglu, Y. O., Ozek, C., Yan, H., Zhang, F., & Akin, Y. (2011). New alternative in treatment of callus. Journal of Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1346-8138.2010.00978.x
- Arif T. Salicylic acid as a peeling agent: a comprehensive review. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015;8:455–461. Published 2015 Aug 26. doi:10.2147/CCID.S84765