Nadmierna potliwość - 7 interesujących trików

Aby zwalczyć nadmierną potliwość, trzeba czasami zacząć od zapanowania nad swoimi emocjami i wymiany ubrań na bardziej przewiewne i wykonane z naturalnych tkanin.
Nadmierna potliwość - 7 interesujących trików
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Potliwość to naturalny proces, dzięki któremu nasze ciało pozbywa się nadmiaru płynów, toksyn i wielu innych odkładających się w nim substancji. Szacuje się, że na ciele człowieka znajdują się ponad 2 miliony gruczołów odpowiedzialnych za potliwość.

Najwięcej tego rodzaju gruczołów znajdziemy pod pachami, na stopach oraz na dłoniach. Mimo że pocenie się jest całkowicie naturalne i normalne, czasami może stać się przykrym i uciążliwym problemem. Jeśli Ty także zmagasz się z nadmierną potliwością, koniecznie czytaj dalej i poznaj kilka sposobów, by nad nią zapanować i poprawić swój komfort życia.

Dzięki poceniu się organizm jest w stanie regulować temperaturę ciała oraz poziom aminokwasów. Nie można więc całkowicie ,,wyłączyć” tego mechanizmu, gdyż przyniosłoby nam to więcej szkody niż pożytku.

Niestety, kiedy pocimy się zbyt mocno i zbyt często, wywołuje to nie tylko nasz dyskomfort, ale i niepokój, czy nie jest to aby objaw jakiejś poważniejszej dolegliwości.

Najczęściej nadmierna potliwość może bowiem świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, problemach z tarczycą czy zaburzeniach pracy układu nerwowego.

Nadmierną potliwość określa się w medycynie terminem ,,hiperhydroza“, jest to więc uznana jednostka chorobowa.  Jeśli Ty także zmagasz się z tym problemem, koniecznie poznaj kilka trików, które pomogą Ci nad nim zapanować.

1. Szałwia na nadmierną potliwość

Napar z szałwii to naturalny napój, który pomoże Ci zapanować nad nadmierną potliwością. Jednocześnie szałwia to roślina lecznicza pozwalająca niwelować zaburzenia hormonalne i powstrzymująca nadmierne wydzielanie potu przez gruczoły.

Napar ziołowy

Potrzebne składniki

  • 5 łyżek stołowych suszonej szałwii
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania

  • Doprowadź wodę do wrzenia. Gdy się zagotuje, przelej ją do szklanego słoika.
  • Dodaj suszoną szałwię.
  • Pozostaw do zaparzenia na 20 minut, następnie odcedź.
  • Pij nawet 3 razy dziennie.

2. Ogranicz spożycie pikantnych potraw

Osoby zmagające się z nadmierną potliwością powinny znacznie ograniczyć spożycie pikantnych potraw.

Okazuje się bowiem, że takie przyprawy jak chili, curry czy pieprz cayenne wywołują w organizmie efekt termogeniczny – zwiększają temperaturę ciała, wywołując tym samym zwiększoną potliwość.

Unikaj potraw zawierających tego typu składniki, a będzie Ci łatwiej zapanować nad nadmierną potliwością.

3. Wykorzystaj sodę oczyszczoną i limonkę

Limonki

Pasta przygotowana z sody oczyszczonej i soku z limonki lub cytryny możesz skutecznie zastąpić komercyjne dezodoranty i antyperspiranty. Oba te składniki mają właściwości złuszczające i przeciwbakteryjne.

Dzięki temu pozwalają pozbyć się mikroorganizmów, martwych komórek naskórka i innych czynników odpowiedzialnych za nieprzyjemną woń potu. Tak przygotowana pasta pozwala także regulować pH skóry, co jest kluczowe w walce z nadmierną potliwością.

Potrzebne składniki

  • 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej
  • sok z 1/2 cytryny lub limonki

Co należy zrobić?

  • Wymieszaj sok z cytryny lub limonki z sodą oczyszczoną.
  • Przygotowaną pastę zaaplikuj bezpośrednio na te obszary ciała, które mają tendencję do nadmiernego pocenia się.
  • Pozostaw na 10 minut, a następnie spłucz.

Uwaga! Unikaj wystawiania na słońce obszarów wcześniej pokrytych tym naturalnym produktem, gdyż promienie słoneczne mogą wywoływać efekty niepożądane.

4. Pij wodę z lodem

Woda z lodem pita regularnie to kolejny prosty sposób, by zapanować nad uderzeniami gorąca i nadmierną potliwością, zwłaszcza jeżeli stoją za nimi zaburzenia hormonalne. Zimne napoje pozwalają nie tylko schłodzić organizm od środka i unormować temperaturę ciała, ale także pomogą Ci uniknąć takich problemów jak odwodnienie.

5. Przygotuj dezodorant z rozmarynem i octem jabłkowym

Domowy dezodorant z rozmarynu i octu jabłkowego to kolejny świetny sposób, by zapanować nad nadmiernym poceniem się skóry. Oba te składniki doskonale neutralizują brzydkie zapachy. Pozwalają także ograniczyć wydzielanie potu przez odpowiedzialne za to gruczoły.

Ocet jabłkowy

Potrzebne składniki

  • 1 szklanka wody
  • 4 łyżki stołowe octu jabłkowego
  • 1 łyżka stołowa rozmarynu
  • 1 łyżka stołowa tymianku

Sposób przygotowania

  • Doprowadź wodę do wrzenia. Gdy się zagotuje, dodaj rozmaryn i tymianek.
  • Pozostaw na 15 minut, następnie odcedź.
  • Dodaj ocet jabłkowy i przelej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem.
  • Rozpyl tak przygotowany naturalny dezodorant. Skup się na tych obszarach, gdzie potliwość jest największa.
  • Odczekaj aż preparat wchłonie się w skórę.

6. Wybieraj przewiewne ubrania

Dla osób cierpiących na nadmierną potliwość skóry bardzo ważny jest odpowiedni dobór odzieży.

Najlepsze będą wszelkie ubrania wykonane z naturalnych i przewiewnych tkanin, takich jak bawełna. Takie materiały pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza, pomagają więc uniknąć nadmiernej potliwości i uderzeń gorąca.

7. Wypróbuj olejek herbaciany

Olejek z drzewa herbacianego to bardzo silny naturalny środek o działaniu odkażającym. Dodatkowo może pełnić funkcję domowego dezodorantu. Świetnie zwalcza brzydkie zapachy, jednocześnie nie pozwalając na rozwój bakterii. Olejek ten pomaga utrzymać prawidłowe pH skóry, jednocześnie ograniczając pracę gruczołów potnych.

Olejek herbaciany

Jak skorzystać z jego właściwości?

  • Zwilż olejkiem bawełniany wacik lub ściereczkę.
  • Wetrzyj olejek w najbardziej potliwe obszary ciała, takie jak pachy i stopy.

Uwaga! Olejek ten w nadmiarze może podrażniać skórę. Przed zastosowaniem wykonaj próbę na niewielkim obszarze.

Koniecznie wprowadź w życie nasze rady, a nadmierna potliwość przestanie być Twoim problemem. Powodzenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Doolittle J, et al. (2016). Hyperhidrosis: An update on prevalence and severity in the United States. DOI:
    10.1007%2Fs00403-016-1697-9
  • Haider A, et al. (2005). Focal hyperhidrosis: Diagnosis and management. DOI:
    10.1503/cmaj.1040708
  • Mayo Clinic Staff. (2015). Hyperhidrosis: Tests and diagnosis.
    mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/basics/tests-diagnosis/con-20030728
  • Orchard, A., & van Vuuren, S. (2017). Commercial Essential Oils as Potential Antimicrobials to Treat Skin Diseases. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2017, 4517971.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5435909/
  • Yagnik, D., Serafin, V., & J Shah, A. (2018). Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Scientific reports, 8(1), 1732. doi:10.1038/s41598-017-18618-x
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
  • Cold Water and Ice Slurry Ingestion for Reducing Body Temperature During Exercise in the Heat (2018). Ollie Jay and Nathan B. Morris, University of Sydney.
    https://www.gssiweb.org/sports-science-exchange/article/cold-water-and-ice-slurry-ingestion-for-reducing-body-temperature-during-exercise-in-the-heat#articleTopic_5
  • Troccaz, M., Gaïa, N., Beccucci, S., Schrenzel, J., Cayeux, I., Starkenmann, C., & Lazarevic, V. (2015). Mapping axillary microbiota responsible for body odours using a culture-independent approach. Microbiome, 3(1), 3. doi:10.1186/s40168-014-0064-3
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4316401/
  • Hamidpour, M., Hamidpour, R., Hamidpour, S., & Shahlari, M. (2014). Chemistry, Pharmacology, and Medicinal Property of Sage (Salvia) to Prevent and Cure Illnesses such as Obesity, Diabetes, Depression, Dementia, Lupus, Autism, Heart Disease, and Cancer. Journal of traditional and complementary medicine, 4(2), 82-8.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003706/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.