Menopauza – jak zwalczyć uderzenia gorąca?

Wrzesień 2, 2015
Zaleca się spożywać soję lub jej pochodne dwa razy dziennie. Włączenie soi do codziennej diety, pozwoli uniknąć uderzeń gorąca oraz zapobiegnie uwalnianiu wapnia z kości.

Kobiety są bardzo aktywne biologicznie. Od momentu wejścia w okres dojrzewania płciowego, aż do chwili gdy pojawia się menopauza. Przez całe życie przechodzą nieustanne zmiany hormonalne. Zwłaszcza gdy rodzą dzieci i muszą przejść przez laktację. Wraz z osiągnięciem wieku dojrzałego, nadchodzi moment spokoju, równowagi hormonalnej. Nadchodzi menopauza, a razem z nią uderzenia gorąca.

Menopauza – To co musisz wiedzieć o uderzeniach gorąca

Uderzenia gorąca, to nagły przypływ fali ciepła, odczuwalny przede wszystkim na twarzy i w górnych partiach ciała. Czasami może się zdarzyć, że oprócz fali ciepła poczujesz: nudności, zawroty głowy, nadmierne pocenie się i inne tego typu dolegliwości.

Przyczyną tych problemów jest menopauza. Podczas okresu przekwitania Twój organizm doświadcza nagłego spadku poziomu estrogenów. Uderzenia gorąca są odczuwalne zwłaszcza dla kobiet prowadzących siedzący tryb życia, z nadwagą, tych, które palą nałogowo lub żyją w ciągłym stresie.

Częstość i czas trwania uderzeń gorąca zależy od organizmu każdej kobiety. Możesz ich doświadczać tylko przez jakiś czas, do momentu, aż Twoje ciało się ureguluje i menopauza się skończy, albo walczyć z nimi do końca życia. Musisz się nauczyć kontrolować te czynniki, które sprzyjają uderzeniom gorąca.

Naucz się łagodzić objawy, bo mogą być naprawdę nieznośne. Zwłaszcza w godzinach pracy. Uderzenia gorąca Cię dekoncentrują, wybijają z rytmu, czujesz się niewygodnie i nie możesz się skupić na wykonywanej czynności. Zawsze możesz wypróbować terapię hormonalną. Z tym tylko, że z czasem problem wróci. Na początek polecamy wypróbowanie naszych sprawdzonych, domowych sposobów.

Domowe przepisy – zwalcz uderzenia gorąca

Ocet jabłkowy

2#:Menopauza.jpg

Ocet jabłkowy  pomaga nam w rewitalizacji naszego organizmu. Oczyszcza go i przywraca minerały. Gdy zbliża się menopauza, musimy o nim pamiętać. Dostarcza nam ponad 30 różnych pierwiastków i związków chemicznych: witaminy, aminokwasy, sole mineralne, fosfor, wapń, potas, magnez, siarka, sód, cynk, żelazo, fluor i wiele innych. Wszystko to czego potrzebujesz, żeby sie zregenerować. Przy okazji reguluje Twój metabolizm.

Jak przyjmować

 • 2 łyżki octu jabłkowego, czystego, nie pasteryzowanego
 • Możesz go wypić bezpośrednio z łyżki. Najlepiej wieczorem.
 • Jeżeli nie jesteś w stanie wypić czystego octu jabłkowego, rozpuść go w szklance ciepłej wody, albo w soku owocowym.

Soja

Zawiera niektóre estrogeny roślinne, które imitują naturalne estrogeny kobiety. Oprócz tego, jest bogata w lecytynę, która doskonale zapobiega osteoporozie, dzięki wysokiej zawartości wapnia. Trzeba pamiętać, że menopauza to czas, w którym ilość wapnia w organizmie diametralnie spada. Produkty żywnościowe z soją to:

 • Mleko sojowe.
 • Lecytyna sojowa.
 • fasola sojowa.
 • Mięso sojowe.
 • Tofu

Polecamy Ci zjadać dwie porcje produktów sojowych na dzień. Jedną rano, żeby uniknąć uderzeń gorąca, i drugą wieczorem, żeby uzupełnić brak wapnia w organizmie. Jeżeli nigdy nie jadłaś tego typu żywności, może Ci sie wydać bezsmakowa. Kwestia przyzwyczajenia.

Szałwia

3#:Menopauza.jpg

Zawiera przede wszystkim naturalne fitoestrogeny, ale nie tylko. Posiada też właściwości stymulujące, poprawia krążenie krwi w żyłach, a co za tym idzie, redukuje uderzenia gorąca, Najczęściej jest spożywana w formie naparu, ale możesz też zamoczyć kilka liści szałwii w czerwonym winie i zostawić na noc. Jeżeli nie możesz kupić swieżych, ani suchych liści, szałwiowe olejki aromatyczne są równie przydatne.

Przygotowanie

 • Jedna łyżka stołowa świeżych liści szałwii, albo dwie łyżeczki suszonej.
 • Przygotuj napar. Przesyp liście do filiżanki i zalej wrzątkiem (90ºC).
 • Zostaw pod przykryciem na jakieś 30 minut. Potem odcedź.
 • Gotowe. Staraj się wypijać tak przygotowany napar 3 razy dziennie.

Siemię lniane

Jeżeli menopauza i jej symptomy są raczej łagodne, nasiona lnu świetnie się tutaj spiszą. Podobnie jak szałwia, zawierają naturalne fitoestrogeny i pomoże Ci zredukować ataki gorąca. Ale to nie wszystko. Siemię lniane sprzyja perystaltyce jelit i obniża poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu menopauza będzie dla Ciebie mniej dokuczliwa i poprawi Ci się przemiana materii.

Przygotowanie

 • 2 łyżki stołowe siemia lnianego.
 • Możesz je dodać do surówek i sałatek.
 • Wymieszaj z jogurtem, sokiem lub dodaj do zupy.
 • Posyp nim kanapkę z serem czy z dżemem. Jak wolisz.

Czerwona koniczyna

Używana przy uderzeniach gorąca, zmniejsza cholesterol, poprawia krążenie krwi, zapobiega osteoporozie i przynosi ulgę przy bólach piersi. Jeżeli aktualnie zażywasz leki, skonsultuj z lekarzem zanim zaczniesz ją stosować. Czerwona koniczyna jest dużo bardziej popularna niż Ci się wydaje. Przede wszystkim dlatego, że jest używana jako substancja smakowa w przemyśle spożywczym.

Przygotowanie

 • 2 łyżeczki suchej czerwonej koniczyny.
 • Przełóż do filiżanki i zalej wrzątkiem (90ºC).
 • Przykryj i odstaw na pół godziny.
 • Napar jest gotowy. Pij go 2-3 razy dziennie.

Nie zapomnij o wysiłku fizycznym

Aktywność fizyczna nie jest związana bezpośrednio z uderzeniami gorąca, ale sprawia, że generalnie lepiej się czujesz. Pomaga Ci rozjaśnić umysł i wzmocnić ciało. Możesz wybrać jakikolwiek rodzaj ćwiczeń: aerobik, jogging, spacery, taniec. Możesz też zapisać się na zajęcia z jogi.

Pamiętaj, żeby zawsze ubierać kilka warstw ubrań. Wtedy, podczas uderzeń gorąca, możesz stopniowo je z siebie ściągać. Ale przede wszystkim – miej dużo cierpliwości do samej siebie i poczekaj, aż nasze wskazówki zaczną przynosić rezultaty. Pamiętaj, że menopauza to kolejny etap Twojego życia i po kilku miesiącach wszystko wróci do normy.

 

WIĘCEJ DLA CIEBIE