Obcisłe ubrania – 9 potencjalnych problemów

Wrzesień 15, 2017
Czy wiedziałaś, że noszenie obcisłych ubrań może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych? Poza problemami z układem krążenia, obcisłe ubrania mogą powodować trudności z trawieniem.

Noszenie obcisłej odzieży często może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Nie jest to coś oczywistego, ale obcisłe ubrania mogą stopniowo powodować problemy z układem krążenia, problemy z układem chłonnym oraz problemy  mięśniowe.

Pomimo tego, że obcisłe ubrania mogą być modne, nacisk wywierany przez nie na narządy może prowadzić do powikłań, które mogą w realny sposób wpłynąć na jakość życia.

Rzecz w tym, że wiele osób jest przyzwyczajonych do noszenia takiej odzieży, nawet jeśli jest niewygodna. Ubranych w taki sposób ludzi można zauważyć na każdym kroku.

Właśnie dlatego ważne jest, aby znać ryzyko związane z noszeniem obcisłych ubrań i wiedzieć dlaczego warto wybrać inny styl ubierania.

Dowiedz się więcej!

1. Obcisłe ubrania a problemy z krążeniem

żylaki

Noszenie spodni, które są zbyt obcisłe może mieć negatywny wpływ na krążenie i być przyczyną problemów, które mają tendencję do pojawiania się w dolnej połowie ciała. 

Ponieważ wywierany przez nie nacisk wpływa na przepływ krwi do serca, zwiększa się stan zapalny i mogą pojawić się takie zaburzenia jak żylaki i pajączki.

Może to również powodować bóle stawów i inne uciążliwe, ograniczające objawy.

2. Refluks kwasowy

Noszenie zbyt obcisłych spodni lub innej tego rodzaju odzieży może zakłócać prawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku, który jest odpowiedzialny za blokowanie dostępu kwasu żołądkowego do przełyku i jamy ustnej.

W rezultacie pojawia się refluks kwasowy, charakteryzujący się uczuciem pieczenia w klatce piersiowej i gardle.

3. Problemy z oddychaniem

Problemy z oddychaniem

Zdrowie Twojego układu oddechowego zależy od wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych, a ciasna odzież jest jednym z nich.

Z powodu ucisku jaki obcisłe ubrania wywierają na układ oddechowy, proces oddychania nie przebiega w normalny sposób i zdolność przepony do wydalania dwutlenku węgla jest ograniczana.

4. Przedwczesne starzenie

Problem ten nie występuje u wszystkich, ale trudności krążeniowe i limfatyczne spowodowane noszeniem obcisłych ubrań mogą przyspieszyć proces starzenia komórek ciała.

Dzieje się dlatego, że obcisłe ubrania mają negatywny wpływ na przepływ krwi, przez co zmniejsza się jej zdolność do przenoszenia tlenu do tkanek.

Dodatkowo w organizmie zatrzymywane są toksyny, co z czasem przyczynia się do przedwczesnego starzenia się ciała.

5. Cellulit

Cellulit

Noszenie ściśle przylegającej do ciała odzieży uniemożliwia odpowiednie natlenienie komórek i ostatecznie przyczynia się to do powstawania cellulitu.

Powodem jest zwiększona retencja płynów i sprzyjające warunki do tworzenia się guzów tłuszczowych w okolicach mięśni pośladkowych i ud.

6. Ból pleców

Kiedy nosisz ograniczającą ruchy odzież, wzrasta ryzyko pojawienia się bólu pleców i szyi, ponieważ mięśnie muszą ciężej pracować.

Obcisłe ubrania uciskają nerwy i zaogniają stan zapalny, co przekłada się na sztywność, ból i mrowienie.

7. Powolne trawienie

Ból brzucha

Kiedy spodnie, spódnica lub pasek za bardzo ściskają Twój brzuch, Twój żołądek pracuje wolniej i strawienie posiłku zajmuje więcej czasu.

Może powodować to ból brzucha, a także rozstrzeń i zaparcia.

8. Zakażenie pochwy

Noszenie ściśle przylegającej do ciała odzieży jest jednym z czynników kojarzonych z infekcjami pochwy, ponieważ wpływa na pH tego obszaru ciała.

Obcisłe ubrania zatrzymują wilgoć oraz intensywnie wydzielane w tym obszarze ciepło. W miarę upływu czasu powstaje idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów.

W rezultacie mogą się pojawić zmiany w wydzielinie z pochwy, którym może towarzyszyć nieprzyjemny zapach i swędzenie.

Sprawdź ten artykuł: Infekcja pochwy – 7 domowych lekarstw

9. Problemy skórne

Nie jest to częste, ale niektóre problemy skórne są związane z noszeniem obcisłych ubrań wykonanych z materiałów, które utrudniają prawidłowe krążenie.

Osłabione oddychanie komórkowe w połączeniu z wilgocią i zatrzymywaniem potu prowadzi do pojawia się czerwonych plan, swędzenia i wrastania włosów.

Czy znałaś te obszary ryzyka związane z noszeniem obcisłych ubrań? Teraz, kiedy już je znasz, postaraj się ograniczyć ich noszenie i sięgnij po oddychającą, wygodną odzież.

WIĘCEJ DLA CIEBIE