Nadciśnienie? Obniż je pijąc 6 naparów ziołowych
Nadciśnienie to jedna z najpowszechniejszych, a zarazem jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób układu krążenia we współczesnym świecie. Cierpią na nią miliony osób, których życie z tego względu można uznać za stale zagrożone.
Nadciśnienie wiąże się bowiem ze znacznym zwężeniem naczyń krwionośnych, przez co serce jest stale obciążane i osłabiane. Wpływa to negatywnie także na inne organy wewnętrzne.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uchronić się przed konsekwencjami nadciśnienia i unormować ciśnienie krwi, koniecznie czytaj dalej i poznaj 6 naparów ziołowych, które Ci w tym pomogą.
Niekontrolowane i nieleczone nadciśnienie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, w skrajnych przypadkach prowadząc do udarów, zawałów serca czy nawet zgonów.
W leczeniu chorób układu krążenia kluczowa jest zmiana myślenia o swoim zdrowiu oraz zmiana nawyków.
Dodatkowo można wesprzeć się także leczenie farmakologicznym oraz domowymi sposobami unormowania ciśnienia tętniczego – oczywiście zawsze za zgodą i pod nadzorem lekarza!
1. Oregano na nadciśnienie
Oregano zawiera substancję o nazwie karwakrol, która doskonale wchłania się w organizmie i tym samym pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Jest to substancja o działaniu przeciwzapalnym i rozszerzającym naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawia krążenie i pozwala unormować akcję serca.
Jak wykorzystać oregano?
- Oregano doskonale sprawdzi się w swojej podstawowej formie – jako przyprawa do zup, sałatek czy innych dań.
- Możesz także wykorzystać oregano do przygotowania naparu ziołowego lub smoothie.
2. Waleriana
Waleriana jest powszechnie znana ze swoich właściwości uspokajających, przeciwzapalnych i przeciwkrzepliwych. Jest więc doskonałym rozwiązaniem dla każdego zmagającego się z nadciśnieniem i innymi problemami układu krążenia.
Napar z waleriany łagodzi poziom stresu, pobudza krążenie i pozwala unormować akcję serca. To naturalny środek uspokajający, jednocześnie uśmierzający ból oraz łagodzący objawy depresji czy bezsenności.
Jak wykorzystać walerianę?
- Wystarczy 10 kropelek ekstraktu z waleriany dziennie.
- Przygotuj na jej bazie herbatę i pij codziennie na godzinę przed snem.
3. Lawenda
Doskonałym sposobem, by zapanować nad nadciśnieniem jest masaż z wykorzystaniem olejku lawendowego. Pomaga to przywrócić prawidłowe krążenie i tym samym obniżyć ciśnienie krwi. Lawenda to nie tylko naturalny środek relaksujący, ale także rozszerzający naczynia krwionośne.
Zewnętrzna aplikacja, tak jak i stosowanie doustne, to gwarancja skutecznej walki z nadciśnieniem.
Jak wykorzystać lawendę?
- Przygotuj herbatę lawendową i pij ją 2 razy dziennie.
- Terapię można uzupełnić także wykonując masaż olejkiem lawendowym 2-3 razy w tygodniu.
4. Skrzyp polny
W wielu przypadkach nadciśnienie jest ściśle powiązane z retencją płynów w organizmie, a także przypadłością nazywaną dną moczanową. Wpływa ona bezpośrednio na krążenie krwi i przeciążenie serca.
Skrzyp polny to roślina lecznicza o działaniu moczopędnym, doskonale wspomagająca wydalanie nadmiaru płynów i produktów przemiany materii z organizmu. Jest to świetny wybór dla każdej osoby zmagającej się z nadciśnieniem.
Jak wykorzystać skrzyp polny?
- Przygotuj napar z suszonego skrzypu polnego.
- Pij 2-3 razy dziennie, co najmniej 3 dni w tygodniu.
5. Mniszek lekarski
Tak jak skrzyp, mniszek lekarski to także roślina lecznicza o działaniu moczopędnym, znacznie poprawiająca funkcjonowanie nerek. Pomaga pozbyć się nadmiaru płynów i soli mineralnych z organizmu. Dodatkowo zapewnia także działanie przeciwzapalne, co chroni naczynia krwionośne i serce.
Jak stosować?
- Pij 2 szklanki naparu z mniszka każdego dnia.
- Napar ten możesz wykorzystać także jako bazę do soków czy smoothies.
6. Męczennica na nadciśnienie
Męczennica to roślina lecznicza wykorzystywana od wieków jako uzupełnienie leczenia nadmiaru stresu, depresji czy lęków. Jej działanie uspokajające pozwala rozluźnić nie tylko umysł, ale i ciało, dzięki czemu znacznie zredukowany jest poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Męczennicy przypisuje się również działanie przeciwzapalne i rozszerzające naczynia krwionośne, dzięki czemu jest to doskonały wybór dla osób cierpiących na nadciśnienie.
Jak stosować?
- Sięgaj po napar ziołowy z męczennicą zawsze, gdy poczujesz narastający poziom stresu.
- Najlepiej jest pić ją przed pójściem spać, gdyż dodatkowo poprawia jakość snu i ułatwia zasypianie.
Jeżeli cierpisz na nadciśnienie i poszukujesz naturalnych sprawdzonych sposobów na walkę z tą przypadłością, koniecznie wypróbuj naturalne napary i herbaty. Pamiętaj jednak, że dużo zależy od Twoich codziennych nawyków i decyzji, które podejmujesz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sherwood, A., & Carels, R. A. (2010). Blood Pressure. In Encyclopedia of Stress. https://doi.org/10.1016/B978-012373947-6.00057-X
- Danielsen, R. (2007). Blood Pressure Measurement. In Essential Clinical Procedures. https://doi.org/10.1016/B978-1-4160-3001-0.50008-3
- Wright, J. (2004). Passionflower. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.2307/2930651