Mycie twarzy - 7 najczęściej popełnianych błędów

Aby mycie twarzy miało efekt oczyszczający i regenerujący, musisz skupić się na całym procesie i uważać na każdym jego etapie.
Mycie twarzy - 7 najczęściej popełnianych błędów

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mycie twarzy jest zwykle najprostszą częścią Twoich codziennych zabiegów kosmetycznych. Dlatego też bardzo często ludzie popełniają przy nim wiele błędów. Musisz pamiętać, że niektóre czynności mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, a nawet doprowadzić do wystąpienia problemów skórnych.

Nie zapominaj, że cera jest jednym z najbardziej wrażliwych obszarów Twojej skóry i powinna być traktowana ze szczególną ostrożnością. Zwracaj uwagę na to, co robisz i zmieniaj wszystkie czynności, które wywołują problemy.

Dziś pokażemy Ci, jak poprawnie przeprowadzić proces mycia twarzy.

1. Mycie twarzy brudnymi rękami

Nie mycie rąk tuż przed myciem twarzy to bardzo częsty błąd. W rzeczywistości, wiele osób uważa, że nie ma sensu, aby umyć ręce przed oczyszczaniem twarzy, zwłaszcza jeśli używają do tego celu tych samych środków czyszczących.

Wierzcie lub nie, ale mycie rąk jest niezbędne. Dzieje się tak, ponieważ nasze ręce są stale narażone na kontakt z bakteriami znajdującymi się na powierzchniach przez nas dotykanych.

Niektóre produkty do mycia twarzy nie są wstanie usunąć tych zanieczyszczeń, a jeśli ich używamy ich bez wcześniejszego mycia rąk, możemy doprowadzić do zakażenia skóry.

2. Kupowanie tych samych produktów przez lata

Bez wątpienia masz swój ulubiony kosmetyk, może kochasz go za jego świeżość, za piękny zapach lub za to że jest tak miękki dla skóry. Świat wokół ciebie nie pozostaje taki sam, a Twoje produkty mogą tracić swoje właściwości przez zmiany klimatu.

krem do twarzy

Wilgoć i upał latem sprawiają, że bardziej się pocisz niż w suchą i mroźną zimę. Dowiedz się, które środki czyszczące są najlepsze na daną porę roku, tak by być zawsze jeden krok przed zmianami pogody. Nigdy nie przywiązuj się tylko do jednego produktu.

Idealny produkt do mycia twarzy usunie zanieczyszczenia, makijaż i martwe komórki naskórka, bez usuwania naturalnych olejów Twojej skóry.

Znajdź środek, który tego dokona (uważaj jednak, żeby nie był zbyt łagodny, bo będziesz musiała myć twarz dwa razy, aby była naprawdę czysta). Powinnaś, również unikać produktów, które zbyt mocno ścierają skórę, ponieważ będzie ona wtedy podrażniona i sucha.

3. Mycie twarzy a złuszczanie martwego naskórka

Nie musisz złuszczać twarzy każdego dnia, ponieważ może to spowodować, że skóra stanie się sucha. Niektóre środki złuszczające mogą uszkadzać cerę, ponieważ zawierają agresywne środki chemiczne. Na ogół wystarczy po prostu umyć twarz każdego dnia.

Idealnie, gdybyś wykonywała peeling twarzy raz w tygodniu lub dwa razy w miesiącu – w zależności od środka, jakiego używasz. W ten sposób odpowiednio ją złuszczysz i zachowasz jej naturalną miękkość.

4. Nieostrożne obchodzenie się ze skórą

Czy jesteś osobą, która agresywnie suszy twarz po umyciu? Może zbyt mocno wycierasz twarz ręcznikiem, myśląc, że im mocniej to robisz to tym bardziej czysta staje się Twoja twarz. Jeśli tak jest, to jesteś w błędzie!

W rzeczywistości możesz narobić sobie wiele szkód. Staraj się aby wszystkie czynności (oczyszczanie, złuszczanie i suszenie) były wykonywane kolistymi, płynnymi ruchami. Dzięki temu zredukujesz podrażnienia, a Twoja skóra będzie lepiej oczyszczona.

Gdy skończysz, poklepuj skórę miękkim ręcznikiem, aby ją wysuszyć. Uważaj jednak, aby nie przesadzić i rób to zawsze z należytą dbałością.

5. Mycie twarzy: używanie niewłaściwego środka czyszczącego

Musisz wiedzieć, jak poprawnie stosować wybrany przez siebie środek do oczyszczania twarzy. Powinien on zostać wchłonięty przez pory, tak aby mógł dostać się do głębszych warstw skóry. Dlatego powinnaś nakładać go przy pomocy delikatnych, kolistych i płynnych ruchów.

Jeśli myjesz twarz w pionie lub poziomie, potrzebujesz dużo więcej czasu, aby Twój kosmetyk prawidłowo się wchłonął. Spróbuj zastosować się do naszych instrukcji, a zobaczysz, iż mimo że jest to wolniejszy sposób mycia, to przyniesie Ci wiele korzyści.

6. Zła temperatura wody

Istnieje przekonanie, że gorąca woda otwiera pory, podczas gdy zimna woda je zamyka. Choć jest to powszechne przekonanie, to nie ma ono wiele wspólnego z rzeczywistością. Twoje pory nie mają mięśni, które miały by je otwierać lub zamykać.

Musisz pamiętać, że jeśli będziesz myła twarz gorącą wodą, to możesz uszkodzić naturalne oleje chroniące twoją skórę twarzy. Może to doprowadzić do jej niekontrolowanej suchości, a także osłabić produkcję sebum.

Najlepiej używać ciepłej wody, ponieważ nie powoduje ona żadnych szkód i ułatwia usuwanie zanieczyszczeń. Ciepła woda jest również o wiele bardziej przyjemna niż zimny bądź gorący strumień.

7. Niewystarczające płukanie twarzy

Pielęgnacja twarzy nie kończy się tylko na jej myciu. Tak naprawdę dopiero teraz się zaczyna, ponieważ gdy masz już czystą twarz, możesz użyć toniku, kremu nawilżającego oraz innych środków ochronnych do jej pielęgnacji.

Po użyciu tych produktów, musisz pamiętać o odpowiednim płukaniu twarzy, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, kosmetyki, których używasz zaczną odkładać się na skórze.

W efekcie czego, zatykają się pory, co prowadzi do suchości skóry, a także pojawienia się wyprysków.

Mycie twarzy

To bardzo ważne, aby dokładnie spłukać twarz. Musisz zwracać na to szczególną uwagę rano, gdy jesteś zaspana i wieczorem, gdy jesteś zmęczona. Nie zapomnij o dokładnym umyciu żuchwy, linii włosów i nosa, te trzy miejsca bardzo łatwo przeoczyć.

Może popełniłaś niektóre z tych błędów więcej niż raz podczas mycia twarzy lub nie są one takie jak się spodziewałaś. Może myślałaś, że wszystko, czego potrzebujesz to mydło i zimna woda.

Teraz już masz całą listę rzeczy niezbędnych do prawidłowej pielęgnacji twarzy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.