Mózg zdrowy i sprawny dzięki tym 8 produktom!
Mózg to jeden z najważniejszych i jednocześnie najbardziej złożonych organów ludzkiego ciała. Co więcej, wraz z układem nerwowym jest on odpowiedzialny za wiele zdolności fizycznych i umysłowych.
Mózg to swego rodzaju oś i system sterowania całym organizmem – nie tylko panuje nad funkcjami poznawczymi i kognitywnymi, ale wpływa również na działanie innych organów i układów. Badacze na całym świecie od lat starają się odkryć zagadki ludzkiego umysłu, jednak wciąż nie potrafią odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań.
Wiadomo jednak, że dieta może wpływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na funkcjonowanie umysłu człowieka.
Nie raz powtarzaliśmy już, jak ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia jest stosowanie odpowiedniej zbilansowanej diety. Okazuje się jednak, że jest to istotne nie tylko z punktu widzenia naszego ciała i wydolności fizycznej, ale również wydajności naszego mózgu.
Odpowiednio skomponowany jadłospis może na przykład pozytywnie wpływać na funkcje poznawcze, zdolność koncentracji czy zapamiętywania. Gdy dostarczysz sobie z pożywieniem odpowiednią dawkę substancji odżywczych, Twój mózg będzie działała sprawnie jeszcze przez długie lata.
Koniecznie czytaj dalej i poznaj 8 produktów, których właśnie dlatego nie może zabraknąć w Twojej diecie.
1. Gorzka czekolada
Gorzka czekolada o co najmniej 60% zawartości kakao spożywana z umiarem to jeden z produktów najlepiej wpływających na kondycję mózgu i układu nerwowego. Jest ona bowiem bogata w przeciwutleniacze, które przyswojone do organizmu skutecznie neutralizują negatywny wpływ wolnych rodników na komórki naszego ciała.
Dodatkowo czekolada dostarcza także duże ilości witaminy B i minerałów niezbędnych do unormowania poziomu hormonów w organizmie. Gorzka czekolada stymuluje na przykład produkcję serotoniny i endorfin, dwóch rodzajów neuroprzekaźników kontrolujących poziom stresu i lęku.
2. Jogurt naturalny a zdrowie mózgu
Jogurt naturalny to źródło zdrowych bakterii, które wpływają pozytywnie nie tylko na florę jelitową, ale także na ludzki mózg. Oczywiście jest to wpływ pośredni, ale odpowiednie wchłanianie korzystnych kultur bakterii w jelitach to gwarancja wydolności układu nerwowego i optymalnego funkcjonowania mózgu.
3. Produkty owsiane
Owies nie bez powodu bywa nazywany ,,królem wszystkich zbóż” – jest to bowiem produkt o niezwykle dużej zawartości substancji odżywczych, korzystnych dla Twojego zdrowia i samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Przede wszystkim produkty owsiane to źródło witaminy B1.
Jest ona niezbędna, by chronić mózg przed negatywnym wpływem procesów starzenia oraz wolnych rodników. Co więcej, związki przeciwutleniające spowalniają procesy degeneracji, dzięki czemu zauważyć można znaczną poprawę koncentracji i pamięci.
Sięgaj po produkty owsiane zawsze wtedy, gdy pracujesz intensywnie umysłowo, a na pewno wszystko pójdzie jak z płatka!
4. Cebula a mózg
Cebula to kolejny produkt, w którym nie brakuje przeciwutleniaczy chroniących mózg przed chorobami degeneracyjnymi. W cebuli nie brakuje także kwercetyny i antocyjanów, które przyczyniają się do poprawy zdolności koncentracji i pozwalają unormować procesy zachodzące w układzie nerwowym.
5. Tłuste ryby
Tłuste oleiste ryby to świetny wybór dla zdrowia Twojego mózgu – są one bowiem bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Jest to rodzaj nasyconego tłuszczu wspierającego nie tylko zdrowie serca, ale i wydajność funkcji poznawczych. Substancja ta pomaga również oczyścić naczynia krwionośne z nadmiaru cholesterolu, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się zatorów.
Kwasy tłuszczowe omega-3 działają przeciwzapalnie poprawiając tym samym procesy dotleniania komórek. W konsekwencji jest to jeden z najwspanialszych środków profilaktycznych jeśli chodzi o przewlekłe schorzenia układu nerwowego czy udary.
6. Awokado
Awokado to przepyszny owoc o miękkim zielonym miąższu, również bogaty w zdrowe tłuszcze oraz przeciwutleniacze powstrzymujące procesy przedwczesnego starzenia się komórek.
Kwas tłuszczowy omega-3 wraz z witaminą E odwracają negatywny wpływ wolnych rodników na komórki mózgu, tym samym chroniąc Cię przed chorobami degeneracyjnymi układu nerwowego.
7. Siemię lniane
Siemię lniane to kolejne naturalne źródło kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy E i innych związków o działaniu przeciwutleniającym, chroniących Ciebie i Twój mózg przed działaniem wolnych rodników. Spożywając len regularnie nie tylko dostarczysz sobie dodatkową dawkę energii, ale także poprawisz koncentrację i pamięć.
Dodawaj len mielony do swoich posiłków, a ograniczysz negatywne skutki utleniania i powstrzymasz przedwczesne starzenie się komórek mózgu.
8. Oliwa z oliwek
Zdrowe tłuszcze, których nie brakuje w oliwie z oliwek, posiadają zdolność usuwania z naczyń krwionośnych nadmiaru złego cholesterolu (LDL). Jest to rodzaj cholesterolu odpowiedzialny za liczne choroby i niewydolność układu krążenia – z udarem mózgu na czele.
Co więcej, substancje te wraz z przeciwutleniaczami niwelują stany zapalne w organizmie i normalizują procesy zachodzące w układzie nerwowym. Regularnie sięgając po oliwę z oliwek pobudzasz optymalne funkcjonowanie układu nerwowego – zapewniasz bowiem dobre krążenie i dopływ krwi do mózgu.
Koniecznie przyjrzyj się raz jeszcze powyższej liście i włącz na stałe do swojego jadłospisu wymienione produkty. Na pewno nie pożałujesz, a szybko zauważysz poprawę wydajności pracy swojego mózgu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gómez-Pinilla, F. (2008). Brain foods: The effects of nutrients on brain function. Nature Reviews Neuroscience. https://doi.org/10.1038/nrn2421
- Caballero, B., Finglas, P. M., & Toldrá, F. (2016). Encyclopedia of Food and Health. Volume 1: A-Che. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00329-9
- Nehlig, A. (2013). The neuroprotective effects of cocoa flavanol and its influence on cognitive performance. British Journal of Clinical Pharmacology. https://doi.org/10.1111/j.1365-2125.2012.04378.x
- Sokolov, A. N., Pavlova, M. A., Klosterhalfen, S., & Enck, P. (2013). Chocolate and the brain: Neurobiological impact of cocoa flavanols on cognition and behavior. Neuroscience and Biobehavioral Reviews. https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2013.06.013
- Innis, S. M. (2008). Dietary omega 3 fatty acids and the developing brain. Brain Research. https://doi.org/10.1016/j.brainres.2008.08.078
- Huertas, R. A. P. (2013). Yogur en la salud humana. Revista Lasallista de Investigacion. https://doi.org/10.1021/jf301903t
- Rizvi, S., Raza, S. T., Ahmed, F., Ahmad, A., Abbas, S., & Mahdi, F. (2014). The role of Vitamin E in human health and some diseases. Sultan Qaboos University Medical Journal.
- Morley, J. E. (2010). Nutrition and the Brain. Clinics in Geriatric Medicine. https://doi.org/10.1016/j.cger.2009.11.005