Uporczywe swędzenie skóry – co może oznaczać?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego spędzamy tak dużo czasu na drapaniu swojej własnej skóry? Może to wynikać z różnych powodów. Jeśli chcesz znać odpowiedź na pytanie w tytule tego artykułu, to zapoznaj się z jego treścią.
Uporczywe swędzenie skóry – co może oznaczać?

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2021

Zupełnie nieświadomie Twoje palce i paznokcie drapią różne części ciała. Z pewnością po przeczytaniu tych słów zaczniesz od teraz zwracać na to większą uwagę. Nie ma potrzeby przejmować się tym, że swędzenie skóry oznacza jakąś chorobę.

Bowiem drapanie jest naturalną reakcją organizmu (po otrzymaniu odpowiedniego sygnału z mózgu) w celu zredukowania uczucia swędzenia.

Skąd bierze się swędzenie skóry?

Nasze ciało okrywa przeciętnie około 2 metrów kwadratowych skóry, co czyni ją zdecydowanie najbardziej rozległym ze wszystkich narządów naszego organizmu. Oczywiście tak duża powierzchnia jest narażona na bezpośrednie działanie wielu czynników zewnętrznych.

Ale podobnie jak inne części ciała, także i skóra posiada własne mechanizmy zapobiegające chorobom i chroniące ją przed tym, co może zostać uznane za zagrożenie dla niej lub dla organizmu.

Jeśli swędzenie skóry przebiega w „normalny” sposób, to objaw ten nosi nazwę świądu i nie jest niczym więcej, niż tylko zwykłym sygnałem ostrzegawczym, jaki przekazuje nam nasze ciało.

Co może zagrozić naszej skórze?

Wszystkie rodzaje substancji o aktywnym działaniu, takie jak pył unoszący się w powietrzu, pocieranie przez włosy lub ubranie, owady, pocenie się, zapachy liści lub kwiatów, itp.

Wszystko, czego dotyka nasza skóra powoduje wzbudzenie receptorów czuciowych, które przekazują odpowiednie informacje do mózgu, a ten z kolei w razie potrzeby wytwarza sygnał ostrzegawczy, którym jest swędzenie skóry.

Swędzenie palców u dłoni

Swędzenie skóry jest objawem, który można złagodzić lub usunąć po prostu się drapiąc, ale większym problemem jest to, że możemy przy okazji pogorszyć sytuację – na przykład jeśli nasze palce i paznokcie są brudne lub jeśli wywrzemy zbyt duży nacisk na skórze.

Jeśli natomiast swędzenie skóry jest o wiele bardziej silne i do tego bolesne, to może być ono wynikiem reakcji alergicznej.

Innym powodem, dla którego możemy ciągle odczuwać chęć drapania naszej skóry to stan napięcia nerwowego, niepokoju, zestresowania lub zmartwienia.

Swędzenie skóry: podstawowe przyczyny

  • Odwodnienie
  • Zapalenie skóry
  • Łuszczyca
  • Trądzik różowaty
  • Nadmierne pocenie się
  • Brak higieny
  • Podrażnienie skóry
  • Reakcja alergiczna
  • Stosowanie silnych środków chemicznych
  • Ukąszenia owadów
  • Roztocza lub inne mikroorganizmy
  • Stres
  • Nerwowość
  • Niepokój
  • Skutki uboczne stosowanych leków
  • Niska temperatura otoczenia

Różne badania wykazały, że istnieją neurony w mózgu realizujące konkretne zadania: wykrycie sytuacji, w której coś osiadło na naszej skórę i może stanowić potencjalne źródło problemów.

W 2007 roku zespół naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie (w Stanach Zjednoczonych ) odkrył, że dysponujemy specjalnymi komórkami nerwowymi. S one przeznaczone wyłącznie do zarządzania objawem, jakim jest swędzenie skóry.

Badanie zostało przeprowadzone przez biologa, psychiatrę oraz anestezjologa i zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Science.

alergia.jpg

Swędzenie skóry to  bodziec oznaczający  odbiór przez włókna nerwowe rozlokowane w całym ciele tuż pod skórą. To właśnie one wysyłają sygnał do mózgu za pośrednictwem rdzenia kręgowego.

Właśnie w ten sposób neurony uświadamiają nam, że istnieje jakaś bezpośrednia przyczyna, która wywołuje swędzenie skóry.

Te zakończenia nerwowe są także odpowiedzialne za poinformowanie nas o sytuacji, która powoduje odczuwanie bólu.

Drapać, czy nie drapać – oto jest pytanie

Kiedy się drapiemy, to w rzeczywistości reagujemy automatycznie na bodziec informujący, mówiąc ogólnie, o tym, że coś nam przeszkadza. Ten podświadomy sygnał informuje nas także o tym, że nastąpiło jakieś wydarzenie, którego efektem podrażnienie, a więc i swędzenie skóry.

Tak więc kiedy zaczynamy się drapać, oznacza to, że organizm zareagował na ten sygnał, a więc można już zlikwidować swędzenie skóry jako już zbędne.

Ale także w sytuacji, gdy organizm przestaje być w stanie gotowości, to „wyłącza” sygnał ostrzegawczy, a więc swędzenie skóry również ustaje.

Innym skutkiem drapania jest to, że odrywa nas od odczuwania swędzenia.

Jednak istnieje przy tym zagrożenie w postaci stymulowania (drapania) obszaru o większej powierzchni, niż tej faktycznie swędzący. Oznacza to, że możemy nieświadomie rozprowadzić czynnik zewnętrzny palcami lub paznokciami po większej powierzchni i tym samym wydłużyć swędzenie skóry.

Drapanie po szyi

Drapanie jest reakcją na stymulację, której nie możemy w pełni kontrolować, podobnie jak na przykład kaszlu lub kichania. Jednak warto pamiętać o tym, że zalecanym rozwiązaniem podjęcie próby wyeliminowania lub unikania sytuacji, które wywołują u nas swędzenie skóry.

W trakcie przeprowadzania innego badania, tym razem na Uniwersytecie Wake Forest w miejscowości Winston/Salem w stanie Oregon (także w Stanach Zjednoczonych) dermatolog za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) analizował,  co dzieje się w mózgu, kiedy badana osoba się drapie.

Uczestnicy badania musieli użyć szczotki, za pomocą której drapali swoją skórę przez 30 sekund, a następnie na 30 sekund przestawali się drapać.

Ku zaskoczeniu zespołu badaczy stwierdzili, że pewne obszary mózgu odpowiadające także za przechowywanie przykrych wspomnień i emocji, były właśnie tymi, które zostały “wyłączone” podczas drapania.

Być może właśnie drapanie daje uczucie wrażenia ulgi i spokoju.

Co powoduje wzmożone swędzenie skóry w trakcie zimy?

Wiele osób odczuwa wzmożone swędzenie skóry podczas najzimniejszych miesięcy w roku. Wynika to z faktu, że skóra staje się sucha z powodu działania niskich temperatur, wiatru i śniegu.

Jest to najbardziej odczuwalne na twarzy i dłoniach, czyli w miejscach najbardziej narażonych na kontakt z chłodem.

Swędzenie może być też spowodowane także faktem używania większych ilości ciepłej wody, niż w lecie. Taka zmiana temperatury potrafi mocno osuszać skórę, a także wywołać zapalenie skóry.

Podrażniona skóra

Swędzenie skóry zimą może być także spowodowane używaniem mydła lub detergentów. Inne możliwe przyczyny to noszenie dodatkowej odzieży uniemożliwiającej oddychanie skórze.

Również gruba odzież z wełny lub z grubymi szwami, czy też wykonana z szorstkich materiałów może wywoływać swędzenie skóry.

Dobrym sposobem na powstrzymanie nieprzyjemnego objawu, jakim jest uporczywe swędzenie skóry jest przyłożenie niewielkiej ilości lodu na zadrapane lub uszkodzone miejsce. Można na przykład zastosować zimny okład.

Możesz również przyłożyć do swędzącego miejsca kompres nasączony naparem z rumianku lub nałożyć na skórę maseczkę z zielonej glinki. I na koniec nie zapomnij także o tym, że wspaniałe efekty dla skóry zapewnia miąższ aloesu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.