Mokry kaszel – 5 roślin, które przyniosą ulgę
Mokry kaszel, któremu towarzyszy gęsta i zatykająca drogi oddechowe wydzielina zwana flegmą, to jeden z głównych objawów bakteryjnych i wirusowych zakażeń rozwijających się w układzie oddechowym organizmu.
Wydzielający się śluz, czyli flegma jest jednym z mechanizmów obronnych aktywowanych przez układ immunologiczny w celu oczyszczenia dróg oddechowych z czynników chorobotwórczych w celu przyspieszenia leczenia choroby.
Mokry kaszel raz na jakiś czas jest zjawiskiem zupełnie normalnym i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia naszego organizmu. Problem pojawia się wówczas, gdy kaszel przyjmuje formę chroniczną i utrzymuje się przez tygodnie lub miesiące. W takim przypadku, owszem może on świadczyć o poważnej chorobie.
Nie lekceważ mokrego kaszlu i staraj się wyleczyć go jak najwcześniej. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych, domowych remediów, które szybko i skutecznie usuwają flegmę oraz oczyszczają drogi oddechowe. Poznaj 5 najskuteczniejszych naparów na bazie naturalnych roślin leczniczych!
1. Lukrecja na mokry kaszel
Korzeń lukrecji – od wieków stosowany w medycynie naturalnej – słynie z silnych właściwości przeciwzapalnych i wykrztuśnych. Jest on jedną z najskuteczniejszych roślin, które w naturalny sposób pomagają zwalczyć mokry kaszel oraz złagodzić objawy wywołującej go choroby.
Przygotuj napar z korzenia lukrecji – pomoże Ci on zwalczyć rozwijającą się w drogach oddechowych infekcję, złagodzić podrażnienie oraz oczyścić zapchane śluzem oskrzela.
Składniki
- 1 łyżeczka korzenia lukrecji (5 g)
- Szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Przelej szklankę wody do garnka i zagotuj. Kiedy woda zacznie bulgotać, dodaj do niej korzeń lukrecji i gotuj dalej na wolnym ogniu przez około dwie minuty.
- Następnie usuń napar z ognia i odstaw do zaparzenia na około 10-15 minut.
- Po upływie wyznaczonego czasu przelej napar przez sitko i wypij.
Jak spożywać?
- Spożywaj dwie lub trzy filiżanki naparu dziennie, tak długo aż mokry kaszel ustąpi a drogi oddechowe oczyszczą się z flegmy.
2. Tymianek
Tymianek to nie tylko popularna przyprawa, ale także mocna w działaniu roślina lecznicza. Wykazuje ona silne właściwości antyseptyczne i wykrztuśne, które wspomagają naturalny proces samooczyszczania dróg oddechowych organizmu, zwłaszcza w trakcie przeziębienia, grypy i innych infekcji wirusowych.
Zawarte w tymianku składniki aktywne pomagają złagodzić podrażnienie oskrzeli oraz wspomagają proces oddychania w okresie przeziębienia, grypy, ataku astmy lub zapalenia oskrzeli.
Składniki
- 1 łyżeczka tymianku (5 g)
- Szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
Sposób przygotowania
- Przelej szklankę wody do garnka i zagotuj. Kiedy woda zacznie bulgotać, zdejmij garnek z ognia. Dodaj do gorącej wody łyżkę tymianku, a następnie odstaw na dziesięć minut do zaparzenia.
- Na koniec przelej napar przez sitko, osłodź łyżką miodu i wypij.
Jak spożywać?
- Spożywaj napar dwa razy dziennie: w południe i wieczorem (najlepiej tuż przed pójściem spać).
3. Oregano
Osłodzony miodem napar z oregano to jedna z tradycyjnych, domowych metod zwalczania objawów przeziębienia i grypy. Przynosi on ulgę w przypadku uporczywego kaszlu i innych dolegliwości związanych z infekcjami dróg oddechowych
.
Oregano – podobnie jak tymianek – to nie tylko popularna przyprawa, ale także cenna roślina lecznicza o wysokiej zawartości substancji o działaniu antybiotycznym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Dzięki tym niesamowitym właściwościom napar z oregano znakomicie wspomaga walkę organizmu z będącymi przyczyną infekcji chorobotwórczymi mikroorganizmami.
Składniki
- 1 łyżeczka oregano (5 g)
- Szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżka miodu (25 g)
Sposób przygotowania
- Przelej szklankę wody do garnka i zagotuj. Kiedy woda zacznie bulgotać, zdejmij garnek z ognia. Dodaj do gorącej wody łyżeczkę oregano, a następnie odstaw na dziesięć minut do zaparzenia.
- Na koniec przelej napar przez sitko, osłodź łyżką miodu i wypij.
Jak spożywać
- Pij napar dwa razy dziennie: rano i wieczorem (tuż przed pójściem spać).
Przeczytaj koniecznie artykuł: Miód czosnkowy – doskonały na choroby układu oddechowego
4. Anyż
Anyż słynie z wysokiej zawartości cennych olejków esencjalnych o silnych właściwościach wykrztuśnych. Są one łatwo przyswajane przez organizm, dzięki czemu pomagają mu zwalczać mokry kaszel, ułatwiają usuwanie flegmy i oczyszczanie dróg oddechowych ze szkodliwych mikroorganizmów.
Co więcej, anyż ma również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, które jest znane od wielu dekad. Roślina ta więc bywa wykorzystywana w medycynie naturalnej do leczenia przykrych objawów astmy i innych chorób dróg oddechowych.
Składniki
- 1 łyżeczka anyżu (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Przelej szklankę wody do garnka i zagotuj. Kiedy woda zacznie bulgotać, zdejmij garnek z ognia. Dodaj do gorącej wody łyżeczkę anyżu, a następnie odstaw na dziesięć minut do zaparzenia.
- Po upływie wyznaczonego czasu przelej napar przez sitko i wypij.
Jak spożywać?
- W przypadku uporczywego kaszlu spożywaj napar dwa razy dziennie: w południe oraz wieczorem (najlepiej tuż przed pójściem spać).
5. Kwiaty czarnego bzu
Napar z kwiatów czarnego bzu jest starożytnym, naturalnym lekiem wykrztuśnym, który doskonale wspomaga leczenie kaszlu, objawów przeziębienia i grypy oraz zapalenia gardła.
Roślina ta wykazuje silne działanie przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne, dzięki czemu znakomicie wzmacnia układ odpornościowy organizmu. Pamiętajmy, że zdrowy i silny układ immunologiczny, szybciej i łatwiej reaguje wobec ataków bakterii i wirusów.
Składniki
- 1 łyżka stołowa kwiatów czarnego bzu (10 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Przelej szklankę wody do garnka i dodaj do niej łyżkę kwiatów czarnego bzu. Następnie gotuj napar przez około dziesięć minut na wolnym ogniu.
- Po upływie wyznaczonego czasu, zdejmij napar z ognia i pozostaw do zaparzenia pod przykryciem tak długo, aż napój osiągnie temperaturę pokojową.
- Przelej napar przez sitko, podgrzej nieco i wypij.
Jak spożywać?
- Spożywaj filiżankę naparu z kwiatów czarnego bzu tuż po każdym ataku kaszlu.
- W celach profilaktycznych spożywaj dwie filiżanki naparu dziennie (rano i wieczorem).
Na zakończenie
Jak możemy zaobserwować, istnieje wiele różnych roślin leczniczych, które znakomicie leczą mokry kaszel oraz pomagają złagodzić popularne objawy infekcji dróg oddechowych.
Wybierz spośród powyższych przepisów ten, który najbardziej ci odpowiada i stosuj go zawsze podczas przeziębienia lub grypy. Przekonaj się sam, że na pozytywne rezultaty nie trzeba długo czekać!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- de la Torre L, Alarcón D, Kvist L, Salazar, J. Usos medicinales de las plantas. In Enciclopedia De Plantas Utiles Del Ecuador. 2008; 5(3): 212-260.
- Burgos N, Morales M. Estudio cualitativo del uso de plantas medicinales en forma complementaria o alternativa con el consumo de fármacos en la población rural de la ciudad de Bulnes, Región del Bío-Bío, Chile. Boletín Latinoamericano y Del Caribe de Plantas Medicinales y Aromáticas. 2010.
- Stern J. Tos persistente. EMC – Tratado de Medicina. 2004;8(2):1-3.
- Martín Aragón S. Farmacoterapia mucolítico-expectorante. Farmacia Profesional. 2004; 18(1): 44-49.
- Siedentopp U. El jengibre, una planta medicinal eficaz como medicamento, especia o infusión. Revista Internacional de Acupuntura. 2008; 2(3): 188-192.
- Ciprandi G, Tosca MA. Non-pharmacological remedies for post-viral acute cough. Monaldi Arch Chest Dis. 2021 Aug 10;92(1).
- Shergis JL, Wu L, May BH, Zhang AL, Guo X, et al. Natural products for chronic cough: Text mining the East Asian historical literature for future therapeutics. Chron Respir Dis. 2015 Aug;12(3):204-11.
- Baharara H, Moghadam AT, Sahebkar A, Emami SA, et al. The Effects of Ivy (Hedera helix) on Respiratory Problems and Cough in Humans: A Review. Adv Exp Med Biol. 2021;1328:361-376.