Mikroagresja - największy wróg związku

Nawet jeśli pojawia się pod postacią miłych słów, mikroagresja ze strony twojego partnera może zniszczyć twoje poczucie własnej wartości. Dowiedz się z naszego artykułu o oznakach mikroagresji.
Mikroagresja - największy wróg związku

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2019

Mikroagresja to zawoalowana forma przemocy psychicznej, która polega na ciągłych uszczypliwościach pod adresem drugiej osoby. Jest to rodzaj upokarzania, przez które stopniowo tracisz poczucie własnej wartości.

O tego typu przemocy nie mówi się dużo ponieważ nie jest ona tak wyraźna, nie zostawia śladów. Co więcej, często żadna ze stron nie zdaje sobie sprawy z tego, jak destrukcyjny wpływ na związek ma tego typu komunikacja.

Poniżej mówimy o tym, jak rozpoznać, że w Twojej relacji obecna jest mikroagresja.

Naucz się ją zauważać, aby móc odpowiednio wcześnie na nią zareagować i nie pozwolić, by obniżyła Twoje poczucie własnej wartości.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mawiają czasem do swoich partnerów:

  • “Uwielbiam twoją niezdarność. Zawsze mnie bawi kiedy coś zepsujesz.”
  • “Pozwól, że ja będę mówić bo ty tylko namieszasz.”
  • “Zostaw to, ja to zrobię. Ty masz dwie lewe ręce do tych spraw.”

Jak widzisz, są to sytuacje, w których z jednej strony czuć miłość i bliskość, ale w rzeczywistości osoba wypowiadająca te słowa chce przejąć kontrolę nad sytuacją.

Warto przyjrzeć się bliżej tego typu przykładom, bo są one bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać, a mają ogromny wpływ na relację i poczucie własnej wartości.

Czym charakteryzuje się mikroagresja?

mikroagresja smok

Związek dwóch osób powinien być oparty na kilku ważnych filarach: szacunku, cierpliwości, empatii, bliskości i wzajemnym zrozumieniu.

Kiedy słabnie któryś z tych elementów, pozostałe również na tym cierpią. Na przykład, bez odpowiedniej komunikacji, dwoje ludzi nie będzie odczuwało empatii, a bez empatii nie ma szans na wzajemne zrozumienie.

Szczęśliwy, zdrowy związek jest jak tkanina, w której kolory doskonale ze sobą harmonizują. Obydwie strony szanują różnice ponieważ dzięki nim zachowana jest równowaga pomiędzy włóknami tworzącymi materiał.

Mikroagresja to jak wyciąganie pojedynczych włókien z takiej tkaniny. Na początku tego nie zauważasz, ale z czasem materiał staje się słabszy i powstają w nim dziury, przez które wycieka szczęście.

Ignorowanie i podważanie wartości drugiej osoby

Ignorowanie drugiej osoby i podważanie jej wartości dowodzą o braku zainteresowania partnerem.

Jest to mikroagresja, która może być odczuwalna na co dzień.

Oto kilka przykładów takich zachowań:

  • Wyśmiewanie gustu partnera.
  • Brak troski o potrzeby drugiej osoby.
  • Brak czasu na robienie tego, na co ma ochotę partner; nigdy nie ma na to dobrego momentu.
  • Wyśmiewanie partnera w obecności innych osób (“Ona wiecznie czyta książki. Co za strata czasu.”).

Robienie wszystkiego za kogoś to także mikroagresja

mikroagresja zaprzeczanie

To z pewnością jeden z najczęstszych przykładów mikroagresji.

Na początku może to być interpretowane jako objaw opiekuńczości i wyglądać bardzo niewinnie. Możesz nawet myśleć, że nie pozwalając Ci nic zrobić, Twój partner okazuje troskę.

W rzeczywistości wygląda to tak:

  • Jedna ze stron przejmuje wszelką inicjatywę twierdząc, że “zrobi to lepiej albo dużo szybciej, niż ty”.
  • Partner może robić komentarze dotyczące rzekomych niedociągnięć drugiej osoby, mówiąc np. “Ona po prostu nie potrafi gotować. Cokolwiek dotknie, od razu to psuje. Gdybyś tylko widział co zrobiła z komputerem”.
  • Tego typu zachowania negatywnie wpływają na Twoją samoocenę i na związek.

Brak wzajemnego zaufania

Mikrogresja z czasem pogarsza Twój stan psychiczny, przez co zaczynasz się zmieniać.

Możesz zauważyć nie tylko, że obniża się Twoje poczucie własnej wartości, ale również to, że w waszej relacji zaczyna brakować zaufania.

  • Przestajesz podejmować inicjatywę w obawie przed krytyką.
  • Przestajesz czuć, że możesz w komfortowy sposób mówić o swoich uczuciach, ponieważ Twój partner przyjmuje Twoje słowa sarkastycznymi komentarzami.

Im dłużej trwa taki stan, tym bardziej będziecie się od siebie oddalać i tym gorzej będziesz się czuć w związku.

znęcanie sie psychiczne

Bardzo często ofiary mikroagresji przez długi czas nie reagują na takie zachowania i słowa.

Dzieje się tak dlatego, że przemoc w związku kojarzy się z siłą fizyczną, podnoszeniem głosu i ograniczaniem wolności, a nie tylko z krytycznymi uwagami.

Mikroagresja działa jak małe ciosy, które są niemal niezauważalne. Pamiętaj jednak, że nadal są to ciosy.

  • Takie zachowanie ma na celu złamanie drugiej osoby.
  • Jeśli Twój partner nie pozwala Ci być sobą i narzuca Ci swoje wartości oraz sposób myślenia, zatracasz siebie i poczucie własnej wartości.
  • Twoje mocne strony i sukcesy przestają się liczyć dla Twojego partnera. Krytycznymi uwagami pomniejsza on Twoje osiągnięcia lub całkowicie niweluje ich znaczenie.

Naucz się zauważać oznaki mikroagresji i stawiać im czoła. Jeśli ty nie zawalczysz o siebie, nikt tego nie zrobi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bourdieu, P., y Passeron, J. C. (2001). “Fundamentos de una teoría de la violencia simbólica”. En La reproducción. Elementos para una teoría del sistema de enseñanza. Madrid: Popular, pp. 15-85.
  • Hirigoyen, M. F. (1999). El acoso moral: el maltrato psicológico en la vida cotidiana. Buenos Aires: Paidós.
  • Velazquez, S. (1996). “Extraños en la noche”. En Burin, M., y Dio Bleichmar, E. Género, psicoanálisis, subjetividad. Buenos Aires: Paidós.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.