Migrena? Zwalcz ją w kilka minut tym starym napojem

Możemy pić ten stary, domowy napój zarówno w celu zapobiegania, jak i leczenia, gdy pojawia się migrena. Dzięki właściwościom soli himalajskiej Twój organizm bardzo skorzysta na tym, że będziesz spożywać ten napój.
Migrena? Zwalcz ją w kilka minut tym starym napojem

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Migrena to bardzo często występujące zaburzenie neurologiczne. Pojawia się na skutek rozszerzania się arterii czaszki, powodując silny ból i napięcie. Jak zapewne wiesz, migrena może wywoływać ból obu stron głowy, choć najczęściej pojawia się tylko z jednej strony.

Oprócz bólu pojawia się nieprzyjemna nadwrażliwość na słońce, mroczki, zaburzenia widzenia, a nawet mdłości. Szacuje się, że migrena dotyka około 20% ludności świata. Z czego 50% z nich to kobiety.

Niektórzy mylnie sądzą, że migrena to po prostu ból głowy, ponieważ tam właśnie najbardziej się ją odczuwa. Okazuje się jednak, że ból jest znacznie silniejszy, pulsujący i trudny do zniesienia.

Choć dokładna przyczyna, dla której pojawia się migrena nie jest jeszcze znana, istnieją pewne czynniki, które wiąże się z tendencją do zapadania na nią. W dalszej części artykułu chcielibyśmy podzielić się z Tobą opisem pewnej starożytnej metody pomagającej zwalczyć migrenę i kontrolować jej objawy.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej?

Migrena – jakie są jej przyczyny?

Wielu ekspertów uważa, że ​​znaczna część przypadków migreny wywodzi się z czynników genetycznych.

Jej przyczyny są bardzo trudne do zidentyfikowania. Różnią się u poszczególnych osób, prawie zawsze w zależności od obranego stylu życia.

Wśród czynników związanych z występowaniem migreny wymienić można:

Tendencje w rodzinie

Choć nie jest to całkowicie potwierdzona przyczyna, to ustalono, że w niektórych przypadkach mamy do czynienia z genem znajdującym się na chromosomie 9.

Stres i niepokój, a migrena

Stałe działanie stresu i niepokoju zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby. Zwłaszcza u pacjentów, którzy już wcześniej cierpieli na migreny.

Zachodzące w naszym organizmie zmiany hormonalne

Zmiany hormonalne zachodzące podczas jajeczkowania i miesiączki mogą pogorszyć przypadki migreny.

Ból głowy, a migrena

 

Zjawisko to występuje także u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne lub hormonalne pigułki.

Kłujący ból może trwać od 4 do 72 godzin, wywołując przy tym nudności, zawroty głowy, drażliwość i nadwrażliwość na wiele bodźców.

Migrena: spożycie alkoholu i dieta

Pewne pokarmy i napoje są ściśle związane z ciągłym występowaniem migreny.

Alkohol

Środki pobudzające zawarte w napojach alkoholowych i napojach energetyzujących, takie jak na przykład glutaminian sodu, znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia migreny.

Zaburzenia snu

Osoby, które mają zaburzenia snu lub trudności z zasypianiem o właściwej porze, są znacznie bardziej narażone na to, że pojawi się u nich migrena.

Czynniki środowiskowe, a migrena

Pewne elementy otoczenia, w którym znajduje się osoba, jak również środowiska naturalnego i gwałtownych zmian klimatu, mogą wywoływać różne dolegliwości zdrowotne.

Kobieta z maseczką - zanieczyszczenie środowiska może powodować migrenę

Niektóre z nich są związane z migreną to:

  • Nagłe zmiany temperatury
  • Fluorescencyjne lub jasne światło
  • Głośne dźwięki
  • Ekrany komputerowe
  • Silne zapachy
  • Wysokość
  • Skażenie środowiska

Jak przygotować domowy napój do zwalczania migreny w ciągu kilku minut?

Napój, który pomoże Ci kontrolować migrenę w ciągu kilku minut to tradycyjny środek. Już w czasach starożytnych ludzie wykorzystywali go właśnie do tego celu.

Opiera się on na wspaniałym składniku, jakim jest  sól himalajska. Ten kompletny składnik, dostarcza ciału niezbędnych minerałów i innych substancji. Są one korzystne między innymi w przypadku, gdy pojawia się migrena.

Mimo że spożycie soli nie jest zalecane, nie ulega wątpliwości, że w małych dawkach jest ona korzystna, ponieważ pomaga regulować szereg funkcji naszego organizmu.

Napój z soli himalajskiej

Struktura chemiczna tego typu soli sprawia, że ​​jest jednym z najbardziej korzystnych dla zdrowia ludzkiego minerałów, do tego stopnia, że ​​niektórzy uważają ją za „białe złoto”.

Zawiera 84 minerałów, elektrolitów i substancji rewitalizujących, dzięki czemu uzupełniasz organizm w sole, które tracisz pocąc się.

Choć ta alternatywna terapia na zwalczanie migreny nie została potwierdzona naukowo, osoby, które jej spróbowały, twierdzą, że usuwa migrenę w około 10 minut.

Składniki:

  • 1 szklanka wody (200 ml)
  • Sok z ½ cytryny
  • 1 łyżeczka różowej soli himalajskiej (5 g)

Sposób zastosowania:

  • Himalajską różową sól wymieszać z sokiem z połowy cytryny i ze szklanką wody.
  • Pić małymi łyczkami, najlepiej na czczo, przed zjedzeniem śniadania.
  • Dla dzieci wystarczy dodać kilka kropli napoju do posiłków.
  • Oczywiście, ten napój można pić przed pierwszymi objawami migreny.
  • Unikaj przyjmowania więcej, niż jednej łyżeczki soli himalajskiej dziennie, ponieważ może to być szkodliwe dla Twojego zdrowia.

Nie wahaj się przygotować tego ciekawego lekarstwa w Twoim domu i odkryć, że oprócz ulgi w bólu dostarczy Twojemu organizmowi wielu korzyści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cid, M. L. (2019). MIGRAÑA, UN DESAFÍO PARA EL MÉDICO NO ESPECIALISTA. Revista Médica Clínica Las Condes, 30(6), 407-413.
  • Navarro, E. G., Cuella, E. C., Dalmau, L. G., & Martinez, M. S. (2019). Recomendaciones dietéticas actualizadas en la prevención de la Migraña. Revisión. Rev Esp Nutr Comunitaria, 25(3).
  • National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS). (2016, diciembre 20). Dolor de cabeza: Esperanza en la investigación : National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS). Recuperado 24 de abril de 2020, de https://espanol.ninds.nih.gov/trastornos/dolor_de_cabeza.htm
  • Negi, P. S., Vashisth, A., & Gusain, Y. S. (2019). Physico-Chemical Properties of Sal (Shorea robusta) Forests in Foothills of Garhwal Himalaya. Journal of Tree Sciences, 37(2), 62-67.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.