Migdały - namocz je przed zjedzeniem
Migdały są nie tylko zdrowym, ale również bardzo smacznym produktem, a ich jedzenie w niektórych krajach, np. w Indiach jest wręcz tradycją.
Być może wiesz już o tym, ile korzyści zdrowotnych przynosi spożywanie migdałów, ale czy wiesz, że najlepiej jest je spożywać dopiero po uprzednim namoczeniu?
Namoczone migdały są sprawniej trawione przez organizm, a tym samym dostarczają większej ilości składników odżywczych. Spróbuj jeść zaledwie 5 namoczonych migdałów do śniadania, a przekonasz się o ich niezwykłym wpływie na Twój organizm.
1. Namoczone migdały są bardziej pożywne
Migdały cieszą się dużą popularnością, a z ich licznych właściwości odżywczych korzysta coraz więcej osób, między innymi pijąc mleko migdałowe.
Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że jedząc migdały dostarczasz organizmowi jak największą ilość witamin i minerałów, namocz migdały na noc zanim je spożyjesz.
Oto dlaczego powinieneś to robić:
- Po pierwsze, mocząc migdały pozbywasz się pokrywającej je skórki, która utrudnia przyswajanie zawartych w migdałach enzymów.
- Namoczone migdały łatwiej jest pogryźć ponieważ miękną pod wpływem wody.
Wystarczy zjadać tylko 5 migdałów dziennie, aby poprawić pracę mózgu i wzmocnić pamięć.
Taka ilość dostarcza również mnóstwa witaminy E, cynku, wapnia i nasyconych kwasów tłuszczowych omega 3.
Zobacz także: Mleko migdałowe – zalety i właściwości
2. Poprawiają trawienie
Spożywanie namoczonych migdałów pomaga stymulować produkcję enzymów trawiennych, które pozwalają lepiej przyswajać składniki odżywcze zawarte w pożywieniu.
Jeśli zostawisz migdały w wodzie na przynajmniej 8 godzin, uwalnia się z nich enzym zwany lipazą, który przyspiesza trawienie tłuszczu.
3. Pomagają zrzucić zbędne kilogramy
Jednonienasycone tłuszcze i kwasy tłuszczowe omega 3 zawarte w migdałach są bardzo ważnym elementem diety odchudzającej. Oto jak wpływają na twój organizm:
- Zapewniają uczucie sytości.
- Zapobiegają zaparciom.
- Przyspieszają trawienie tłuszczy.
- Pomagają utrzymać masę mięśniową.
- Poprawiają metabolizm.
4. Wzmacniają układ krwionośny
Wiele osób, które chcą naturalnymi sposobami wzmocnić serce regularnie je orzechy włoskie.
Warto wiedzieć, że migdały również mają zbawienny wpływ na kondycję serca i układu krwionośnego. Migdały pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi (LDL).
Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy i minerałów, które poprawiają krążenie krwi i chronią żyły i tętnice przed nagromadzeniem osadu na ich ściankach.
5. Bogate źródło witaminy E
Kolejną zalet migdałów jest duża ilość witaminy E, jaką zawierają.
Witamina E to silny przeciwutleniacz, który jest najlepiej przyswajalny kiedy spożywasz migdały bez skórki.
Witamina ta pomaga niwelować skutki działania wolnych rodników, dzięki czemu chroni komórki całego ciała i pomaga – miedzy innymi – na dłużej zachować gładką skórę, wolną od zmarszczek.
Co więcej, ten przeciwutleniacz pomaga chronić twój organizm przed rozwojem komórek nowotworowych.
Przeczytaj również: Witamina E – zwiększ jej spożycie sięgając po tych sześć produktów
6. Dzieci powinny jeść migdały
Naucz swoje dzieci, aby jadły 4 do 6 namoczonych migdałów dziennie. W ten sposób pomożesz w rozwoju ich mózgu, co jest niezwykle ważne w okresie wzrostu.
W migdałach znajduje się mnóstwo kwasu foliowego i nasyconych kwasów tłuszczowych. Stymulują one pamięć dzieci i usprawniają prace ich mózgu sprawiając, że stają się bardziej inteligentne.
Co więcej, migdały przyczyniają się dobudowania silnych kości i mięśni u dzieci.
Jak widzisz, jeden zdrowy nawyk może przynieść mnóstwo korzyści zdrowotnych dla twoich pociech.
7. Chronią skórę
Jakby wymienionych zalet jedzenia moczonych migdałów było mało, pomagają one również chronić skórę dzięki wysokiej zawartości witaminy E, która – jak wspomnieliśmy – jest silnym antyoksydantem.
Warto również zrobić z nich odżywczą maseczkę i nakładać ją na twarz dwa razy w tygodniu. Pomoże ona wygładzić zmarszczki i rozjaśnić przebarwienia. Oto jak możesz ją przygotować:
- Namocz garść migdałów na noc, a rano zmiksuj je na gładka masę.
- Nałóż tak przygotowana maseczkę na twarz i zostaw na 20 minut.
- Po upływie tego czasu spłucz maseczkę letnią wodą. Twoja skóra natychmiast nabierze świeższego wyglądu.
Ta naturalna maseczka z migdałów nie tylko wyrównuje koloryt skóry i stymuluje jej komórki do regeneracji, ale również pomaga wygładzić zmarszczki i nadać cerze zdrowy blask.
Skoro już znasz liczne zalety jedzenia moczonych migdałów, włóż je do wody jeszcze tego wieczoru. Pozwól im nasiąknąć przez przynajmniej 8 godzin i zacznij korzystać z ich wspaniałych właściwości zdrowotnych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Nutrición. (2017). Archivos de Bronconeumologia. https://doi.org/10.1016/S0300-2896(17)30365-4.
-
Benítez Rubio, M. R., & Medranda De Lázaro, I. (2007). Minerales y vitaminas. Pediatria Integral. https://doi.org/10.1016/j.jhydrol.2017.02.036.
-
Carcamo, G. I., & Mena, C. P. (2006). Alimentación saludable. Horizontes Educacionales. https://doi.org/10.1002/14651858.CD000371.pub6.