Mięśniaki macicy - 5 informacji, które warto znać

Choć na początku - z racji braku wyraźnych objawów - mięśniaki macicy są trudne do wykrycia, kobiety nimi dotknięte zazwyczaj odczuwają objawy i zmiany w organizmie, które ułatwiają ich wcześniejsze wykrycie.
Mięśniaki macicy - 5 informacji, które warto znać

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mięśniaki macicy to małe grudki tkanki mięśniowej, które rosną na powierzchni macicy lub w szyjce macicy. Jest to dolegliwość, która odbija się na zdrowiu kobiecego układu rozrodczego oraz na jej równowadze hormonalnej.

Choć mięśniaki macicy przyjmują postać guzów, zaledwie 0,5% spośród nich staje się nowotworem. Choć mają związek z chorobami układu rozrodczego, bardzo rzadko więc na ich podstawie rozwija się nowotwór.

Wiele kobiet nie zdają sobie jednak sprawy z tego, w jaki sposób one powstają. Ze względu na pewne objawy, łatwo można je pomylić z innymi dolegliwościami.

Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule zebraliśmy dla Ciebie serię informacji, które mogą Ci pomóc rozproszyć pewne wątpliwości i bliżej przyjrzeć się tej dolegliwości.

1. Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy to rodzaj łagodnych guzów, które generalnie rozwijają się u kobiet po 20. roku życia.

Znane są również jako mięśniaki gładkokomórkowe. Są to niewielkie zgrubienia tkanki mięśniowej gładkiej o okrągłej formie. Ich rozmiar może być mikroskopijny lub nawet duży.

Mięśniaki macicy

2. Jakie istnieją rodzaje mięśniaków macicy?

Mięśniaki macicy istnieją w różnych rodzajach, zależnie od miejsca macicy, w jakim powstają:

  • Mięśniaki podśluzówkowe – znajdują się w błonie mięśniowej macicy, czyli w warstwie ochronnej tej części ciała. Rosną od środka macicy, w stronę błony śluzowej, która chroni macicę.
  • Mięśniaki podsurowicówkowe – powstają po zewnętrznej stronie macicy, rosnąc w kierunku błony surowiczej, która pokrywa macicę od strony jamy brzusznej.
  • Mięśniaki śródścienne – powstają w ścianie macicy. Powodują jej powiększanie się. W tym przypadku powstają deformacje macicy.

3. Jakie objawy towarzyszą mięśniakom macicy?

Mięśniaki macicy należą do dolegliwości, które bardzo trudno jest wcześnie wykryć. Dzieje się tak, ponieważ w początkowych etapach nie prezentują poważnych i zauważalnych objawów.

Okazuje się, że sporo kobiet dotkniętych mięśniakami zauważają pewne zmiany w swoim ciele. Bardzo ułatwia to wczesną diagnostykę.

Ból brzucha u kobiety

Oto kilka najczęściej zauważalnych objawów:

  • Nieregularne miesiączkowanie.
  • Obfite krwawienia.
  • Odczucie opuchlizny i ciężkości w podbrzuszu, którym towarzyszy ból.
  • Nagłe przybranie na wadze.
  • Problemy z płodnością oraz zagrożone ciąże.
  • Bolesne stosunki seksualne.
  • Ból w lędźwiowej części pleców.
  • Zmiany w sposobie i częstotliwości oddawania moczu.
  • Uczucie zmęczenia.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Władza umysłu nad naszym zdrowiem

4. Czy mięśniaki macicy mogą mieć wpływ na płodność?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań gdy pojawiają się mięśniaki macicy jest to, czy będą one miały wpływ na płodność.

Niestety odpowiedź jest twierdząca. U kobiet, u których zdiagnozowano tę dolegliwość, zwiększa się ryzyko trudności z zajściem w ciążę i utrzymaniem jej.

Owszem, istnieje pewne prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, ale sam jej proces jest bardzo ryzykowny. Niestety spory odsetek kobiet w ciąży wykazuje wysokie ryzyko poronienia podczas pierwszego trymestru ciąży.

Ryzyko jest różne w wypadku każdej kobiety, prawie zawsze zależy od liczby i wielkości mięśniaków oraz ich umiejscowienia w macicy.

Koniecznie zobacz też artykuł: Jak zwiększyć płodność? Porady dla kobiet

5. Mięśniaki macicy – czy istnieją sposoby leczenia?

Leczenie operacyjne jest jednym z najskuteczniejszych znanych sposobów leczenia mięśniaków macicy. W przeciwieństwie jednak do tego, co sądzi większość osób, nie jest to jedyna dostępna metoda, aby poczuć ulgę w nieprzyjemnych objawach.

Najważniejsze, żeby zdawać sobie sprawę z tego, iż istnieją lekarstwa zmniejszające siłę objawów oraz nierównowagę hormonalną, jaką potrafią wywołać mięśniaki macicy.

Kobieta u lekarza

Ponadto, jeśli są one niewielkie, nie warto decydować się na operację. Należy również pamiętać o tym, że:

  • Niewielkie mięśniaki leczy się za pomocą środków przepisanych przez lekarza specjalistę.
  • Wycięcie chirurgiczne stosuje się tylko i wyłącznie wtedy, gdy leczenie farmakologiczne nie okazało się wystarczające.
  •  Zabieg nosi nazwę miomektomia i polega na usunięciu mas mięśniaków bez bezpośredniego ingerowania w tkankę macicy.
  • Z drugiej strony, istnieje też leczenie z wykorzystaniem octanu uliprystalu, środka równoważącego poziom progesteronu. Kuracja ta pomaga zapobiec powstawaniu mięśniaków.

Podsumowując, choć mięśniaki macicy nie są poważnym problemem zdrowotnym, ani często nie wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej, należy zwracać uwagę na objawy na nie wskazujące i jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem.

Choć większość z nich nie osiąga dużych rozmiarów i pozostaje niezauważonych, najlepiej byłoby w porę postarać się o odpowiednie leczenie, aby uniknąć niechcianych komplikacji. Pamiętaj, że zapobieganie to podstawa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hurst, B. S. (2014). Uterine fibroids. In Ultrasound Imaging in Reproductive Medicine: Advances in Infertility Work-Up, Treatment, and Art. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-9182-8_10
  • Khan, A. T., Shehmar, M., & Gupta, J. K. (2014). Uterine fibroids: Current perspectives. International Journal of Women’s Health. https://doi.org/10.2147/IJWH.S51083
  • Zimmermann, A., Bernuit, D., Gerlinger, C., Schaefers, M., & Geppert, K. (2012). Prevalence, symptoms and management of uterine fibroids: An international internet-based survey of 21,746 women. BMC Women’s Health. https://doi.org/10.1186/1472-6874-12-6
  • Pavanello, L., Cesari, S., Biasiutti, C., Manfredi, R., & Pozzi Mucelli, R. (2015). Fibroids. In MRI of the Female and Male Pelvis. https://doi.org/10.1007/978-3-319-09659-9_5
  • Marret, H., Fritel, X., Ouldamer, L., Bendifallah, S., Brun, J. L., De Jesus, I., … Fernandez, H. (2012). Therapeutic management of uterine fibroid tumors: Updated French guidelines. European Journal of Obstetrics Gynecology and Reproductive Biology. https://doi.org/10.1016/j.ejogrb.2012.07.030

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.