Miesiączka - 8 faktów, których możesz nie wiedzieć

Choć jesteśmy w trakcie menstruacji, nasz organizm już jest w trakcie przygotowywania drugiego jajnika do kolejnego cyklu. Dlatego też jeżeli utrzymujemy kontakty seksualne bez zabezpieczenia, istnieje ryzyko zajścia w ciążę.
Miesiączka - 8 faktów, których możesz nie wiedzieć

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że miesiączka to naturalne zjawisko w życiu każdej kobiety. Pojawia się co około 28 dni. Towarzyszące jej bóle menstruacyjne, konieczność używania podpasek bądź tamponów czy też zmiany nastroju to naturalne objawy towarzyszące temu zjawisku. Każda z nas musi się z nimi borykać od 3 do 6 dni.

Oprócz widocznych i oczywistych objawów, miesiączka to również cały złożony proces chemiczny, hormonalny i biologiczny, od którego zależy nasze zdrowie fizyczne, a nawet emocjonalne.

Być może nie zdajesz sobie sprawy, ale istnieje mnóstwo ciekawych i nieznanych aspektów naszego cyklu miesięcznego, które często ignorujemy. Okazuje się jednak, że zachodzą one w naszym organizmie za każdym razem, gdy mamy okres.

W niniejszym artykule podzielimy się z Tobą ośmioma ciekawostkami, o których być może nie miałaś pojęcia. Od teraz będziesz wiedzieć już wszystko. Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

1. Miesiączka – co tak naprawdę się wtedy dzieje?

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy jest zaprojektowany tak, by zapewnić nam płodność. Owulacja występuje mniej więcej w połowie cyklu. To właśnie wtedy z jajnika uwalnia się komórka jajowa, która może zostać zapłodniona.

W tym właśnie czasie organizm wzmaga produkcję hormonu znanego jako progesteron. To właśnie progesteron powoduje zagęszczenie śluzu wyścielającego macicę. Dzięki temu staje się ona doskonałym domem dla potencjalnej zapłodnionej komórki jajowej.

Jeżeli jednak w ciągu płodnych dni nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, progesteron przestaje oddziaływać na organizm. Po jakimś czasie występuje krwawienie menstruacyjne, czyli pojawia się miesiączka.

2. Krwawienie może się zmieniać pod wpływem hormonalnych terapii antykoncepcyjnych

Hormonalne terapie antykoncepcyjne mogą spowodować znaczne zmiany i odchyły od normy w miesięcznym cyklu menstruacyjnym kobiety. Pigułki antykoncepcyjne, wkładki dopochwowe czy też implanty wymuszają na organizmie kobiecym zanik produkcji progesteronu.

To z kolei znacznie zmniejsza upływ krwi podczas miesiączki. Bywa też, że kobieta objęta hormonalną kuracją antykoncepcyjną w ogóle nie ma okresu lub że jest on znacznie zmniejszony.

3. Miesiączka nie wyklucza zajścia w ciążę

Komórka jajowa

Jest to bardzo ważny fakt, o którym powinny wiedzieć wszystkie kobiety. Choć prawdopodobieństwo jest bardzo niewielkie, dowiedziono, że owszem, można zajść w ciążę trakcie okresu.

Jak to możliwe? Otóż podczas, gdy masz miesiączkę, Twoje jajniki już przygotowują komórkę jajową na czas owulacji w kolejnym miesiącu. Uwalnia się ją jakieś dwa tygodnie później.

Nie wszystkie jednak mamy ten sam cykl miesiączkowy i tak samo działający organizm. W przypadku niektórych z nas może się zdarzyć przedwczesna owulacja “zakamuflowana” miesiączką.

Z tego też powodu utrzymywanie stosunków seksualnych podczas miesiączki bez zabezpieczenia może skończyć się ciążą. Powinnaś być czujna – zwłaszcza, jeśli Twoja miesiączka występuje nieregularnie.

4. Podczas normalnej miesiączki tracisz mniej niż jedną filiżankę krwi

Kwestia krwawienia miesięcznego jest bardzo indywidualna i zależy od kobiety. Sporo zależy od czynników hormonalnych, aktywności fizycznej oraz stylu życia. Generalnie jednak szacuje się, że w trakcie jednego okresu kobieta traci średnio około 100 ml, czyli równowartość małej filiżanki krwi.

Możesz zauważyć, że objętość ta jest u Ciebie nieco większa. Nie powinno to jednak stanowić powodu do zmartwień, gdyż krew miesza się z błoną śluzową macicy i innymi płynami pochwowymi. To zupełnie naturalne.

5. Uwaga na objawy zespołu wstrząsu toksycznego!

Podpaska i tampon

Choć dolegliwość ta nie jest powszechna i nie dotyka wielu kobiet, nadal warto przypomnieć o znaczeniu higieny intymnej, zwłaszcza w trakcie miesiączki. Koniecznie zmieniać podpaski i tampony kilka razy dziennie.

Unikniesz dzięki temu rozwoju bakterii, które wywołują zespół wstrząsu toksycznego. Jest to bardzo niebezpieczna dolegliwość i – niestety – stała się przyczyną śmierci wielu kobiet.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Kubeczek menstruacyjny – 7 razy TAK!

6. Zespół napięcia przedmiesiączkowego – powszechna dolegliwość

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to powszechnie występująca wśród kobiet, nieprzyjemna dolegliwość. Szacuje się, że dotyka około 90% kobiet – a przynajmniej doświadczają go raz w życiu.

Jakie są jego główne objawy? Są one różne i zależą od kobiety oraz jej struktury hormonalnej. Przede wszystkim jednak zauważymy gwałtowne zmiany humoru i huśtawki nastroju. Mogą pojawić się też uciążliwe bóle głowy.

Inne objawy towarzyszące zespołowi napięcia przedmiesiączkowego to wzdęcia, opuchnięte podbrzusze i ciągłe uczucie zmęczenia.

Objawy pojawiają się krótko przed miesiączką oraz w jej trakcie. Jeżeli zauważysz je w innych częściach Twojego cyklu menstruacyjnego, wiedz, że nie jest to zespół napięcia przedmiesiączkowego i że powinnaś zbadać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Miesiączka

7. Choroby mogą zaburzać miesiączkę

Pamiętaj o jednym: jakakolwiek choroba mająca wpływ na Twój organizm może też zaburzyć naturalny miesięczny cykl menstruacyjny. Rak, choroby serca i układu krwionośnego, czy też problemy z tarczycą – wszystko to jest bezpośrednio powiązane z miesiączką.

Oczywiście sam stan zdrowia Twojego układu rozrodczego ma ogromny wpływ na okres. Nie ma jednak powodów do paniki, nie każde zaburzenie w miesiączkowaniu musi od razu oznaczać poważnej choroby. Po prostu bądź uważna i obserwuj swoje ciało.

8. Wydzielina miesiączkowa zawiera komórki macierzyste

Być może nie zdawałaś sobie z tego sprawy, ale krew i wydzielina, którą Twoje ciało usuwa podczas miesiączki, zawiera komórki macierzyste. Liczne badania dowiodły, że są one użyteczne w wytwarzaniu nowych tkanek do naszego ciała.

O jakie tkanki może tu chodzić? Między innymi:

  • Tkanka komórek nerwowych;
  • Tkanka wątroby;
  • Tkanka trzustkowa;
  • Tkanka kostna;
  • Tkanka tłuszczowa;

Interesujące, prawda? Jako kobiety, powinnyśmy zdawać sobie sprawę ze wszystkich procesów zachodzących w nas podczas miesiączki. Dzięki temu nie będziemy odczuwać niepokoju zauważywszy jakiś nowy, nieznany dotąd objaw. Podziel  się tym artykułem z koleżanką.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.