Magnez- 14 korzyści dla zdrowia
Magnez ulży Twoim nerwom
Magnez może występować w przyrodzie w formie jonu, tworząc sole i tlenki. Odgrywa on niezwykle ważną rolę nie tylko dla człowieka, ale również dla roślin. Chlorofil zawiera magnez, a jak wiesz, ten związek chemiczny jest niezbędny, aby mogła nastąpić fotosynteza, a z nią wytworzyć się tlen, którym oddychamy. Tym samym, dzięki temu procesowi, rozwijają się i rosną zjadane przez nas rośliny.
W organizmie człowieka magnez znajduje się we wszystkich tkankach, przede wszystkim w kościach i mięśniach. Jego funkcje są bardzo różnorodne, a poniżej przedstawiamy Ci niektóre z nich:
Biologiczne znaczenie magnezu:
- Reguluje łańcuchy ADN i ARN, co pozwala na odpowiednią odbudowę komórkową. Poza tym zapobiega, między innymi, mutacji genów i powstawaniu komórek rakotwórczych.
- Uczestniczy w powstawaniu ATP, energii niezbędnej we wszystkich procesach metabolicznych.
- Ma bezpośredni związek z procesem metabolizmu wapnia.
- Uczestniczy w procesach produkcji neuromodulatorów i neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne za przepływ informacji poprzez całe ciało do mózgu w postaci impulsów nerwowych. To dzięki nim możesz się poruszać, mówić i być kim jesteś.
- Pozwala na odprężenie mięśniowe, będąc niezwykle ważnym, przede wszystkim, w utrzymaniu odpowiedniego rytmu bicia serca.
- Działa na system nerwowy zapewniając uczucie rozluźnienia i odprężenia.
W przypadku osób dorosłych dzienna zalecana ilość spożywanego magnezu powinna wynosić od 300 do 360 miligramów. Na szczęście nie musisz sięgać po sztuczne suplementy diety, ponieważ liczne naturalne produkty (między innymi rośliny o zielonych liściach) zawierają duże ilości tego minerału, którego tak bardzo potrzebuje twoje ciało.
Poniżej prezentujemy listę niektórych produktów wraz z informacją o ilości zawartego w nich magnezu. Na pewno się zdziwisz.
Zawartość magnezu w 100 gramach różnych produktów:
- Szpinak: 60 miligramów
- W pietruszce około 200 miligramów
- Groszek: 50 miligramów
- Nasiona dyni: 262 miligramów
- Migdały: 258 miligramów
- Orzechy laskowe: 258 miligramów
- Orzeszki ziemne : 174 miligramów
- Soja: 240 miligramów
- Groszek włoski: 160 miligramów
- Mąka razowa: 140 miligramów
- Owoce morza: około 140 miligramów.
- Gorzka czekolada: 107 miligramów
- Ryż razowy: 106 miligramów
Jak mogłaś się przekonać, bardzo dużo produktów zawiera magnez. Niestety, niedobór tego minerału jest jednak bardzo częsty, a to dlatego, że niektóre leki lub też sytuacje stresowe, mogą powodować jego wydalanie z organizmu wraz z moczem.
14 korzyściach zdrowotnych płynących ze spożywania magnezu
Powinno się zatem bardzo dbać o to, by nie dopuścić do niedoboru magnezu w naszym organizmie. Jego korzyści dla zdrowia są naprawdę niezaprzeczalne. Dzięki utrzymaniu odpowiedniego poziomu tego minerału możliwe jest zmniejszenie ryzyka chorób serca, skurczów mięśni, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.
Korzyść 1: Efekt antystresowy
Magnez jest naturalnym środkiem uspokajającym, który bierze udział w procesach przekazów nerwowych i utrzymuje neurony w ciągłej aktywności. Jeśli chcesz, by twój układ nerwowy znajdował się w jak najlepszym stanie, a ty czuła się spokojna, zrelaksowana i zadowolona, zadbaj o dostarczenie twojemu organizmowi odpowiedniej ilości magnezu.
Wpływa on bezpośrednio na produkcję serotoniny czyli hormonu szczęścia, który od razu poprawi ci humor.
Korzyść # 2: Dostarcza niezbędnej energii
Jak już wspominaliśmy, magnez jest niezbędny w procesach metabolicznych odpowiedzialnych za produkcję energii. Jeśli chcesz mieć więcej siły, czuć się mocniejsza i rozwijać mięśnie – to magnez jest doskonałą opcją. Poczuj się pełna energii i stań się naprawdę aktywna.
Korzyść # 3: Wzmacnia kości i zęby
Magnez jest bardzo pomocny w przyswajaniu wapnia i fosforu w kościach i zębach, przyczyniając się do tego, by były mocne i zdrowe. Spożywając ten minerał w odpowiednich dawkach uchronisz się od osteoporozy i próchnicy.
Korzyść # 4: Dba o nerki
Równowaga między magnezem a wapnem w organizmie jest niezbędna dla naszego życia. Dzięki swojemu działaniu na wapń, magnez jest w stanie zniszczyć kamienie nerkowe.
Tak więc, odpowiednia ilość magnezu w organizmie pozwala utrzymać nerki w jak najlepszym stanie.
Korzyść # 5: Łagodzi bóle menstruacyjne
Magnez sprzyja utrzymaniu równowagi hormonalnej. Z tego powodu może on zapobiegać bólom menstruacyjnym lub przynajmniej je łagodzić.
Korzyść#6: Pomaga w walce z zaparciami
Magnez oczyszcza nasz organizm i dzięki swojemu działaniu jako delikatny środek przeczyszczający może zbierać toksyny występujące w naszych jelitach, ułatwiając tym samym ich wypróżnienie. Poza tym, kontroluje on prolifikację flory bakteryjnej.
Korzyść# 7: Zapobiega chorobom układu krążenia
Nic nie jest tak doskonałym sposobem jak magnez na odprężenie mięśnia sercowego oraz zapobieganiu arytmii serca. Poza tym, minerał ten odgrywa istotną rolę w wiele procesach zachodzących w sercu.
Korzyść # 8: Dobry na trawienie
Jon magnezowy występuje w ślinie, wodnistej cieczy której funkcjami są: zwilżanie pokarmów i rozpoczęcie procesu trawienia. Ten jon znajduje się również w sokach żołądkowych. Ponadto magnez jest w stanie kontrolować kwasy żołądkowe, wspomagać proces trawienia oraz ma działanie delikatnego środka przeczyszczającego.
Jeśli nie chcesz mieć problemów z trawieniem, dbaj o to, by poziom magnezu w twoim organizmie był zawsze odpowiedni.
Korzyść # 9: Pomaga przy odprężeniu mięśni
Magnez wpływa bezpośrednio na odprężenie i rozluźnienie mięśni, pozwalając nam uniknąć skurczów, wycieńczenia fizycznego czy kontuzji. Niedobór tego minerału zwiększa ilość kwasu mlekowego w mięśniach przyczyniając się do występowania częstych bólów, sztywności i skurczów w mięśniach.
Korzyść # 10: Zmniejsza ciśnienie tętnicze
Magnez jest elektrolitem niezbędnym do utrzymania równowagi płynów ustrojowych. W ten sposób odgrywa on główną rolę w regulacji ciśnienia tętniczego. Tak więc, spożywanie odpowiedniej ilości magnezu pozwoli ci rozwiązać problemy związane z nadciśnieniem.
Korzyść# 11: Zapobiega przedwczesnym porodom
Magnez jest szczególnie ważny dla kobie w ciąży, ponieważ zapobiega przedwczesnym porodom, utrzymując macicę w stanie rozluźnienia, aż do samego momentu porodu. Z tego powodu, kobiety w ciąży powinny spożywać dziennie między 320 i 380 miligramów magnezu.
Korzyść # 12: Utrzymuje odpowiedni odczyn pH
Magnez reguluje jakiekolwiek zaburzenia związane z odczynem pH naszego ciała. Niedobór tego minerału może więc negatywnie wpłynąć na nasze tkanki i organy.
Korzyść# 13: Pomaga w walce z bezsennością
Melatonina jest hormonem, którego funkcją jest, między innymi, regulacja procesu snu. Braki magnezu wpływają na ten hormon prowokując zaburzenia snu i bezsenność.
Przeczytaj również: Bezsenność: powstrzymaj ją dzięki domowym sokom
Korzyść# 14: Zapobiega cukrzycy
Magnez zapobiega cukrzycy, gdyż umożliwia kontrolę poziomu cukru we krwi.
Dzięki zwiększeniu ilości uwalnianej insuliny magnez pozwala na przyswojenie cukrów przez komórki, zmniejszając w ten sposób jego stężenie we krwi.