Magnez - 11 korzyści zdrowotnych
Magnez jest niezbędny m.in. do prawidłowego funkcjonowania naszego układu mięśniowego, kostnego i nerwowego. Połowa zapasów magnezu w naszym ciele jest przechowywana w kościach. Kiedy w organizmie zaczyna występować niedobór tego minerału, możesz mieć problemy z kośćmi i zębami.
Magnez jest też potrzebny do zachowania zdrowego serca i odpowiedniego rytmu jego pracy w obydwu komorach, dlatego osoby cierpiące na arytmię muszą przyjmować go każdego dnia.
Zobacz jakie jeszcze aspekty twojego zdrowia są uzależnione od odpowiedniego poziomu magnezu w twojej diecie.
Jak podwyższyć poziom magnezu w diecie?
Warzywa liściaste i produkty pełnoziarniste to najbogatsze naturalne źródła magnezu. Oprócz nich, znajdziesz dużo magnezu w takich produktach, jak:
- Warzywa (pomidory, buraki, rośliny strączkowe, karczochy, słodkie ziemniaki)
- Nasiona dyni
- Orzeszki ziemne
- Mąka pszenna i kukurydziana
- Otręby owsiane
- Jęczmień
- Czekolada
- Produkty nabiałowe, jak mleko i jogurty
- Ryby
Objawy niedoboru magnezu
Niedobór magnezu może prowadzić do następujących zaburzeń:
- Ból karku i pleców
- Zaburzenia lękowe
- Napady migreny
- Osłabienie mięśni
- Skurcze
- Utrata apetytu, mdłości i wymioty
- Bezsenność
- Zaburzenia rytmu serca
- Rozwolnienie
Kiedy jesteś pod wpływem stresu, twoje ciało szybko zużywa zapasy magnezu. Dlatego też częstym symptomem niedoboru magnezu jest apetyt na czekoladę jako że zawiera ona dużo tego składnika.
Niedobór magnezu może czasem wynikać z bardziej poważnych chorób, jak cukrzyca czy depresja. Nierzadko dotyka również kobiety przechodzące przez okres menopauzy.
Magnez i jego korzystny wpływ na zdrowie
Łagodzi ataki astmy
Suplementy magnezu w bardzo dużym stopniu pomagają kontrolować napady astmy, ponieważ dzięki magnezowi rozluźniają się mięśnie gardła, co ułatwia oddychanie.
Sam magnez oczywiście nie wyleczy choroby, ale wskazane jest jego zażywanie wraz z przepisanymi na astmę lekami.
Zdrowe kości
Dodawanie magnezu do diety pomaga regulować poziom wapnia, witaminy D, miedzi i cynku. Oznacza to, że utrzymanie prawidłowego poziomu tego minerału pozwoli ograniczyć występowanie osteoporozy na starość.
Jeśli doskwiera ci ból kości, koniecznie podnieś poziom magnezu, wapnia i witaminy D w swojej diecie.
Bezpieczna ciąża a magnez
Kobiety w ciąży powinny bezwzględnie kontrolować poziom magnezu w swoim organizmie, miedzy innymi dlatego, że pozwala on złagodzić ból. Co więcej, dzięki magnezowi, kobiety o wysokim ciśnieniu krwi mogą zapobiegać problemom takim, jak stan przedrzucawkowy, zwany preeklampsją.
Rozluźnia mięśnie karku i pleców
Magnez pomaga rozluźnić mięśnie karku i pleców, w których najczęściej kumuluje się napięcie kiedy jesteśmy zestresowani.
Ból pleców jest dość powszechnym objawem niedoboru magnezu i zazwyczaj ustępuje kiedy podniesiemy poziom tego minerału w diecie lub sięgniemy po jego suplementy.
Pomaga zapobiegać atakom serca
Jako że magnez pomaga zapobiegać arytmii, dzięki niemu serce na dłużej pozostaje w dobrej kondycji i obniża się poziom ryzyka wystąpienia ataku. Jest to powiązane z napięciem w mięśniach, któremu również możesz zapobiec dbając o prawidłowy poziom magnezu w diecie. Im mniejsze napięcie mięśni, tym zdrowsze jest twoje serce.
Reguluje procesy wydalania
Jeśli cierpisz na zaparcia, zafunduj sobie solidną dawkę suplementu magnezu rozpuszczonego w wodzie, a z pewnością szybko poczujesz ulgę.
Magnez pomaga rozluźnić mięśnie jelit, co ma działanie przeczyszczające.
Zapobiega cukrzycy i reguluje poziom cukru
Odpowiedni poziom magnezu jest niezbędny do prawidłowego przetwarzania cukru w organizmie i do regulowania poziomu ciśnienia krwi. Dlatego też lekarze zalecają spożywanie suplementów magnezu osobom cierpiącym na cukrzycę
Magnez pomaga przyswajać inne minerały
Dzięki magnezowi, twój organizm jest w stanie sprawniej przyswajać witaminy i minerały, takie jak wapń, potas i fosfor.
Łagodzi bóle migrenowe
Migrena dotyka bardzo wiele osób, a w szczególności kobiety. Zwiększenie poziomu magnezu w diecie może pomóc w znaczący sposób złagodzić objawy migreny oraz zmniejszyć częstotliwość jej występowania.
Stymuluje produkcję kolagenu
Magnez jest bardzo ważnym elementem procesu produkcji kolagenu. Kolagen jest obecny w tkankach włóknistych, z których są zbudowane m.in. ścięgna, wiązadła i skóra.
Od poziomu kolagenu zależy również sprawna praca jelit, naczyń krwionośnych i kręgów. Im więcej kolagenu jest w twoim organizmie, tym lepiej będą funkcjonować wymienione wyżej narządy.
Aktywuje enzymy
Ten minerał bardzo skutecznie podnosi poziom energii w organizmie. Jednocześnie przyspiesza produkcję enzymów, które odpowiadają za uwalnianie energii z komórek.
Włącz do diety magnez w naturalnej postaci
Wiele osób po uświadomieniu sobie, jak ważny jest magnez dla naszego organizmu, od razu sięga po suplementy tego minerału. Dużo lepiej jednak jest wprowadzić do swojego menu potrawy zawierające produkty bogate w magnez.
Jeśli podejrzewasz, że w twoim organizmie występuje silny niedobór magnezu, zgłoś się do lekarza, który sprawdzi jakie są tego przyczyny i przepisze ci suplement w odpowiedniej dawce.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
de Baaij, J. H. F., Hoenderop, J. G. J., & Bindels, R. J. M. (2015). Magnesium in man: implications for health and disease. Physiological Reviews, 95(1), 1–46. https://doi.org/10.1152/physrev.00012.2014