Łuszczyca i różne oblicza tej choroby
Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która jak sama nazwa wskazuje objawia się łuszczeniem naskórka, zaczerwienieniem i często także bólem. Objawy mogą różnić się w zależności od osoby i miejsca występowania; plamy na skórze mogą mieć zabarwienie białe czy srebrzyste, w zależności od stopnia rozwoju choroby.
Łuszczyca to bardzo uciążliwa i nieestetyczna choroba, która może bardzo negatywnie odbić się na naszej samoocenie. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej.
Czym jest łuszczyca?
Choroba autoimmunologiczna sprawia, że białe krwinki działają zbyt szybko, przez co zbyt intensywny staje się proces regeneracji komórek skóry. W wyniku tego naskórek łuszczy się zbyt szybko, wywołując podrażnienie i swędzenie.
Łuszczyca to najczęściej choroba dziedziczna, jeśli więc w Twojej rodzinie nie było do tej pory przypadków tej choroby, ryzyko jest minimalne.
Łuszczyca może mieć także związek z przemęczeniem fizycznym czy psychicznym; efektem ubocznym nadmiernego poziomu stresu. Bardzo intensywny styl życia, problemy w pracy czy życiu osobistym mogą stać się czynnikiem uruchamiającym lawinę różnych objawów, w tym właśnie łuszczycę.
Różne oblicza łuszczycy
Łuszczyca nie jest chorobą w pełni jednolitą, a jej objawy mogą różnić się w zależności od rodzaju, miejsca występowania czy innych czynników indywidualnych u każdego pacjenta. Zidentyfikowanie rodzaju łuszczycy jest ważne, gdyż prawidłowa diagnoza jest gwarancją skutecznego leczenia.
Łuszczyca plackowata
Jest to najpowszechniejszy rodzaj łuszczycy, charakteryzujący się – jak sama nazwa wskazuje – występowaniem placków złuszczonej i zaczerwienionej skóry. Najczęściej pojawiają się one na kolanach, łokciach, twarzy, uszach czy plecach.
Początkowe objawy łatwo pomylić ze zwykłą wysypką, z czasem można zorientować się jednak, że zmiany skórne tego rodzaju są odporne na działanie kremów i maści. To, co początkowo wzięliśmy za wysypkę, może stać się zaczerwienione, a naskórek zaczyna się łuszczyć.
Takie zmiany skórne mają bardzo często regularny kształt i brzegi. Wywołują także swędzenie, pieczenie, a czasami nawet krwawienie, zwłaszcza jeśli nie powstrzymamy się przed drapaniem. Gdy łuszczyca występuje na skórze głowy, można także początkowo pomylić ją z łupieżem.
Z kolei w przypadku paznokci, stają się one niezwykle łamliwe, mogą także całkiem odpaść.
Łuszczyca kropelkowata
Ten rodzaj łuszczycy charakteryzuje się występowaniem niewielkich czerwonych plamek na klatce piersiowej i kończynach, nie zakrywają one jednak dużych obszarów skóry. Łuszczyca kropelkowata może pojawiać się także na twarzy, uszach i skórze głowy; jest to najpowszechniejszy rodzaj łuszczycy u osób poniżej 30 roku życia.
Co więcej, w tym przypadku pojawiają się także rany na skórze, nie tak drobne, jak przy łuszczycy plackowatej. U nosicieli paciorkowca oraz osób obciążonych genetycznie objawy mogą pojawić się w kontakcie z zimnem, które wysusza skórę.
Zobacz też: Poprawa zdrowia skóry – 8 produktów
Łuszczyca krostkowa
Dotyka przede wszystkim osób dorosłych i objawia się występowaniem odcisków czy białych krostek wypełnionych ropą, a także zaczerwienieniem skóry ich otaczającej. Najczęściej zaczerwienienie pojawia się nawet wcześniej, a skóra jest obolała i swędzi.
Łuszczyca erytrodermiczna
Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych typów łuszczycy, zmiany skórne są bowiem bardzo rozbudowane, towarzyszą im także objawy łuszczycy krostkowatej. Łuszczyca Erytrodermiczna występuje także w przypadku niestabilnej łuszczycy plackowatej, przy przewlekłych i słabo gojących się rankach.
Łuszczyca odwrócona
Występuje w zagłębieniach i pachwinach, na przykład pod pachami, pod piersiami czy w okolicach żeber. Wywołuje dyskomfort i ból, jako że są to części ciała, w których pot podrażnia skórę. Zmiany skórne są rozległe, nie występują jednak otwarte rany.
Łuszczyca paznokci
Gdy paznokcie zaczynają swędzieć, ich powierzchnia staje się nieregularna lub łamią się bądź odpadają już przy samej nasadzie, należy wziąć pod uwagę możliwość występowania łuszczycy. Może ona prowadzić nawet do utraty paznokcia!
Łuszczyca skóry głowy
Często jest mylona z łupieżem i innymi dolegliwościami skóry głowy; najczęściej towarzyszą jej także inne rodzaje łuszczycy. Zaczyna się od drobnych zmian skórnych, które rozprzestrzeniają się stopniowo na całą skórę głowy, kark, uszy czy czoło.
Łuszczycowe zapalenie stawów
Najczęściej dotyka osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Oto najpowszechniejsze objawy:
- stan zapalny
- bóle stawów
- ograniczona ruchomość stawów
- sztywność
- zaczerwienione oczy
- zmęczenie
- utrata sztywności ścięgien
Ten rodzaj łuszczycy wymaga szybkiej diagnozy i leczenia, aby nie dopuścić do pełnego uszkodzenia stawów.
Sprawdź także: Zdrowe stawy – wszystko, co musisz wiedzieć o diecie
Łuszczyca a depresja
Łuszczyca to nie tylko przewlekła choroba wymagająca leczenia, ale także chroniczny problem estetyczny, który znacznie obniża naszą samoocenę i naraża nas na nadmierne zwracanie na siebie uwagi innych ludzi, w sposób niekoniecznie pożądany.
Właśnie dlatego łuszczycy bardzo często towarzyszą objawy zbliżone do depresji. Jeśli cierpisz na łuszczycę nie wahaj się mówić o swoich problemach i poszukaj wsparcia rodziny i przyjaciół. Samoleczenie nie jest rozwiązaniem, nie można także bać się prosić o pomoc specjalistów.
Układ odpornościowy każdego z nas reaguje inaczej, dlatego właśnie wszelkie leki należy zażywać pod ścisłą kontrolą lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- López-Estebaranz, J. L., de la Cueva-Dobao, P., de la Torre Fraga, C., Galán Gutiérrez, M., González Guerra, E., Mollet Sánchez, J., & Belinchón Romero, I. (2018). manejo de la psoriasis moderada-grave en condiciones de práctica habitual en el ámbito hospitalario español. Actas Dermo-Sifiliográficas. https://doi.org/10.1016/j.ad.2018.02.015.
- Saraceno, R., Chiricozzi, A., & Chimenti, S. (2015). Psoriasis. In European Handbook of Dermatological Treatments, Third Edition. https://doi.org/10.1007/978-3-662-45139-7_81.
- Capon F. (2017). The Genetic Basis of Psoriasis. International journal of molecular sciences, 18(12), 2526. https://doi.org/10.3390/ijms18122526
- Badri, T., Kumar, P., & Oakley, A. M. (2020). Plaque psoriasis. StatPearls (). Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430879/